שתיקת הכבשים


"בושה!" כך מיהר ראש הממשלה לגנות מפגין בפ"ת שקילל מפגין דתי. "בושה וחרפה, יש לגנות בכל תוקף", כתב נתניהו על שריקות בוז שלא היו ולא נבראו מצד אוהדי כדורגל בבני סכנין בידיעה שקרית שעליה מיהר להגיב. אם יש משהו שלמדנו זה שנתניהו יודע לגנות כאשר הוא רוצה.

אתמול, במהלך פינוי של מאחז בלתי חוקי ליד ההתנחלות כפר תפוח, נפצעו 11 שוטרים לאחר שהמתנחלים שהתבצרו במקום תקפו אותם במקלות, השליכו עליהם אבנים וחפצים שונים ושפכו עליהם אקונומיקה. כל זה מגיע רק שבוע לאחר פציעת 6 שוטרים נוספים מיידוי אבנים ולבנים על ידי פעילי ימין בהתנחלות נתיב האבות, שחלק ממנה פונה בהוראת בית המשפט. האלימות הגיעה למרות שביישובם מחדש של המפונים השקיעה המדינה 60 מיליון שקלים, כולל הלנתם של המפונים במלונות. גם מתנחלי המאחז תפוח מערב צפויים לקבל פיצוי נדיב מהמדינה על פינויים משטח שמראש לא הייתה להם כל זכות להתיישב בו. כל העצורים מההתפרעות בפינוי נתיב האבות, שכאמור הביאה לפציעתם של 6 שוטרים, שוחררו בתוך יממה אחת בלבד. גם אלה שנעצרו לאחר שפצעו 11 שוטרים בפינוי תפוח מערב שוחררו בתוך שעות ספורות. אף לא שר אחד, לא ראש הממשלה נתניהו ולא המפכ"ל, רוני אלשיך, גינו את אלימות המתנחלים המפונים באירוע. כלום. אפילו לא ציוץ.

מדובר בעובדות מעוררות תדהמה ממש: הרי ידוע לכולנו שממשלת ישראל נוהגת בחומרה רבה כלפי מיידי אבנים ולא סובלת כל גילוי של אלימות של אזרחים כלפי כוחות הביטחון. "מיידה אבנים הוא מחבל, ורק עונש הולם יוכל לשמש כגורם מרתיע וגורם מעניש וצודק", דרשה שרת המשפטים איילת שקד לפני כמעט שלוש שנים, לאחר שהכנסת העבירה חוק שמחמיר את הענישה נגד מיידי אבנים. "אבנים הן נשק קטלני", קרא בזעזוע ראש הממשלה נתניהו בישיבת ממשלה בספטמבר 2015 והוסיף בפייסבוק "יש לי אפס סובלנות לידויי אבנים". ואילו שר החינוך, נפתלי בנט, הכריז בהזדמנות אחרת כי "אבנים הורגות, ויש להתייחס אליהן כאל כלי רצח".

"מחבל בן עוולה", מיהר המפכ"ל רוני אלשיך לכנות את יעקוב אבו אלקיעאן, תושב אום אל חיראן שנורה למוות על ידי המשטרה במהלך פינוי הכפר הבדואי, שבו נהרג גם השוטר ארז לוי; "חד משמעית מדובר בפיגוע", אמר השר לביטחון פנים גלעד ארדן, עוד בבוקר האירוע. יש לציין שדו"ח חקירת מח"ש בעקבות האירוע כבר קבע כי לא מדובר בפיגוע, ומשום מה התנצלותם של ארדן ושל אלשיך והפיצוי למשפחת אבו אלקיעאן טרם הגיעו.

אם כן, קוראים יקרים, עזרו לנו להבין, כיצד קרה שאחרי רקורד כה מרשים בטיפול במיידי אבנים, גישה בלתי מתפשרת כלפי אלימות כנגד שוטרים ונטייה לגינויים זריזים ונחרצים, כל צמרת המדינה פתאום שותקת מול אלימות פיזית שהפעילו תושבי מאחזים הבלתי חוקיים על כוחות הביטחון. איך לא אפילו שר אחד לא השמיע קול וקרא למצות את הדין עם מיידי האבנים ושופכי האקונומיקה, ואיך קרה שכל העצורים שוחררו חיש מהר? באמת תעלומה.

לקריאה נוספת על פינוי המאחז תפוח מערב: https://bit.ly/2yi25BI

על הפינוי במאחז נתיב האבות: https://bit.ly/2ldinT9