שתיקת השריםבמהלך סוף השבוע האחרון, רגע לפני ציון יום הזיכרון לחללי צה"ל, קבוצת מתנחלים תקפו באלימות חיילי צה"ל והתעמתו עמם סמוך להתנחלות איתמר, ושלושה מהם נעצרו. במהלך ההתפרעות יידו המתנחלים אבנים לעבר כוח צה"ל שהגיע לפנות מאחז בלתי חוקי שבנו, והחיילים הגיבו באמצעי פיזור הפגנות וגז מדמיע, כמו גם בירי לעבר האוויר. מדובר צה"ל נמסר בתגובה לאירוע כי קבוצה של כעשרים מתנחלים "התפרעה באלימות" והשליכה אבנים לעבר החיילים "עד כדי סיכון חייהם של החיילים" – עד כדי כך שהם נאלצו לירות בנשקיהם כדי להחלץ מהמצב.

והשרים והח"כים מימין? מישהו שמע מהם משהו על זה?

אין זו הפעם הראשונה שמתנחלים פועלים באלימות נגד חיילי צה"ל ומאיימים על ביטחונם. וזו גם לא הפעם הראשונה שהפוליטיקאים מימין, שמתיימרים להגן על צה"ל מפני מבקרים, מתעלמים מהאירועים הקשים. מה שכן, בעוד שמדובר באירוע שסיכן את ביטחונם של החיילים – ועל אף ששר החינוך הצהיר רק לפני יומיים על אהבתו לחיילים והתפאר בכך שהוא מגן עליהם מפני ארגוני השמאל – גם היום בנט בחר להחריש ולא להגיד ולו מילה על האירוע, לא לפרסם גינוי או לצייץ בטוויטר. כלום. לפתע, כשמדובר בקהל הבוחרים שלו שלא סתם מבקר את צה"ל – אלא ממש תוקף באלימות פיזית חיילים – השר בנט הופך עצמו לדג אבו נפחא וממלא פיו מים ושותק.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, תמיד הראשון שקורא לשמאל לגנות כל דבר מתחת לשמש, אף הוא לא הקדיש ולו מילה לנושא – על אף שהיה לו זמן לדבר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה ולהעביר את מסריו לאומה. הוא העדיף לדבר דווקא על פסקת ההתגברות. אבל מילה על אזרחים ישראלים שתקפו את חיילינו וסיכנו את חייהם? יוק. טוב, זה לא מזעזע כמו ציוץ של כתבת בתאגיד השידור או קללה של מפגין בפ"ת, דברים שנתניהו ממהר להגיב להם ולגנותם בחומרה. 

ומה עם שרת המשפטים שקד, שהקדישה ימים ארוכים למרדף האמיץ אחר דובר ארגון "שוברים שתיקה" בנסיון להוכיח כי דבריו אינם מדויקים, בשם ההגנה על חיילי צה"ל? אפשר היה להניח שכשאזרחים ישראלים מהמחנה שלה תוקפים פיזית חיילים, היא תהיה הראשונה להגיע למקום ולגנות את הדברים באופן חד משמעי. אז הנחתם. אפילו לא מילה.

וכמובן גם שר הביטחון ליברמן, שרק לפני שבועיים יצא לקרב האמיץ מול השדרן קובי מידן שהעז לפרסם פוסט שבו כתב כי הוא מתבייש להיות ישראלי, אותו פוסט שלפי ליברמן שווה הדחה של מידן מעבודתו בגלי צה"ל, לא טרח היום לומר ולו מילה אחת על תקיפה אלימה של חיילי צה"ל בידי אזרחים ישראלים. במקום זאת, ליברמן עסק בקרב ציוצים עם המו"ל השמאלני של עיתון "הארץ", עמוס שוקן. זה, לדעתו של ליברמן, כנראה הרבה יותר חשוב מגינוי אלימות נגד לוחמי צה"ל.

ההתנהלות הזאת והפגיעה בחיילי צה"ל מצד מתנחלים, בשבוע שבו אנו מציינים את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, יכולה להתרחש רק בזכות השתיקה – וההסכמה שבשתיקה – של חברי הכנסת והפוליטיקאים מימין לנוכח המעשים הללו. לכן אין זה מפתיע שלא מדובר בפעם הראשונה, וככל הנראה גם לא האחרונה, שמתנחלים פועלים נגד כוחות צה"ל – ומימין שותקים. ולא רק שותקים – ממשיכים להעביר תקציבים, לעודד בנייה בלתי חוקית ולפצות מתנחלים כספית בסכומים שערורייתים לאחר שנפסק כי עליהם לפנות מאחזים שנבנו בגניבה על קרקע פלסטינית.

תזכורת קצרה למעללי המתנחלים כנגד צה"ל בשנה האחרונה: בחודש ספטמבר האחרון נפצע קל שוטר מג"ב לאחר שמתנחלים שיסו בו כלב במהלך הריסת מבנה בלתי חוקי בשומרון. בחודש יוני מתנחלים יידו אבנים לעבר כוח צה"ל ביצהר ופיזרו דוקרנים לשם פגיעה ברכבי צה"ל הפועלים במקום. באפריל לפני שנה הותקף באבנים ג'יפ צבאי סמוך למאחז ליד ההתנחלות כוכב השחר, וכמו כן נפצע קצין צה"ל באזור חווארה בעקבות יידוי אבנים של מתנחלים.

אז מה יצא בסוף מכל הסיפור הזה? האם נראה פעילות של צה"ל נגד המתנחלים או אמירות גינוי מצד פוליטיקאים בימין? לא היינו בונים על זה. מנהיגי הימין ימשיכו לשתוק, יתעוררו רק כשהדבר מתאים להם פוליטית – ולעזאזל החיילים שהם כה אוהבים ומוקירים.

להרחבה על התקרית ליד איתמר בהארץ: https://goo.gl/xkXFk9

לפרטים נוספים על פציעת קצין צה"ל בידי מתנחלים בוואלה בשנה שעברה: https://goo.gl/duTHCc

להרחבה על יידוי האבנים נגד כוח צה"ל ביצהר ביוני האחרון בערוץ 10: https://goo.gl/LtRDr8