זבל מי שמדפדף
רבני המכינה הקדם צבאית בהתנחלות עלי ידועים בסלידתם ובבוז שהם רוחשים לחלקים נרחבים בחברה הישראלית: חילונים, נשים, להט"בים וכמובן ערבים. אבל מפעם לפעם נראה שהשנאה של הרבנים קצת מתקהה, הם מתחילים להשתעמם ולכן ממהרים למצוא דברים חדשים לשנוא ולהטיף נגדם. לרגל שבוע הספר רבני המכינה מצאו לעצמם מטרה חדשה: ספרים, רבותיי, ספרים. חס וחלילה לא כל הספרים – רק אלה שאין בהם אווירה של חזרה בתשובה.

"זבל" שצריך לשרוף, "סירחון" ו"מלפפונים רקובים" הם רק חלק מהכינויים שהצמיד הרב אליעזר קשתיאל, ראש ישיבת הבוגרים במכינת בני דוד בעלי, לכלל תרבות הספר העברית, במהלך שיעור במכינה שפורסם בסרטון בדף הפייסבוק "בממלכתיות" של הפעיל החברתי עו"ד יאיר נהוראי.

"אם יש לאדם קצת זבל, זה לא סיבה שכל הסביבה צריכה לסבול. תמצא איזה מקום מסודר ותשרוף אותו. כולם צריכים לסבול בגלל שיש לך קצת זבל בבית? צריך להוציא החוצה ולהרים דוכנים, המון המון דוכנים והמון המון שולחנות עם המון ערימות של זבל, ועוד לבקש כסף על זה?" כך מדמיין הרב קשתיאל, בשיעור במכינה, את שבוע הספר, אחד החגים האזרחיים החשובים ביותר בתרבות הישראלית, שמתקיים כבר למעלה מ-90 שנה. לא הצלחנו לברר מתי בפעם האחרונה ביקר הרב קשתיאל בשבוע הספר, או מתי בפעם האחרונה קרא דבר שאינו ספר תורה, אבל מאות האלפים שפוקדים את ירידי שבוע הספר בימים אלה לא נראים ממש סובלים. בניגוד לרוב הציבור, ששמח ליהנות מתרבות ישראלית שלא מפסיקה להתחדש, עבור הרב קשתיאל, רק המחשבה על דוכני הספרים הפרושים ברחבת כיכר רבין בתל אביב או במתחם התחנה בירושלים מעוררת רצון עז להקיא. אגב, כדאי שכבוד הרב יידע שלא מומלץ לשרוף זבל, כי זה פוגע בסביבה ובבריאות. סמוך עלינו, קראנו על זה כמה ספרים.

אם הגידופים של הרב בשיעור מול תלמידיו לא הספיקו, עלה הרב אתמול לראיון בגלי צה"ל ובמקום לחזור בו שיקר בלי בושה וטען שהדברים נאמרו בכלל על פורנוגרפיה ואינטרנט. מישהו צריך להסביר לכבוד הרב שכאשר אתה מצלם שיעור שקוראים לו "עניינה של ספרות" ובו אתה מדבר על "המון דוכנים ושולחנות של ספרים", אחרי זה קשה להאמין שהתכוונת לדבר על אינטרנט ופורנוגרפיה.

אולי עבור הרב קשתיאל, שמחנך מאות תלמידים צעירים, שבוע הספר העברי הוא טומאה חסרת ערך שצריך לשרוף. אולי עבורו התרבות הישראלית היא סירחון שאי אפשר לנשום בו. זכותו לחשוב ככה, והאמת היא שענף הספרות בארץ כנראה לא מודאג מדי מדעתו המוזרה של קשתיאל על דוכני שבוע הספר. השאלה האמיתית היא למה אנחנו צריכים לממן את השיעורים שלו. כזכור, מכינת עלי, שקשתיאל הוא מראשיה, מקבלת מהקופה הציבורית 10 מיליון ש"ח בשנה, בכיריה משתכרים במאות אלפי שקלים בשנה וזרם התשלומים מהממשלה נותר איתן גם אחרי ההתבטאות המי-יודע-כמה של רבני המכינה. לא מדובר רק בקשתיאל – שני מייסדי המכינה, הרב אלי סדן והרב יגאל לוינשטיין, נודעו באמירותיהם ההומופוביות והמיזוגיניות ובהתבטאויותיהם נגד חילונים וערבים. אליהם מצטרף הרב יוסף קלנר, מבכירי המחנכים במכינה, שהתבטא גם הוא בשנאה נגד נשים וערבים בשיעורים שפרוסמו בתקופה האחרונה. ובינתיים שר החינוך בנט, האחראי למחצית מהמימון של המכינות הקדם צבאיות, כבר הבהיר שכספנו ימשיך לממן את הרבנים הגזעניים ושטופי השנאה מעלי, "מוסד מפואר" ו"מפעל מדהים" לדברי בנט, שכזכור העניק למייסד המכינה סדן את פרס ישראל.

חשוב להבין: לא מדובר בדעותיו הפרטיות של אדם כזה או אחר. מדובר בתכנים המועברים בתוכנית הלימודים הרשמית במוסד זה, מוסד מרכזי בימין המתנחלי-דתי, ובתוכן שרבני המכינה בוחרים להעביר לחניכים ולתלמידים לקראת שירות צבאי ולאחריו.

פעם אחר פעם אנחנו מגלים את הבוז הנורא שחשים רבנים חובשי כיפה סרוגה כלפי אחיהם החילונים – וכל זאת, כמובן, על חשבון כספי המיסים ובמימונם של אותם חילונים שאת ספריהם צריך לשרוף.

לצפייה בדברי הרב קשתיאל: https://bit.ly/2sLcpND

להתבטאויות נוספות של רבני המכינה בעלי: https://bit.ly/2y5MUf8,https://bit.ly/2LFsQ4Zhttps://bit.ly/2McsuEd