הכינו את הארנקים


לראשונה אי-פעם למפלגת השלטון פשוט אין מצע, שלא לדבר על תוכנית כלכלית. למזלנו, הדלפות מצד הדרג המקצועי מאפשרות הצצה לגזירות שנתניהו מתכנן, בשקט-בשקט, לכולנו

27 יום לבחירות ונתניהו שותק. ישראל הולכת לבחירות כי ראש הממשלה לא הצליח להעביר תקציב מדינה, ובכל זאת - נתניהו לא מוצא לנכון לחשוף בפני אזרחי המדינה את התוכניות שלו לגבי העתיד של כולנו. לליכוד-ביתנו אין לא מצע ולא תוכנית כלכלית – המינימום המצופה ממפלגת שלטון שמבקשת מחדש את אמונו של הבוחר.

האמת? אפשר להבין אותו. אין לראש הממשלה את האומץ לפצות את הפה, מאחר שגם הוא יודע שהמצב הכלכלי-חברתי במדינה הוא הכישלון הגדול ביותר שלו. ולמען האמת, אין לו גם שום פתרון מניח את הדעת. הוא התרפס בפני העשירים והמחוברים, יצר במו-ידיו בור תקציבי אדיר, וכרגיל, כדי לכסות על הטעויות שלו הוא פונה למי שכבר אין לו יותר מה לתת – מעמד הביניים והשכבות המוחלשות.

יחד עם זאת, בזכות סדרה של הדלפות, בעיקר מצד הדרג המקצועי, אפשר כבר היום להציץ למציאות כפי שתיראה אם נתניהו ייבחר בשלישית.

ייקור החשמל ב-12%. החל ממרץ 2013, אחרי סדרה של העלאות תעריף רצופות בשנה האחרונה.

ייקור המים ב-2.8%. החל משבוע הבא, אחרי קפיצה אדירה במחיר המים בשנים האחרונות בגלל מהלך ההפרטה הכושל שביצע נתניהו.

העלאת המע"מ ב-1%. זאת, אחרי שהמע"מ כבר עלה השנה. מדובר במס רגרסיבי שהוא בהכרח אנטי-חברתי. למה? כי הוא "מס עיוור" – מוטל על כל האוכלוסייה באותה מידה, בלי קשר ליכולת הכלכלית של האזרח. זה יביא לייקור נוסף של המוצרים הבסיסיים ביותר.

הכבדת המס על סיגריות, אלכוהול דלק. למה לגבות 27 מיליארד שקל של חובות מחברות ענק בינלאומיות, כשאפשר לשדוד את כולנו בתחנות הדלק?

ייקור התחבורה הציבורית ב-2% - אוטובוסים, רכבות ומוניות.

הכבדת מסים על העניים. "הכסף הגדול נמצא בהעלאת מסים לשכבות הנמוכות", אמר הבוקר סמנכ"ל כלכלה ברשות המסים, ערן יעקב, וחשף טפח מתוכנית נתניהו ל-2013. "ההתאמות בתקציב ייעשו בצד ההכנסות ולא בצד ההוצאות", אישר את דבריו הממונה על הכנסות המדינה, מיכאל שראל. כלומר, אחרי ארבע שנים של הורדת מסים דרסטית לעשירים, שיצרה בור תקציבי חמור, נתניהו מתכנן לפגוע במי שכבר אין לו כמעט דבר.

הכבדת המסים על מעמד הביניים. "אפשר לגעת גם במדרגות המס היותר נמוכות 3-4 אם אתה רוצה כסף גדול", הוסיף יעקב. כלומר: מי שמרוויח בין 8,000 ל-20 אלף שקל בחודש. כן, אם נותר בקהל מישהו ממעמד הביניים – הכוונה היא אליכם. זה גם הכיוון שעליו רומז נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, בהופעותיו הפומביות בימים האחרונים.

קיצוץ בשכר עובדי המגזר הציבורי והקפאת תשלום דמי הבראה. פגיעה במורים, בעובדים סוציאליים, בשוטרים, בכבאים, בצוותים רפואיים – באנשים שמטפלים בנו, מחנכים את ילדינו ומצילים אותנו בשעת אסון. אלה שגם ככה חווים שחיקה אדירה בשכר שלהם מאז החל העשור הכלכלי של נתניהו.

פגיעה בחלק גדול מקצבאות הביטוח הלאומי ובקצבאות הילדים. שוב: פגיעה באוכלוסיות החלשות ביותר בישראל.

הקפאת תוכניות לשיפור מערכות הכבישים והרכבות. פגיעה שתחמיר עוד יותר את המצב הקיים: ההשקעה בתחבורה בישראל, ובמיוחד בתחבורה ציבורית, היא מהנמוכות בעולם המערבי.

וזאת רק ההתחלה.

עוד על המדיניות הכושלת של נתניהו שהביאה אותנו למצב הזה – כאן.