העיקר שהיום הם מגבים את צה"ל


ביממה האחרונה פוליטיקאים רבים מימין ומשמאל הצהירו שוב ושוב על הגיבוי שהם נותנים לצה"ל וכי הם מברכים את צה"ל וחייליו לאחר עוד יום קשה ומדמם במסגרת עימותים בגזרת רצועת עזה, בהם נרשמו עשרות הרוגים פלסטינים ומעל לאלף פצועים.

עכשיו כמובן מאוד נוח לפוליטיקאים לגבות את צה"ל, ואת החיילים המתמודדים עם מצב סבוך מאין כמוהו, אך זאת לאחר שבמשך חודשים רבים ראשי מערכת הביטחון מתריעים ומזהירים מפני המצב הנפיץ – והאפשרות שהוא יתפוצץ לנו בפרצוף, וקוראים לממשלה לעשות משהו בקשר למשבר הבלתי נסבל ברצועת עזה. אז מה שווה גיבוי המפקדים והלוחמים בסיטואציה הקשה הזאת, אחרי שחודשים הנהגת המדינה מתעלמת כליל מהאזהרות, ההרתעות והתחזיות של ראשי צה"ל ומערכת הביטחון. עד כה ממשלת ישראל בחרה לסתום אוזניים ולקוות לנס. טעימה קטנה מהתוצאות קיבלנו אתמול.

הנה מספר מההתבטאויות מהחודשים האחרונים של בכירי מערכת הביטחון בעבר ובהווה בנושא שמדגישות עד כמה רופסת מדיניות הממשלה מול עזה- ועד כמה זה מסכן את ביטחוננו.

מרץ 2018, סגן הרמטכ"ל ואלוף פיקוד דרום לשעבר, האלוף (מיל.) דן הראל:

"מי שמשחק בונקר, סופו שיחטוף גול. בסוף אחת מהפעולות של האויב תצליח. לכן צריך ליזום, ולשנות את המצב שבו עזה סגורה מכל הכיוונים. עזה היא סיר לחץ רותח – אנחנו צריכים לספק פתרונות שיורידו שם את מפלס הלחץ. הפתרון צריך להיות ניצחון עבור שני הצדדים. לשבת ורק להגיב לא יביא את הפתרון. כשהלחץ יגיע לגבהים הוא יתפרץ לגבולות שלנו, והשאלה היא לא אם זה יקרה – אלא מתי".

פברואר 2018, הרמטכ"ל, רא"ל גדי אייזנקוט:

"אנחנו צריכים למנוע אסון הומניטארי בעזה. המצב בעזה מידרדר בתחום המים, החשמל והמזון, וסוגיית החשמל היא הקריטית ביותר. ככל שהמצב ההומניטארי יחריף כך רמת הנפיצות בעזה ב-2018 תעלה, על אף ששני הצדדים לא מעוניינים בכך. על ישראל לעשות צעדים משמעותיים כדי למנוע קריסה של הרצועה".

דצמבר 2017, הערכת נציגי צה"ל ומערכת הביטחון לקבינט השרים:

רצועת עזה נמצאת בקריסה כלכלית והומניטרית. המצב ברצועה הולך ומחמיר, ומעלה מאוד את הסיכוי לעימות צבאי – למרות שלחמאס אין אינטרס לפתוח בסבב נוסף.

נובמבר 2017, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף פולי מרדכי:

"אם לא ייעשה מעשה שיביא לשינוי אמיתי במציאות המידרדרת ברצועת עזה, אנו עלולים להיתקל במצב שבו גורמים קיצוניים אף יותר מחמאס יכבשו את השלטון".

פברואר 2016, ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי:

"המצב ההומניטרי ברצועה הולך ומידרדר, ואם זה יתפוצץ, זה יהיה כלפי ישראל".

---

ממשלת הימין מתעלמת מהאזהרות של מערכת הביטחון וממשיכה במדיניות ההתרברבות, ההבטחות הריקות וה"יהיה בסדר". לצערנו, גם חלק נכבד מקרב נציגי האופוזיציה אינו מקשה עליהם ואינו מציג כל אלטרנטיבה, עם קו מדיני-ביטחוני ברור ונבדל עם אופק פעולה, קו שכאמור מגובה בדבריהם של ראשי מערכת הביטחון.

לסיום, ובעוד הדי החגיגות מהעברת השגרירות שוכחים, כדאי לזכור דברים נוספים שאמר רק לפני שלושה שבועות ראש אמ"ן לשעבר האלוף עמוס ידלין: "בטקסי העצמאות האחרונים נזכרתי בטקסי העצמאות של 67': "מצעד בירושלים, כולם היו מרוצים, אבל לא שמו לב שהתחילה להתפתח ההתגלגלות שתוביל למלחמת ששת הימים. זה מזכיר לי גם את הצלילים לפני מלחמת יום כיפור. אז בואו נהיה יותר צנועים, יותר זהירים, ונדע לאן אנו הולכים."

בואו נקווה שמשהו מזה יחלחל ויבקיע את חומות האדישות של ממשלתנו.

לאזהרות גורמים בכירים במערכת הביטחון: https://goo.gl/QPFKxs

לדברי הרמטכ"ל גדי איינזקוט: https://goo.gl/BXFCW8https://goo.gl/5MkPm7

לדברי דן הראל: https://goo.gl/NMXEau

לדברי עמוס ידלין: https://goo.gl/4TNDWW