העגלה המלאה בתקציבים


בשבועות האחרונים, בזמן שכולנו צפינו בקרבות האוויר בין ביבי, רגב ויולי אדלשטיין, יצאה לדרך באופן רשמי תכנית הדגל של נפתלי בנט, "בתים יהודיים" (כן, הם באמת קראו לזה ככה), שבמסגרתה משלמים למשפחות דתיות בשביל לארח חילונים לפעילויות העשרה והעמקה של הזהות היהודית הקלוקלת של שכניהם בעלי העגלה הריקה. התכנית מתפארת במילים כמו "קירוב לבבות" אך בפועל מדובר בעיקר במיסיונריות והתנשאות, ניסיון להנחלת אידיאולוגיה דתית פוליטית וצ'יפור כלכלי של מקורבים למפלגתו של השר בנט – וכרגיל, כמובן שגם הפעם, על כל זה אנחנו נשלם מכספי המיסים שלנו.

מנהלת הזהות היהודית, הפועלת במסגרת משרד הדתות, היא פרי יצירתו של השר בנט וההסכמים הקואליציוניים בין הבית היהודי לליכוד בממשלה הקודמת, והיא זו שאמונה על הפעלת התכנית, שמטרתה היא "העמקת הזהות היהודית". במסגרת התכנית, חילונים בין גילאי 18 ל-50 שאינם בוגרי מערכת החינוך הדתית (כך מבחינים במנהלת בין מי שיכול להנחיל זהות לבין מי שאמור לספוג אותה) מוזמנים להתארח אצל משפחות דתיות ולספוג ערכים יהודיים – כמובן, בפירוש מאוד צר של המילה - ולמלא קצת את העגלה הריקה שלהם.

המארחים הדתיים שיפתחו את בתיהם לפעילות המיסיונרית הזו לא עושים זאת חס וחלילה לשם שמים, אלה כמובן יזכו לתמיכה כספית מצד מנהלת הזהות בהתאם לסוג הפעילות שתיערך בביתם – סדנה, סעודת שבת או הרצאה, למשל – בצורת תשלום או בהחזרים על הוצאות דיור כמו שכר דירה, תשלום חשבונות החשמל שלהם או הארנונה. הארגונים שייזמו פעילות ל"הנחלת ערכי היהדות" יזכו גם הם כמובן למימון – כשרבים מהארגונים הללו, למרבה ההפתעה ובאורח פלא, משתייכים לימין המתנחלי-דתי.

ומהן ההגדרות של המשרד לפעילויות שהוא החליט לממן בכספנו? לפעול "מתוך גישה חיובית למקורות היהודיים" ולמען ה"מורשת הלאומית של העם היהודי", ובנושאים כמו מסורת ותרבות יהודית, ערכי משפחה וחינוך על פי היהדות, מקומה של ארץ ישראל בזהות היהודית ולימודי תורה ומדרש. מה שלא הוגדר זה כיצד ייבחן אם פעילות זו ראויה למימון ציבורי ומי יפקח על התכנים, אם בכלל, בזמן שכל אלו ממומנים כאמור מכיסנו.

הגדרות עמומות שכאלה מסתירות את העובדה שהארגונים המדוברים מקדמים בפועל תפיסה מאוד ספציפית של היהדות – כזאת שמתאימה בעיקר לקהל הבוחרים של בנט. ממשרד הדתות נמסר כמובן כי הפעילות צריכה להתקיים "בלא זיקה או השתייכות פליטית", אך במקביל תנאי הסף לארגונים שישתתפו בפרויקט תפורים למידותיהם של ארגונים לא מעטים המזוהים עם מפלגתו של בנט, באופן מקרי שכזה. אולי זאת הסיבה ששם התוכנית "בתים יהודים" מזכיר, בצירוף מקרים מדהים, את שם המפלגה שמפעילה את כל זה.

נזכיר שבמשרד החינוך שתחת ניהולו של בנט, נכון ל-2015 כ-94% מהתקציב שיועד לפעילות בנושא זהות יהודית הועברו לעמותות וארגונים אורתודוקסיים המזוהים עם הימין המתנחלי והדתי.

בעוד שלא ברור בדיוק כמה יעלה הפרויקט הזה, אחד מני רבים, שמפעילה המנהלת, נציין כי לפי נתוני משרד האוצר, התקציב הכולל של המנהלת לזהות יהודית בשנת 2017 היה 84.1 מיליון שקלים – בעוד שהתקציב המקורי עמד על 29 מיליון שקלים, וגדל בעקבות העברות כספים, תוך שימוש בסעיפים כלליים ומעורפלים כמו "שירותי דת" כך שלא ממש ברור לאן הלך הכסף. השיטה הזו עבדה מצוין גם בשנת 2014, למשל, שבה תקציב המנהלת החל ב-10 מיליון בספר התקציב אבל גדל פי 10 ל-98 מיליון שקלים עד סוף השנה, או ב-2016, כשהתקציב המקורי היה 28 מיליון והגיע לכמעט 60 מיליון שקלים בסוף אותה שנה. ואולי בכל שנה הזהות היהודית של החילונים הידרדרה במפתיע והיה צורך בהעברות חירום למנהלת.

אולי היה נכון יותר ומתאים יותר לערכי היהדות להעביר את עשרות מיליוני השקלים לעניי ערינו השונות, לניצולי השואה, לנכים ולכל מי שלא שפר מזלו ואינו נמנה על מקורבי מפלגת הבית היהודי? לא, לפי מנהלת הזהות.

כך מקבלים פעילי הימין המתנחלי והדתי עוד תקציב שמנמן על חשבוננו, ובזמן שאנשיו מדברים במתק שפתיים על "קירוב לבבות" חד-כיווני ומשתמשים בדת וביהדות ככסות, בפועל מתקיימת פעילות פוליטית ליצירת השפעה אידאולוגית ולהפצת תפיסותיהם ברבים, בשם מטרה לאומית כביכול של "העצמת הזהות היהודית". על פי בנט ורבני הבית היהודי, הדרך הנכונה להיות יהודי היא רק הדרך שלהם, המתעלמת מכל פרשנות או אורח חיים המפרש את היהדות באופן שונה. מבחינתם, על החילונים להרכין ראש בפני שכניהם היהודים מהם והטובים מהם ולשלם להם על מנת שיואילו בטובם ללמדם איך להיות יהודים ואזרחים טובים יותר.

להרחבה על תכנית "בתים יהודים" בכתבתו של אור קשתי: https://goo.gl/3MoKS8

לפרטים על הקמתה של המנהלת לזהות יהודית : https://goo.gl/MGXerQ