מיקי והמקופחים


לא קשישים, לא נכים, לא ניצולי שואה, לא ילדים עם צרכים מיוחדים, לא חיילים בודדים ולא תושבי הפריפריה. מכל הקבוצות המוחלשות בחברה הישראלית שצריכות עזרה מחברי הכנסת, החליט ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) להיאבק עבור קבוצה מקופחת במיוחד ולעשות הכל כדי לסייע לה כלכלית: שרים, ח"כים, יועמ"ש הכנסת וכמובן משפחת נתניהו. ח"כ זוהר עמל בימים אלה על לא פחות משלוש הוצאות חוק שיעלו לקבוצת המקופחים הזאת את הנטו, את הפנסיה או את המשכורת באופן כללי.

מקופח ראשון: היועץ המשפטי לכנסת

"תיקון מס' 45 לחוק הכנסת" הוא השם התמים שמאחוריו מסתתר ניסיון לא כל כך תמים לצ'פר עובד מדינה מאוד מסוים. לא בכל יום הכנסת מחוקקת חוק שנוגע רק לאדם אחד, והדבר אפילו יותר חריג כאשר האדם המדובר הוא מי שאמור לוודא שהכנסת עושה את עבודתה בצורה חוקית – היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון. "הטענה שזו חקיקה פרסונלית היא טענת סרק", הגיב ח"כ זוהר, יו"ר ועדת הכנסת, להאשמות נגד החוק שמבקש להוסיף 9,000 שקלים לפנסיה החודשית של ינון ושל ינון בלבד – פנסיה שיהנה ממנה מיום פרישתו מתפקידו, גם אם יחליט לצאת לגמלאות ולהתחיל ליהנות מהחיים בגיל 50 וקצת, שנים רבות לפני שרוב האנשים יוצאים לפנסיה בגיל הפרישה – אך רק אם הבוס שלו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יהיה מעוניין בכך. וראו זה פלא: עברו כמה ימים, ועדת הכנסת התכנסה שוב ולפתע היו"ר זוהר שינה גרסה: "זה דיון פרסונלי. חבר'ה, למי שזה לא היה ברור, זה דיון בגמלתו של היועץ המשפטי של הכנסת. ככה החלטתי", הכריז בדיון בוועדה ביום ראשון שעבר שעסק בחוק, שלפי הערכת משרד האוצר יעלה למדינה עד 10 מיליון שקלים. אתמול אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את חוק הפנסיה של אייל ינון, שגם מנסחו מיקי זוהר הודה שהוא חוק פרסונלי.

אם כך, אחרי שהסכמנו שמדובר בחוק פרסונלי, מדוע היה כל כך חשוב לחוקק חוק שנוגע רק לאדם אחד, שיש בו יותר מרמז ליועץ המשפטי לכנסת כיצד כדאי לו לנהוג אם הוא רוצה לצאת לפרישה מוקדמת ולא לעבוד יום נוסף בחייו, וכל זה בעלות של מיליונים למדינה? כמו תמיד, תלוי את מי שואלים. ינון, יועמ"ש הכנסת המרוויח 67 אלף שקלים בחודש, הוא "מקופח" לשיטתו של ח"כ זוהר, ולכן יש לדאוג לו. לפי גרסאות אחרות, מישהו מהבוסים של זוהר לחש לו לקדם את חוק הפנסיה של אייל ינון כדי שהיועץ המשפטי של הכנסת יחשוב פעמיים בפעם הבאה שיתחשק לו לעשות חיים קשים לקואליציה, כשהיא מבקשת להעביר חוקים בעייתיים. אחרי הכל, כל כך חבל לוותר על בונוס שמן של 9,000 שקל בחודש רק בגלל שלא הצלחת לסתום את הפה, לא? ואולי זאת בכלל הדרך של מיקי זוהר ויולי אדלשטיין לרמוז לאייל ינון שהגיע הזמן לצאת לפנסיה ולהעביר את התפקיד ליועץ משפטי קצת יותר סימפטי עבור ממשלת הליכוד.

המקופח השני: בנימין נתניהו ומשפחתו

יועמ"ש הכנסת הוא ממש לא המקופח היחיד שמדיר שינה מעיניו של מיקי זוהר. המקופח הראשי הוא כמובן ראש הממשלה נתניהו, שלמרבה התדהמה עדיין נותרו פריטים ספורים בחייו שהוא נאלץ לשלם עליהם מכיסו, כאילו היה סתם אדם ולא בנימין נתניהו, ראש הממשלה מקיסריה ומלך היהודים בעולם כולו. היום עברה בקריאה טרומית הצעת החוק של מי אם לא מיקי זוהר, לפטור את ראש הממשלה ממס על הרכב שלו ועל ההוצאות בווילה הפרטית שלו בקיסריה – פטור שיפרגן לביבי ב-8,000 שקלים בכל חודש לכיס, שגם ככה שום דבר לא יוצא ממנו. "הסתובבתי הרבה בלשכת ראש הממשלה, ובאחת הפעמים שמעתי שיחה על המשכורת של ראש הממשלה. הבנתי שבחודש שעבר נתניהו קיבל משכורת של 5,000 או 6,000 שקלים נטו בלבד, וכי באופן קבוע משכורתו צפויה להיות כ-13 אלף שקלים. זה היה נראה לי לא הגיוני", דיווח זוהר, שבעקבות דאגתו הכנה צפוי להיבחר לעובד החודש בלשכת רה"מ. נזכיר שהונו של נתניהו מוערך בלמעלה מ-40 מיליון שקלים, ושהמדינה גם ככה מוציאה 25 אלף שקלים בחודש על אחזקת הווילה הפרטית של משפחת נתניהו בקיסריה. נזכיר גם שנתניהו המקופח מסרב להוציא מכיסו כסף על הגנה משפטית לפרשות השחיתות שבהן הוא חשוד, ולכן ביקש משני טייקונים זרים שישלמו עבורו לעורכי הדין. העובדה שמדובר בשני טייקונים שמעורבים בעצמם בתיק 1000 לא ממש מזיזה לו. "אם לא נדאג למשכורת של נתניהו, אני חושש שהוא יעזוב את תפקידו", אמר זוהר בבהלה. כנראה גם לדעתו של מיקי זוהר, ביבי לקח את התפקיד בעיקר בשביל הצ'ופרים הנלווים.

מקופחים נוספים: שרים, ח"כים ובכירי המגזר הציבורי

קבוצת המקופחים הנוספת שח"כ זוהר עסוק בלטפל בענייניהם היא השרים, חברי הכנסת שלנו וכלל הבכירים בשירות הציבורי. מזה מספר שבועות שזוהר מקדם הצעת חוק שתעלה את שכר ראש הממשלה, השרים, חברי הכנסת ובכירים נוספים באלפי שקלים מידי חודש. לפי הערכות התוספת תעלה לנו, פשוטי העם ומשלמי המיסים סכום אסטרונומי של 100 מיליון ש"ח בשנה. אמנם החוק הזה עדיין מתעכב, אבל דבר אחד בטוח – השמועות על מותה של מדינת הרווחה היו מוגזמות למדי: היא עוד לגמרי חיה, אבל רק בין כותלי משכן הכנסת.

על העברת חוק הפנסיה של יועמ"ש הכנסת: https://bit.ly/2JA6O7m

עוד על משמעות החוק: https://bit.ly/2JD1QT2

על הפטור ממס לנתניהו: https://bit.ly/2HIiRJP