שבוע סוף


אלימות גזענית ברחוב נגד נשים וערבים, אפליה נגד להט"ב ואזרחים ערבים, השתקת גופי אופזיציה, חיבור לימין קיצוני אנטישמי מאירופה, חקיקה אישית להשתקת חקירות ותוספת למשכורת. ועוד לא דיברנו על חייל הרוג בגבול עזה והיעדר הפתרונות של הממשלה למצב המידרדר באזור. כל אלה (ועוד) ארעו רק בשבוע אחד. שבוע שעבר היה שבוע שהציג באופן חד וברור את סדר העדיפויות של הממשלה ואת החזון שלה עבור ישראל 2018.

אז מה היה לנו? בכנסת החליטו לעשות "מכירת חיסול" לרגל סוף המושב, להעביר כמה שיותר חוקים אנטי-דמוקרטיים, גזעניים ומפלים כדי לשמח את תומכי מרכז הליכוד, על חשבון רוב אזרחי ישראל השפויים והדמוקרטיה הישראלית. נחקקו גם חוקים להגנה על חשודים בפלילים ולצ'יפור ראש הממשלה בעוד כמה אלפי שקלים בחודש – על חשבוננו; מנהיג קיצוני לאומני עם רקע אנטישמי זכה לכבוד מלכים בפגישתו עם נתניהו ובביקורו ביד ושם, מתנחלים תקפו כוח מג"ב באבנים ופצעו שוטרת, נערה בבית שמש הותקפה בידי המון על "חוסר צניעות" וצעירה ערביה מאבו גוש הותקפה עם שוקר – על היותה ערביה; רב קונסרביטיבי נעצר כאחרון העבריינים כי חיתן זוגות מחוץ לרבנות. וזה ממשיך.

יום ראשון – חרדים קיצונים תוקפים צעירה בבית שמש, בנט מציע להפציץ מפריחי עפיפונים

עשרות חרדים קיצוניים רדפו אחרי צעירה בבית שמש ותקפו אותה על היותה "לא צנועה" – ואף השתמשו בגז מדמיע. לדברי תושבים, מדובר בחברי "משמרות צניעות" מקומיים המשליטים אווירת טרור כלפי הנשים באזור.

חבר הקבינט, שר החינוך נפתלי בנט, הציע להפציץ מהאוויר מפריחי בלונים ועפיפוני תבערה בעזה – גם אם מדובר בילדים. הרמטכ"ל הגיב ואמר כי שהדבר לא תואם את ערכיו ואת עמדתו המקצועית של צה"ל. 

יום שני – בנט יחליט למי יש רשות דיבור

בשעות הלילה המאוחרות בסוף יום שני, אישרה הכנסת להעניק לשר בנט סמכויות נרחבות למדי בהחלטה למי מותר להיכנס לבתי ספר. כדי להתחבב על הבוחרים כינה בנט את החוק בשם "חוק שוברים שתיקה" – הארגון שהימין אוהב לשנוא, אך למעשה החוק דווקא לא תקף לארגון. באופן כללי, החוק מעניק לבנט סמכות למנוע כניסה ממי שפעילותו "עומדת בסתירה" ל-12 מטרות חינוך ממלכתיות המנוסחות באופן עמום ומאפשרות לו להרחיק מבתי הספר, למעשה, את כל מי שלא מתיישר עם האג'נדה שלו. בקיצור - עמותות ההדתה של הימין ימשיכו להיכנס לכיתות וכל השאר - יורחקו. 

יום שלישי – הפלסטינים לא יפנו לבג"ץ ולביבי יהיה פטור ממס

הכנסת מאשרת את החוק של איילת שקד ובצלאל סמוטריץ', המפקיע מבג"ץ את הסמכות מלדון בעתירות של פלסטינים מהשטחים ומפנה את תביעותיהם לדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים.  שקד הסבירה שהחוק אמור "לשים קץ לחגיגת העתירות של הפלסטינים וארגוני זכויות אדם". זה ודאי יעזור שמקורבת של שקד,שאותה מינתה להוביל ועדה "להסדרת המאחזים", מכהנת בבית המשפט כשופטת, לצד מספר שופטים שנודעים בפסיקותיהם נגד פלסטינים.

יוזמתו של ח"כ מיקי זוהר מהליכוד אושרה בכנסת, ומשפחת נתניהו תקבל פטור ממס על אחזקת רכבו וביתו בקיסריה, הטבה ששווייה המוערך הוא כ-8,000 ש"ח נטו למשכורת. זה אולי זמן טוב להזכיר שנתניהו מדורג במדרגת השכר הגבוהה ביותר, עם שכר ברוטו של כ-49,554 ש"ח בחודש. ב-2015, העריך המגזין פורבס את הונה של משפחת נתניהו בכ-42 מיליון שקלים.

