עניין פעוט


יותר מ-70 אחוז מהפעוטות מתחת לגיל שלוש בישראל נמצאים מדי יום בפעוטונים ובמשפחתונים פרטיים ללא פיקוח. ללא פיקוח על המזון שמוגש שם, על הרקע של אנשי הצוות והכשרתם לתפקיד, על מה שמתרחש שם במהלך היום, האם המבנה בטיחותי לילדים - כלום. בין הפעוטות ששהו במעון ללא פיקוח ניתן לספור את יסמין וינטה ז"ל, הפעוטה שנחנקה למוות בפעוטון בפתח תקווה על ידי הסייעת, על פי החשד. הבוקר, שבוע לאחר שנחשפו שני מקרי התעללות בפעוטות על ידי אנשי צוות, החליטו שרי הממשלה לדחות את הדיון שיזם משרד הרווחה על חוק להסדרת הפיקוח על פעוטונים לחודש הבא. מבחינתם אין כל דחיפות לנושא, מדובר בסך הכל בחייהם של ילדים קטנים, אין סיבה למהר. מה עוד שיוזמות החקיקה בנושא נמרחות בכנסת מזה למעלה מעשור.

לפי פרסומים בכלי התקשורת, באוצר מתנגדים ליוזמת הפיקוח, שמעלה מן האוב הצעה מהכנסת הקודמת של ח"כ מירב בן ארי מכולנו להסדרת הפיקוח ורישום הפעוטונים – הצעה שעלותה המוערכת היא כ-700 מיליון שקלים הנדרשים, בין היתר, לצורך הסדרת הרישום, העסקת פקחים והוספת תקני בטיחות למבנים. בכנס סגור שנערך בסוף השבוע האחרון, אמר מנכ"ל משרד האוצר שבמתכונת הנוכחית האוצר מתנגד לחוק – וכחלון, שהסביר כי אינו מכיר את הצעת החוק של משרד הרווחה (על אף שהצביע בעד הצעתה של בן ארי בכנסת הקודמת), אמר שצריך לראות מהיכן יימצא "מקור תקציבי" לכך בראיון לגל"צ הבוקר.

תשובת שר האוצר מתסכלת במיוחד לאור העובדה שמבקר המדינה קבע לאחרונה שמשרד האוצר מחזיק ברזרבות תקציביות של כ-20 מיליארד שקלים – מבלי ליידע את הכנסת ואת הציבור בנעשה בכספים השייכים לו.

או אם נשווה, לצורך העניין, בין הפיקוח על הפעוטונים וההשגחה על הכשרות, הפערים מדהימים: בכל הארץ ישנם רק 20 מפקחים העובדים במסגרות המפוקחות לילדים עד גיל שלוש. לעומת זאת, ישנם בין 8,000 ל-10,000 משגיחי כשרות בארץ, כחלק ממערך שעלותו הוערכה בסכום של 3.4 מיליארד שקלים בשנה, נכון ל-2015, מערך שאפוף בחשדות לשחיתות, נפוטיזם ואבטלה סמויה ומהווה נדבך מרכזי ביוקר המחיה הגבוה בישראל.

הנה עוד כמה דברים שכדאי לדעת על האופן בו המדינה מהמרת על ביטחון ילדינו: כל ישראלי יכול לפתוח באופן פרטי מעון ולהעסיק את מי שהוא רוצה לתפקיד הרגיש ללא פיקוח, תקנות או תנאי סף וללא בדיקה של תקינות המבנה והתנאים הבטיחותיים והתברואתיים בגן. כ-400 אלף מתוך 500 אלף ילדים הנמצאים במעונות ברחבי הארץ נמצאים במעונות וגנים פרטיים ללא פיקוח כלל – למפקחים אין סמכות לערוך בהם ביקורות, ומתבצעת בהם בדיקה מדגמית פעם ב-. על מאה אלף הילדים הנותרים, הנמצאים במסגרות מסובסדות בידי הממשלה, ישנם רק 20 מפקחים.

היחס של מדינת ישראל לפעוטות הוא לוקה גם ביחס ליתר מדינות העולם. לפי דו"ח חמור שפורסם בשנה שעברה על ידי הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי, ה- OECD, על אף ששיעור הילודה בישראל הוא מהגבוהים בקרב המדינות המפותחות – פעוטות זוכים לטיפול לקוי בתנאים נחותים ובהשקעה כספית הנמוכה יותר באופן משמעותי מהנהוג במדינות מפותחות. אולי פעוטות בישראל יזכו ליותר תשומת לב ואכפתיות מממשלת ישראל אם היו עסוקים בהכשרת עופות למאכל.

*

בעוד שחברי הממשלה מעבירים שלל הצעות חוק מהיום למחר, כאלה שיש בצדן רווח פרטי לפוליטיקאים ו/או לאוהדיהם האדוקים, כמו חוק ההמלצות או העלאות שכר לחברי הקואליציה או הסדרת פיצויים מהרגע להרגע למפוני מאחזים בלתי חוקיים - כשמדובר בביטחונם של מאות אלפי פעוטות בישראל אפשר לקחת את הזמן, למסמס ולמרוח, לנהל ויכוחים פוליטיים – ולהמשיך להפקיר, ללא כל בושה, את חייהם וביטחונם.

להרחבה על העיכוב הסדרת הפיקוח על הפעוטונים: https://goo.gl/K6kqTV

לקריאה על יוזמת משרד הרווחה בנוגע לפעוטונים: https://goo.gl/JkXD5M

לפרטים נוספים על דברי כחלון הבוקר בגל"צ: https://goo.gl/hJA86z

לקריאת רקע על מערך השגחת הכשרות בארץ: https://goo.gl/erWLeF

על דחיית הדיון בנושא בוועדת השרים היום: https://goo.gl/rAhczc