חשודים ונהנים


בשביל להשיג עבודה כמטפל בציפורים בפינת חי בכפר נוער נדרשת תעודת יושר מהמשטרה. העבודה סמוך לנוער מחייבת שכל העובדים יהיו נקיים מכל רבב. אבל מה – הדרישה ליושר שמחייבת אדם שעוסק בטיפול בתוכים, לא מחייבת כלל חבר כנסת או שר בממשלת ישראל. התרגלנו לכך שנבחרי הציבור שלנו, אנשים שמנהלים את חיינו, מצביעים ומקבלים החלטות שמשפיעות על מליוני אזרחים במדינה, הם אנשים שמסובכים בעברות וחקירות ומשפטים – ואפילו לא היו יכולים להתקבל לעבודה בפינת חי.

באוקטובר 2014 עוקל חשבון הבנק של גברת חזן, אמו של אורן הצעיר, על ידי עיריית אריאל. הסיבה? חוב ארנונה. אנשים אחרים ממשפחות אחרות אולי היו פונים לעורך דין, אולי היו כותבים מכתב ומנסים להסדיר את החוב, אבל לא חזן, אז עדיין לא חבר כנסת. הוא הגיע לבניין העירייה בעצמו, צעק, צרח, קילל, דחף, איים ותקף את מנכ"ל העירייה. האירוע הסתיים כמובן בתלונה למשטרה שהפכה בחלוף הזמן לכתב אישום בגין תקיפת עובד ציבור והתהנגות פסולה במקום ציבורי.

לא רק שלקחו מעל לשלוש שנים מאז אירע המקרה ועד שהגישה הפרקליטות את כתב האישום, אלא שמאז הגשת כתב האישום לפני חצי שנה לא התרחש שום דבר במשפטו של אורן חזן ולא התקיים בו ולו דיון אחד; חבר הכנסת אפילו לא חלם להתפטר עקב כתב האישום שהוגש נגדו על התנהגות אלימה, מפלגתו לא העלתה בדעתה להוציא אותו לחופשה עד לסיום המשפט, ועדת האתיקה של הכנסת אפילו לא דנה בנושא ואיש מחברי האופוזיציה לא העלה את הסוגיה לדיון ציבורי. אף אחד בכל המערכת הפוליטת לא חשב שיש פסול בכך שנאשם באלימות מכהן כחבר כנסת. 

ככה נראית ישראל בשנת 2018: שלל נבחרי ציבור שקועים בחקירות ובחשדות לפלילים, לניצול חמור של מעמדם לקידום אינטרסים פרטיים שלהם ושל מקורביהם, בשעה שהפרקליטות והיועץ המשפטים לממשלה מושכים את הזמן בקבלת החלטות אקוטיות – ואף אחד לא מצפה מנבחרי הציבור כבר להשעות עצמם מתפקידיהם או אפילו רואה טעם לפגם בכך שהם ממשיכים לכהן במשרותיהם הרמות – ולקבל החלטות הרות גורל לגבי עתידנו. הם, מצדם, לא רק שלא מתביישים או מאמצים פרופיל נמוך, אלא להיפך – רק מוסיפים להשתלח בפרקליטות, במשטרה ובבתי המשפט.

רשויות המדינה ואנשיהן כנראה לא חושבים שיש אינטרס ציבורי עליון לברר עד תום ובמהירות האפשרית חשדות נגד נבחרי ציבור. הפוליטיקאים תוקפים את המשטרה, משחירים את הפרקליטות ומנסים לחוקק לעצמם חוקי קומבינה כדי לחמוק מזרוע החוק; אותם אנשים שאמורים להנהיג אותנו בדרגים הגבוהים ביותר ולהוות דוגמה לכלל הדרגים שתחתיהם מתנהגים כאחרוני העבריינים – ושמישהו ינסה לעצור אותם. העיקר הכיסא.

רק הבוקר הסביר שר החינוך נפתלי בנט בראיון לכאן ב' בקשר לכתב אישום אפשרי נגד נתניהו במסגרת פרשת תיק המתנות, כי עבירות של מרמה והפרת אמונים הן דבר "קליל". כן, השר האמון על חינוך ילדינו חושב שמרמה והפרת אמונים מצד ראש הרשות המבצעת בישראל זה לא דבר שצריך לעשות ממנו ביג דיל. ח"כ נורית קורן (הליכוד), חברת הוועדה למינוי שופטים, הסבירה רק לפני חודשיים בראיון ברדיו ששוחד לא נחשב לפשע חמור. אלו רק שתי דוגמאות מני רבות. בסופו של יום, ההנהגה בישראל משדרת מסר ברור לציבור: עבירה על החוק זאת הנורמה וזה ממש לא סיפור גדול.

ואילו הפרקליטות, הגוף שאמור היה ללחוץ מהצד השני, לוקחת את זמנה בשלל הפרשיות. כאשר בראש מושכי הזמן נמצא אביחי מנדלבליט, לשעבר מזכיר הממשלה של נתניהו וכעת האיש שמושך ומורח את ההחלטה האם להעמידו לדין בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים, עקב המלצות המשטרה החמורות בפרשות תיק 1000 ו-2000. מנדלבליט גם הופך והופך בהחלטה הקשה האם ומתי להעמיד לדין את אשת ראש הממשלה שרה נתניהו במסגרת פרשת תיק המעונות, לאחר שכבר הודיע על כתב אישום בכפוף לשימוע. המלצת המשטרה להעמדתה לדין, אגב, חוגגת ממש החודש שנתיים שלמות על שולחנו של היועץ, מאז מאי 2016, והאיש עדיין מתלבט.