בצה"ל, מפקדים חייבו חיילים חילוניים להיכנס עם לבוש מלא לבריכה ביום ספורט כדי להתחשב בחיילים הדתיים;

בירושלים, צעירה ערביה תושבת אבו גוש הותקפה בידי צעירות יהודיות לאחר שדיברה עם חברתה בערבית, בין היתר באמצעות שוקר, ותוך שהן מכנות אותן "זונות ערביות".

יום רביעי – ביקור המנהיג הלאומני הקיצוני, עוד חוק למושחתים – וחוק הפונדקאות.

ברביעי הגיע לביקור רשמי ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, מנהיג לאומני-קיצוני ושנוי במחלוקת, שסוגד למנהיג הונגרי אנטישמי ששיתף פעולה עם הנאצים ואשר ניהל קמפיינים רווי אנטישמיות.  אותו אורבן, שארגון אמנסטי כינה "דיקטטור פשיסטי ואכזר בהתהוות, שרודף יריבים פוליטיים, ארגוני זכויות אדם, פליטים ומבקשי מקלט, יהודים, להט"בים וכל מי שהוא מגדיר כ'זר'", ערך פגישה חמימה עם מארחו נתניהו ואף ביקר ביד ושם (בעוד מפגינים מנסים לחסום את שיירתו במחאה). נתניהו הרי כבר הראה בתקרית ההודעה עם נשיא פולין שגם זכר השואה וקורבנותיה לא חסינים כאשר מול עיניו עומדים אינטרסים פוליטיים צרים.

הכנסת אישרה ברביעי לפנות בוקר את "חוק ההמלצות הקטן" של דוד אמסלם. החוק אוסר על המשטרה והפרקליטות לפרסם את העילה במקרה של סגירת תיק חקירה, כך שאם תיק שחיתות מסויים נסגר, הציבור לא יוכל לדעת מאיזו סיבה.

הכנסת אישרה את חוק הפונדקאות, בנוסח שאינו שמפלגה זוגות להט"בים – על אף שרק יומיים קודם לכן הצהיר ראש הממשלה שיתמוך בתיקון החוק כך שיהיה שוויוני.

מתנחלים מיצהר יידו אבנים לעבר כוח מג"ב ופצעו שוטרת מג"ב בראשה. שלושה חשודים נעצרו, שניים מהם שוחררו תוך זמן קצר לביתם והשלישי כעבור מספר ימים.

יום חמישי – חוק הלאום ומעצר הרב ה"סורר"

בחמישי לפנות בוקר אישרו חברי הכנסת את חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי, החוק, הסותר באופן בוטה את מגילת העצמאות ומכפיף את מהותה הדמוקרטית של המדינה ליהודית. החוק שזכה לגל ביקורות מכל הקשת הפוליטת ומנציגים בעולם כולו זכה דווקא לאהדה ודברי שבח מפיו של ריצ׳ארד ספנסר- מנהיג ימין קיצוני ניאו נאצי מארה"ב, שמקפיד לצטט את היטלר ולהצדיע במועל יד.

בחיפה נעצר בחמישי ב-5:30 לפנות בוקר הרב הקונסרביטיבי דב חיון באשמת חיתון זוג מחוץ לרבנות הראשית. הרב שוחרר מספר שעות לאחר מכן, והיועץ המשפטי לממשלה הורה להשעות את חקירתו לעת עתה.

סוף השבוע  – הסלמה בדרום:  חייל צה"ל נהרג מאש צלפים בפעילות מבצעית בדרום הרצועה, רקטות נורות לעבר יישובי הדרום, צה"ל תוקף עשרות יעדים, ארבעה פלסטינים נהרגים בתקיפות חיל האוויר ומעל למאה נפצעים. נזכיר: כבר שנתיים ראשי מערכת הביטחון מתחננים בפני הדרג המדיני לפעול להפחתת המצוקה ברצועת עזה – ומזהירים כי אם לא נעשה זאת, הדבר עלול להתפוצץ לנו בפרצוף. בסוף הושגה רגיעה בין ישראל וחמאס – בתיווך מצרים והאו"ם - עד לפעם הבאה.

לקריאה נוספת:

על תקרית התקיפה בבית שמש: https://goo.gl/iMhFsU

על החוק שמאפשר לבנט לקבוע מי ייכנס לבתי ספר: https://goo.gl/jZBr2w

על החוק של שקד וסמוטריץ': https://goo.gl/NGdPeF

על החוק שיעניק לנתניהו פטור ממס: https://goo.gl/wniwu3

על ביקור אורבן: https://goo.gl/DrTQvS

על חוק "ההמלצות הקטן" של אמסלם: https://goo.gl/5wKdYM

על מעצר המפגינים בחוף דור: https://goo.gl/MBFeBj

על תקיפת הצעירה הערביה:  https://goo.gl/4t5DWc

על מעצר הרב הקונסרביטיבי: https://goo.gl/zb7CJL

על אישור חוק הלאום: https://goo.gl/RKWWof

על חוק הפונדקאות: https://goo.gl/1bX3jY

על תקיפת מתנחלי יצהר את כוח מג"ב: https://goo.gl/b5ehjS