שיעור בחוסר מנהיגותלפני קצת יותר משבוע נשא שר החינוך ויו"ר מפלגת הבית היהודי, נפתלי בנט, נאום בטקס חלוקת פרס ישראל ביום העצמאות האחרון, שבו ניסה למצב עצמו כפוליטיקאי ממלכתי וכמי שיכול להנהיג ולאחד את מדינת ישראל. רבים הרימו גבה או לחילופין הביעו את התרשמותם לאחר שבנט אמר את כל המילים הנכונות כמו אחדות, גיוון, הכלה ופילל לשנה של אהבת חינם.

אבל נאומים לחוד ומציאות לחוד. אז מהו סדר העדיפויות האמיתי של השר בנט? בואו נבחן לאילו דברים בחר שר החינוך ויו"ר הבית היהודי להתייחס באריכות ולתת עליו את הדגש בתקופה האחרונה, וממה התעלם – ואיזה מסר העביר לבני הנוער שתחת תחום אחריותו.

ביום רביעי האחרון פרסם השר בנט לא פחות משבע (!) הודעות על בג"ץ בחשבון הטוויטר שלו, כחלק ממאמציו לקדם את חוק עוקף בג"ץ שיכבול את ידיו של בית המשפט העליון. אולי צריך להזכיר למי ששכח, שבנט הוא שר החינוך, לא שר המשפטים. הוא דאג להתראיין ולהתבטא רבות בשבועות האחרונים נגד בג"ץ, אותו הפך לאויב ולדמון – והכל כדי להשיג את תמיכת מחנה הימין. הטחת ההאשמות ההדדית בתקשורת בין "גורמים" בבית היהודי לליכוד לגבי עיכוב פסקת ההתגברות – והאיומים של בנט להפסיק להצביע עם הקואליציה אם הפסקה לא תקודם במהרה – מלמדים שמדובר בקרב מאסף חשוב לפוליטיקאים מהימין.

ולאילו דברים לא מצא השר בנט זמן להתייחס בשבועות האחרונים, על אף ראיונותיו הרבים והשימוש התדיר שלו ברשתות החברתיות? ללמעלה מ-15 אירועי תג מחיר אלימים שאירעו בחודש האחרון בלבד ברחבי הגדה המערבית – ובמקרה אחד אף בכפר הערבי איכסאל שבצפון הארץ. במסגרת אותן פעולות תג מחיר הוצתו עשרות כלי רכב וצמיגי כלי רכב נוקבו בכפרים פלסטיניים, בעיקר באזור שכם; מסגד אחד הוצת ובמסגד אחר נעקרה דלת הכניסה ממקומה; מאות עצי זית של פלסטינים נעקרו ומטעים הושחתו וכתובות נאצה רוססו על פני קירות מבנים פלסטינים, בהן: "הזר בקרבי יומת", "לגרש או להרוג", "ערבים החוצה", "לעשות נקמה בגויים", ו"תנו לנו לטפל בהם". גורמים בצה"ל ובמערכת הביטחון מזהירים מהתלקחות בשטח, בתקופה רגישה במיוחד לאור חודש מאי הקרוב, שבמהלכו אמורה השגרירות האמריקאית לעבור מתל אביב לירושלים, ובו יציינו הפלסטינים את יום הנכבה. ושר החינוך ומנהיג הימין המתנחלי בנט? הוא לא מגיב ולא אומר כלום. נוסיף כי לפי נתוני השב"כ, חלה עליה תלולה ביותר בכמות אירועי תג מחיר בחודשים האחרונים.

אבל לא רק כנגד הפלסטינים מכוונת פעילות המתנחלים המסלימה בגדה. אנשי ההתנחלויות הקיצוניים מרשים לעצמם גם לתקוף באלימות את חיילי צה"ל ששומרים עליהם. רק בחודש האחרון מתנחלים סמוך לאיתמר תקפו באלימות ויידו אבנים נגד כוח צה"ל במקום, החיילים נאלצו לירות באוויר משום שעל פי הודעת צה"ל "חשו סכנה לחייהם". זמן לא רב לאחר מכן, ממש בזמן שעם ישראל חוגג את יום העצמאות והשר בנט נואם על אהבת חינם ואחדות, נעצרו חמישה פעילי ימין מההתנחלויות שהפיצו חומרי הסברה למבקרים בבסיס חטיבת שומרון ותלו כרוזים באזור שבהם הסיתו נגד מח"ט שומרון וכתבו כי הוא "יורה ביהודים". בנט כמובן לא טרח לגנות ולא התייחס לפעילות המתנחלים נגד הצבא, כפי שלא עשה זאת במקרים דומים בשנה האחרונה, בהם שיסוי כלב בשוטר מג"ב בספטמבר, יידוי אבנים לעבר חיילים ביצהר ופיזור דוקרנים כנגד רכבי צה"ל בחודש יוני והתקפת ג'יפ צבאי. אפילו על פציעת קצין צה"ל באזור חווארה בעקבות יידוי אבנים באפריל שעבר עבר בנט בשתיקה.