הנה תזכורת קטנה לחשדות החמורים כנגד נבחרי הציבור שלנו – והסטטוס של החקירות נגדם:

· ראש הממשלה בנימין נתניהו – המשטרה המליצה להגיש כתב אישום נגד נתניהו בחשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק 1000 (טובות הנאה מארנון מילצ'ן בשווי של כמיליון שקלים תמורת חקיקה ומהלכים לקידום האינטרסים שלו) ו-2000 (שיחות נתניהו-נוני מוזס להגבלת תפוצת ישראל היום תמורת סיקור חיובי לנתניהו ב"ידיעות אחרונות") והיועמ"ש מנדלבליט, כאמור, אמור להכריע בנדון. הפרקליטות, לפי הדיווחים בתקשורת מהימים האחרונים, תמליץ להעמיד לדין את נתניהו בתיק 1000. נתניהו גם נחקר במסגרת תיק 4000 על יחסי שוחד לכאורה בינו לבין שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, שבמסגרתם סידר הקלות מפליגות לאלוביץ' תמורת הטיית סיקור לטובת נתניהו באתר "וואלה!". נתניהו, שבינתיים משפיע בין היתר על זהות מפכ"ל המשטרה הבא, מושך את הזמן ומתחמק מהחוקרים, ולא מפסיק להאשים את התקשורת, המשטרה והפרקליטות בקונספירציה להפלת שלטונו והפיכה משטרתית במדינה. 

· שר הרווחה חיים כץ – הפרקליטות זימנה את השר כץ לשימוע לפני כתב אישום בשבוע שעבר בגין שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים. כץ חשוד שתחזק מערכת "קח ותן" עם יועץ פיננסי וקיבל טובות הנאה לאורך שנים בשווי מיליוני שקלים, תמורת קידום האינטרסים של היועץ בחקיקה. השר כץ כבר נחקר בעבר בחשד לעבירה על חוק מימון מפלגות. המשטרה והפרקליטות המליצו להגיש נגדו כתב אישום גם אז, ב-2006, אך היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, החליט לסגור את התיק לאחר שימוע בשל "חוסר עניין לציבור", מכיוון שבשלב הזה כץ כבר לא כיהן כחבר כנסת. אכן, פוליטיקאי בליכוד ויו"ר ועדה של הכנסת – את מי מעניין אם עבר על חוקים פה ושם. המשטרה אף המליצה להעמיד לדין את כץ ובנו יאיר בחודש פברואר האחרון בחשד לניצול עובדים ומשאבים של התעשייה האווירית לתועלתו האישית של כץ.

· שר הפנים אריה דרעי אריה, שישב שנתיים בכלא על לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים כאשר כיהן ממש באותו המשרד, הינו חשוד בחקירת משטרה שנפתחה במרץ 2016 בחשד למרמה והלבנת הון, גניבה בידי מורשה, רישום כוזב ועבירות מס. בין היתר, חושדת המדינה כי מאות אלפי שקלים מכספי מדינה הגיעו לעמותות בראשות רעייתו של דרעי, יפה, תוך ניגוד עניינים ולשימוש פרטי. כמו כן חשוד דרעי בעבירות מס במסגרת מכירת דירות לאחיו.

· דוד ביטן, יו"ר הקואליציה לשעבר וחבר הכנסת מטעם הליכוד, חשוד בקבלת שוחד ממשפחות פשע בתמורה לטובות הנאה וכיסוי חובות לשוק האפור במיליוני שקלים. לפי דיווחים בתקשורת, המשטרה מתכוונת להמליץ על הגשת כתב אישום. ביטן הסביר בראיון כי החקירה לא משפיעה על עבודתו כחבר כנסת, ובמקום לדחות את ההאשמות נגדו, הסביר שהמשטרה לא יכולה להוכיח את טענותיה נגדו.

· ח"כ מיקי זוהר זומן לחקירה באזהרה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחשד כי חרג מהיתרי הבנייה שניתנו לו ללא בקשת אישור ובניגוד לחוק בעת בניית ביתו.

· דני דנון, שגריר ישראל באו"ם, חשוד כי תפר ג'ובים וחילק כספים ותפקידים בעמותת "עושים ציונות" לחברי מפלגת הליכוד. היועמ"ש הורה על פתיחת חקירה פלילית נגד דנון לאחר שידור תחקיר בנושא בנובמבר בחדשות 2, אך עד כה לא חלה כל התקדמות בנושא.

על אף החשדות כנגד נבחרי הציבור, ובראשם ראש הממשלה, הם ממשיכים להחזיק בתפקידהם כרגיל, להתערב ברגל גסה בניהול הגופים שאמונים על שמירת החוק ולהשתלח במי שמעז לקרוא להם לקחת אחריות מינימלית כלפי הציבור הישראלי. חקירות, חשדות, המלצות על כתבי אישום – כל אלה חולפים מול עיני האזרחים המיואשים כאשר חבריהם של החשודים לממשלה ולמפלגה רק מגבים אותם ומקבעים את הנורמה בציבור: שמירה על החוק היא המלצה בלבד, ואף אחד לא יתרגש אם פקיד, חבר עירייה או שופט כדורגל קצת יעקם את החוק.

להאזנה לדברי בנט בכאן ב' (החל מדקה 11):https://goo.gl/TMnVqt

לפרטים על כתב האישום שהוגש נגד אורן חזן ב-ynet:https://goo.gl/P2gSDH

להרחבה על החשדות העדכניים כנגד חיים כץ בכלכליסט: https://goo.gl/pLFyXu

לקריאה נוספת על נבחרי ציבור תחת חקירה בדה מרקר: https://goo.gl/eHvjjU