אביגדור תתפלא, יש גם שכול משמאל


אתמול הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן כי החליט לאסור את הגעתם של 110 פלסטינים שאיבדו את בני משפחותיהם לטקס שמארגן "פורום המשפחות השכולות" בו משתתפים ישראלים ופלסטינים ששכלו את יקיריהם ביום הזיכרון בשבוע הבא בתל אביב.

ומדוע החליט השר לאסור על כניסתם? האם מישהו מהמשתתפים מהווה איום בטחוני שעלול לסכן את בטחונם של אזרחי ישראל? לא לפי כבוד שר הביטחון. הסיבה שנתן השר האמון על בטחוננו מגיעה מפאת טעמו האישי של השר: על פי ליברמן מדובר בטקס המהווה "מפגן של טעם רע וחוסר רגישות, שפוגע במשפחות השכולות היקרות לנו מכל". כך ממש, החליט ליברמן שבתחום אחריותו כשר הביטחון להחליט מה טוב ומה לא טוב למשפחות שכולות – וכיצד עליהן לציין את אבלן - ולהשתיק משפחות שכולות שאולי יקרות לו אבל לא חולקות איתו את אותה עמדה פוליטית.

אז עבור שר הביטחון ליברמן הנה כמה נתונים על הטקס ומארגניו: הטקס נערך מזה 12 שנה ומאורגן בידי משפחות שכולות בעצמן – אלה שכביכול יקרות לך מכל – ולא רק זאת, הנואם המרכזי בה השנה הוא אב שכול אחד די מוכר – הסופר דוד גרוסמן שאיבד את בנו אורי במלחמת לבנון השניה, שיקבל השנה את פרס ישראל לספרות מטעם המדינה – יומיים לאחר שייערך הטקס.

אגב, אין זו הפעם הראשונה שמי משרי הממשלה או חברי הכנסת יוצא כנגד משפחות שכולות שהם אינם מסכימים עם תפיסת עולמן ומחליט לסתום להן את הפה.

בשנה שעברה, להזכירכם, לאחר שפעילי ימין ירקו, דחפו וקיללו את המשתתפים בטקס הזכרון המשותף, החליט שר החינוך נפתלי בנט לגבות את התוקפים ולתקוף את המשפחות השכולות. בנט צייץ: "אם הדיווח אמת, אני מצפה מאנשים שמתאבלים על רוצחי תינוקות ומפוצצי אוטובוסים שיהיו קצת פחות רגישים ליריקות, דחיפות ומים". מאוחר יותר תירץ השר את ההודעה המגונה בכך ש "סטודנט" אנונימי שעובד במשרדו פרסם אותה, כביכול, "בטעות".

זה שבנט התנצל, אגב, לא אומר שלא מנע מהפורום, למשל, לקיים פעילות המתקיימת למעלה מעשור בתיכון בעיר נשר בחודש דצמבר האחרון, אחרי שחמישה פעילי ימין קולניים הפגינו כנגד הפעילות בכניסה לתיכון – והפעילות בוטלה ברגע האחרון.

נזכיר גם את חילופי הדברים הקשים בכנסת בין המשפחות השכולות לחברי הכנסת דוד ביטן מהליכוד, שכינה את אחד מהאבות השכולים "שקרן", ושל מיקי זוהר שהביא את לאה גולדין, אמו של הדר גולדין שגופתו מוחזקת בידי חמאס, לדמעות ואמר שטענותיה נגד התנהלות הממשלה בצוק איתן "מוגזמות", אגב חילופי צעקות והאשמות עמם. אגב, היה זה ליברמן אז שאמר בתגובה כי מדובר בהתנהגות מבזה ומקוממת.

ועוד חשוב לציין, במיוחד בימים אלה בהם נאבק ראש הממשלה בכל כוחו להשתתף בטקס הדלקת המשואות, כי לטקס הזכרון השנתי לחללי מלחמת יום כיפור, למשל, לא טרחה הממשלה לשלוח ולו נציג בודד אחד מטעמה.

שרי הממשלה אוהבים לדבר רבות על עד כמה יקרות לליבן המשפחות השכולות, שהקריבו קורבן אולטימטיבי עבור המדינה ואיבדו את היקרים להן מכל, אבל כשאותן משפחות חושבות אחרת מהם על כיצד יש לציין את אבלם ומה יש ללמוד ולקחת מהשכול שלהן – הן הופכות לצערנו ל"אנשים שמתאבלים על רוצחי תינוקות" ומיד מושלכות מעבר לגדר.

להרחבה על החלטתו של ליברמן בהארץ: https://goo.gl/1ufTGb

לקריאת מכתבה של תמר פייקס, בת ואחות שכולה, לליברמן: https://goo.gl/PGzqAL

לתזכורת על הציוץ של בנט בידיעות אחרונות: https://goo.gl/pHJ6Sr

בנט ביטל השתתפות משפחות שכולות בפעילות בתיכון: https://goo.gl/ca8Dse