על כל אלה לא השמיע שר החינוך ציוץ ולאף אחד מהם לא טרח להתייחס. נזכיר כי פעולות תג מחיר נעשות בידי צעירים מהמחנה הפוליטי שאותו מתיימר בנט להנהיג ושאותו הוא מייצג בכנסת. עוד חשוב להזכיר כי הפרקטיקה של גביית מחיר אלים מפלסטינים על פינוי יישובים ועימותים עם כוחות הביטחון בתגובה לביצוע צווי בית משפט נהגתה וקיבלה עידוד על ידי פרסומים של אנשי ועד מתיישבי שומרון ובנימין, לב הממסד המתנחלי שממומן בעקיפין כמובן מכספי משלמי המסים, כפי שנמצא במחקר מולד משנת 2015. עוד חשוב לציין כי היחיד שהתבטא בנושא פעולות תג מחיר ממפלגתו של בנט הוא חברו בצלאל סמוטריץ', שבניגוד לשר בנט הסיר את מסכת הממלכתיות וטען כי לתחושתו כל פעולות תג מחיר הן בכלל קונספירציה של השב"כ. ובנט? אפילו כאשר ח"כ ממפלגתו תוקף את השב"כ, הוא שוב שותק. סליחה. לא בדיוק שותק אלא דואג להעביר מסר לציבור על כך שבג"ץ ומערכות אכיפת החוק הן אויב העם, מסר שעל פי המספרים בשטח נקלט היטב בקרב נוער הגבעות.

נציין גם כי התנהלותו של שר החינוך בעקבות אסון השיטפון, שבו נהרגו תשע צעירות וצעיר בטיול מכינת בני ציון בדרום הארץ, מעוררת כמה תהיות לגבי סדר העדיפויות שלו. יום לפני האסון, כאמור, פרסם בנט שבע הודעות שונות בחשבונו, ובהן טענות שונות כלפי בג"ץ. בנט שוהה כעת בניו יורק ושם קיבל בשעות הבוקר של יום חמישי את ההודעה על האסון. רק ביום ראשון בבוקר שעון ישראל התייחס בנט לאסון, מסר תנחומים והבטיח להקים צוות בדיקה, זאת לאחר סוף שבוע ארוך של התכתשויות בין משרד החינוך והביטחון על אחריות למחדל. רק לאחר ביקורת שהוטחה בו הודיע ביום ראשון בנט שיקצר את נסיעתו. למעלה מ-48 שעות חלפו מהאסון שבו נהרגו 10 בני נוער ועד להתייחסות בנט, ובעוד שר החינוך אוהב להתגאות ולקחת קרדיט על הישגי המכינות, הפעם השר נעלם ונאלם. לא התקבלה שום החלטה אופרטיבית כמו הקמת חמ"ל במשרד החינוך, או קו לפניות הורים מודאגים, רק ויכוחים וחילופי האשמות. אגב ממש באותן שעות בהן בנט התייחס לראשונה לאסון – לקחו לו רק שעות ספורות להתייחס לשמועה שנפוצה ברשתות החברתיות לפיה סעד במסעדה לא כשרה ולהגיב לה. כנראה שיש מה שחשוב להתייחס אליו במהרה – ויש דברים שאפשר לקחת איתם את הזמן.

בקיצור, השר בנט הציג לכולנו השבוע באופן חד וברור את סדר העדיפויות שלו, והראה לכולנו את הפער המרשים בין הדיבורים והנאומים ובין העשייה בשטח.

לקריאה על הפצת העלונים בשומרון בגנות המח"ט: https://goo.gl/sKGtJK

לקריאה על העלייה במספר תגי המחיר וחששות מערכת הביטחון מהתלקחות השטח: https://goo.gl/QomEHC

לתיעוד תוצאות ההצתה במסגד בעקרבה: https://goo.gl/ABy6aj

למחקר מולד על מקורות תג מחיר: https://goo.gl/Bhgmt9