חש את עצמו


אם יש שר בממשלה הנוכחית שידוע בחושיו החדים ותחושותיו החזקות, זהו ללא ספק השר לביטחון פנים, גלעד ארדן. הוא אולי לא הראשון לזהות, אבל גם ארדן יודע להשתמש באיזו תחושת בטן טובה כשצריך. לא סתם הודיע השר אתמול כי "בתחושות שלי יש הסתברות גבוהה יותר שהאירוע באום אל חיראן היה פיגוע דריסה" – בניגוד מוחלט לעמדת המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש), שהגישה את חקירת האירוע לפרקליט המדינה לפני כארבעה חודשים ולפי הדיווחים, מצאה כי לא מדובר בפיגוע וכי רכבו של הנהג המנוח, יעקוב אבו אל קיען, האיץ בעקבות ירי השוטרים לעברו. כמובן שאם ייקבע שלא מדובר בפיגוע, המדינה תהיה חייבת בפיצויים למשפחת אבו אל קיען, שבינתיים נותרה יותר משנה אחרי האירוע ללא מענה. אבל לארדן יש תחושות, אז מבחינתו אפשר לזרוק את דו"ח החקירה של מח"ש לפח ושמשפחת אבו אל קיען תלך לעזאזל.

רוצים דוגמה נוספת לתחושות החזקות של השר ארדן? השר שאמון על משטרת ישראל חש בימים האחרונים את הלך רוחו של הבוס נתניהו, למוד חדרי החקירות, ולפתע צצו בתקשורת דיווחים שלפיהם ארדן לא יאריך בשנה נוספת את כהונתו של המפכ"ל רוני אלשיך, ככל הנראה אחרי שראש הממשלה והשר הנאמן לו הבינו שמהתיש הזה לא ייצא חלב – יותר סביר שייצאו ממנו עוד המלצות להעמדה לדין בשוחד.

דווקא בגלל המוניטין של השר ארדן כבעל תחושות מופלאות, מפתיע שלא עלתה בשר תחושה קלה של שחיתות מהקומבינה הבאה שהתרחשה במשרדו: היום פורסם בדה מרקר כי המשרד לביטחון פנים ערך "מכרז סגור" – זאת אומרת, לא באמת מכרז – ובעקבותיו חתם על חוזה בסך 150 אלף שקלים לטובת ייעוץ לרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול, עם אדם בשם אביהו סופר. לא ברור אילו יכולות מכשירות את סופר לתפקיד זה שעל פניו נראה שמעולם לא עסק בתחום, חוץ מאולי העובדה שמדובר בפעיל ליכוד מרכזי שפקד אלפי אנשים למפלגה, מטעם קבוצה של חברי התנועה הדתית "קבלה לעם". כלומר, בשורה התחתונה, משרדו של ארדן אירגן לפעיל ליכוד יופי של ג'וב בסך 150 אלף שקל במכרז שמריח לא כל כך טוב, וסירב לפרט לתקשורת כיצד קיבל החלטה זו, מי היו חברי הוועדה שבחרה בו ומה היו ההצעות המתחרות.

שמו של סופר כבר השתרבב פעם לסיפור עם ניחוח דומה, כאשר בתחקיר ערוץ 10 נמצא יומן שזכה לכינוי "יומן הג'ובים, שהיה שייך לאיתן כהן, איש אמונה של השרה מירי רגב, ובו נזכר הפעיל סופר, בין פעילים אחרים מהמפלגה, כאדם שחושק בג'וב כלשהו בשירות המדינה וכדאי לחלוק עמו חלק מהשפע שנמצא תחת ידיה של השרה רגב. כנראה שארדן ורגב הם לא היחידים שחפצים ביקרו של הפעיל סופר – אפילו נתניהו עצמו ניסה ב-2015 לצ'פר את הפעיל החשוב, על ידי שריון לרשימת הליכוד של מקורבו וחברו לקהילת "קבלה לעם", השחקן סשה דמידוב.

האם ייתכן שהשר ארדן או אנשיו תפרו מכרז לפעיל ליכוד בתמורה לטובות שהעניק ושאלפי מתפקדיו יוכלו להשיב לו באחד הימים? לנו כמובן אין מושג, רק תחושות.

לקריאה נוספת על החוזה של המשרד לביטחון פנים לפעיל הליכוד: https://bit.ly/2K7f0sb

על תחושותיו של השר ארדן: https://bit.ly/2JiDOMt