הסדר נוח


אף מגזר בחברה הישראלית לא דואג לחיילי צה"ל, קשור לערכי הצבא ומאמץ אותו בכל ליבו כמו הימין המתנחלי והדתיים הלאומיים, נכון? אז זהו, שלא. מנהיגי הימין הדתי אמנם אוהבים את הצבא, אבל רק בתנאים שלהם – כלומר, עם מסלול ישיבות ההסדר, המאפשר לבני הישיבות לשרת שירות דה-לוקס מקוצר של 17 חודשים בלבד, לעומת 32 חודשי שירות החובה כפי שקבועים בחוק שירות הביטחון. צעירים בשנת שירות לא זוכים להטבה הזאת, ואפילו בני גרעיני נח"ל משרתים 25 חודשים נטו, בנוסף לפרק משימה באורך שנה. אז בשעה שהציבור וחלקים גדולים מהמערכת הפוליטית מצהירים על רצונם להביא לשוויון בגיוס בין גברים לנשים, חילונים וחרדים, קצת תמוה שתלמידי ישיבות ההסדר ובני הציונות הדתית יוכלו להמשיך ולשרת רק קצת יותר ממחצית הזמן שמחויבים בו בני גילם החילוניים, לא? תלוי את מי שואלים.

אתמול במליאת הכנסת עשה ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) את הצעד המתבקש והעלה להצבעה הצעת חוק המבקשת להשוות את שירות בני הישיבות עם משך השירות של יתר האוכלוסייה. שירות שווה לכל בני ה-18. ובכן, למרות המילים היפות על דאגה ואהבה לצה"ל, הצעת החוק של בר-לב נפלה כצפוי לאחר ש-42 ח"כים מהקואליציה, ביניהם 16 חברי ליכוד, 7 ח"כים מש"ס, 5 ח"כים ממפלגת כולנו ולא פחות מ-5 ח"כים מהבית היהודי, הצביעו נגדו ודאגו להמשך ההסדר הנוח לתלמידי הישיבות.

קצת מפתיע שהבית היהודי, מפלגה שאחד מסעיפי החוקה שלה גורס כי היא "רואה בשירות הצבאי והלאומי מצווה וחובה מוסרית המבטאת את ערכי אהבת העם והאחריות הכללית לקיומה של המדינה", ובמצע שפירסמה לקראת הבחירות האחרונות חרטה על דגלה "הגנה על חיילי צה"ל", תתנגד בצורה כה נחרצת לשוויון בגיוס לצה"ל; מפתיע גם שבין המצביעים נגד מקרב הבית היהודי ניתן למצוא קצינים במילואים כמו מוטי יוגב ואורי אריאל, כמו גם לא פחות מסגן שר הביטחון, אלי בן דהן.

בן דהן, כמו אחרים מחברי הבית היהודי, מעודד גיוס חרדים לצה"ל. אבל נראה ששוויון בתנאי הגיוס למגזר שלו לא ממש עומד בראש סדר העדיפויות של סגן שר הביטחון. הצביעות לא נגמרת שם: מוטי יוגב, גם הוא כמובן נגד ביטול מסלול ישיבות ההסדר, היה בשעתו אחד המתנגדים החריפים ביותר במערכת הפוליטית לקיצור שירות החובה לבנים בארבעה חודשים, משלוש שנים ל-32 חודשים, וטען כי "זאת החלטה לא מקצועית ולא אחראית, שתגרום למחסור חמור ותפגע במערך הלוחם בצה"ל ובמערך הטכני". אם כך, אדרבא – הארכת חודשי השירות של תלמידי ישיבות ההסדר ב-15 חודשים ודאי הייתה מסייעת ולו במעט להקל על הנזק שלדבריו נגרם בשל קיצור שירות החובה. אבל כאשר מדברים על ילדי המגזר שאליו הוא משתייך ולא על אחיהם החילונים פתאום העמדות משתנות.

אבל האמת היא שלא צריך להיות כל כך מופתעים. מוטי יוגב, אלי בן דהן ושאר הפוליטיקאים מהימין הדתי אוהבים את צה"ל, באמת אוהבים – אבל רק בתור תוכנית כבקשתם: צבא שאפשר לשרת בו פחות משנה וחצי, צבא עם מינימום מפגש עם נשים ושממלא אחרי הוראות הדרג המדיני אלא אם זה לא כולל התמודדות עם עברייני תג מחיר ופינוי מאחזים בלתי חוקיים. שוויון בגיוס? אחלה, רק לא בשבילנו. אגב, גם עבור כל מי שחש שהאי-שוויון הזה בעייתי, למוטי יוגב יש פתרון: פשוט תחזרו בתשובה ותלמדו תורה גם אתם. כל כך פשוט ונח.

על הצעת החוק של ח"כ עמר בר-לב: https://bit.ly/2knmITq

על התנגדותו של ח"כ מוטי יוגב לקיצור שירות החובה: https://bit.ly/2s3grQO