ממשלת קיסריה


הבוקר זכינו לקבל עוד הצצה קטנה לסדר העדיפויות ומאזן השיקולים של ממשלת ישראל 2018.

שרי ממשלתנו התכנסו הבוקר לדון בסוגיה הבוערת האם לאשר את יוזמתו של חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד להעניק לראש הממשלה פטור ממס על אחזקת רכבו הפרטי וביתו בקיסריה, הטבה ששווייה מוערך בכ-8,000 ש"ח נטו בחודש עבור נתניהו. "אם לא נדאג למשכורת של נתניהו, אני חושש יחד עם אזרחים רבים שהוא יעזוב את תפקידו", היה ההסבר של זוהר להטבה הכספית המשמעותית שיזם, מטוב לבו כמובן, עבור ראש הממשלה.

בעוד השרים עסוקים בנושאים לאומיים חשובים כמו הטבות כספיות והעלאת משכורות לבכירים בחודשים האחרונים, יש מי שלא מקבל אפילו את המעט שמגיע לו – ניצולי השואה. לפי פרסום באתר וואלה הבוקר, כ-3,000 ניצולי שואה אינם מקבלים מהמדינה הטבה בדמות שעות סיעוד נוספות המגיעות להם – זאת על אף שממשלת גרמניה סיפקה את מרבית המימון להן. הסיבה? "שיקולים תקציביים".

לפי הפרסום, הרשות לזכויות ניצולי שואה במשרד האוצר מונעת מכמעט 3,000 ניצולי שואה זכאות ללפחות תשע שעות עזרה סיעודית המגיעות להן וששני שליש מהן כבר מומן בידי ממשלת גרמניה. לפי ההסכם בין ממשלות גרמניה וישראל, ניצולי שואה שלפי הקריטריונים של הביטוח הלאומי זכאים לסיעוד של בין 16 ל-18 שעות שבועיות, זכאים לקבל תשע שעות סיעוד נוספות. משרד האוצר אמור להעביר את השליש הנותר למימון השעות הללו לכל הניצולים הזכאים לכך מתוקף ההסכם – אך לא עשה זאת ונמנע מכך תוך שימוש בתכסיסים בירוקרטיים, כאמור, עקב "שיקולים תקציביים".

איך זה עובד? משרד האוצר מעניק את השעות הללו רק לניצולי שואה עניים שפנו לקבל סיוע כלכלי – ולא מעניק ל-2,877 ניצולי שואה נוספים את תשע שעות הסיעוד שהם אמורים לקבל כחלק מההסכם. כלומר, רק ניצולי שואה שהוכיחו שמצבם הכלכלי קשה יקבלו את שעות הסיעוד ולא ניצולים הנזקקים לשעות הללו על רקע הצרכים הסיעודיים, התפקודיים והרפואיים שלהם – כפי שהוסכם במקור עם ממשלת גרמניה, שכבר העבירה את חלקה למימון ההסכם לקופת המדינה.

אבל בעוד שמשרד האוצר משחק ראש קטן ועושה הכל כדי לחסוך על גבם של ניצולי השואה יש כאלה שהממשלה מתאמצת במיוחד לעזור להם. לדוגמא: היום ועדת השרים לענייני חקיקה דנה בהצעתו של ח"כ מיקי זוהר להעניק "פטור ממס לתשלומים ושירותים הניתנים לראש הממשלה", לאחר שבחודש דצמבר האחרון החליט בג"ץ, עקב עתירה שהוגשה, כי החל מהשנה ייאלץ נתניהו לשלם מס על אחזקת ביתו הפרטי בקיסריה, שכן הוצאות המדינה על החזקת בית היא הטבה לעובד המחויבת במס.

לפי פרסומים, הוצאות אחזקת הווילה בקיסריה של משפחת נתניהו עלו ב-2017 בין 20 ל-25 אלף שקלים לחודש לקופת המדינה. נזכיר כי נתניהו נמצא במדרגת השכר הגבוהה ביותר ושכר הברוטו שלו עומד על 49,554 שקלים בחודש, וכי בשנת 2015 העריך המגזין פורבס את הונה של משפחת נתניהו בכ-42 מיליון שקלים.

זוהי יוזמה נוספת של חבר הכנסת זוהר, שרק בחודש האחרון העלה על שולחן הכנסת הצעת חוק שתעלה באופן ניכר את שכר ראש הממשלה, השרים וחברי הכנסת, מהלך שעלותו המשוערת היא כ-100 מיליון שקלים לפי משרד האוצר. אם זה נשמע לכם מוכר, יש לכך סיבה: ההצעה הגיעה ארבעה חודשים בלבד לאחר ששכרם של השרים וראש הממשלה הועלה.

בראיונות שהעניק בנושא, הסביר ח"כ זוהר כי לא ייתכן שראש הממשלה לא יתוגמל עבור עבודתו הקשה, והבהיר לנו שוב מה הם הנושאים שבוערים בליבם של חברי הכנסת וממשלת הליכוד, ובמה פחות דחוף להם לטפל.

|להרחבה על יוזמת זוהר להעניק לנתניהו פטור ממסים: https://goo.gl/V7fTsdhttps://goo.gl/Afbui1

ליוזמות נוספות של מיקי זוהר להעלות את שכר הבכירים: https://goo.gl/5R6GeA

לפרטים נוספים על אי הענקת השעות הסעודיות המגיעות לניצולי השואה: https://goo.gl/DfifyX