לתפארת מדינת ישראל


בין 14 בני המזל שנבחרו להדליק משואה בטקס הממלכתי בערב יום העצמאות בהר הרצל השנה, בולט שם אחד: חואן אורלנדו הרננדס, נשיא הונדורס וראש המדינה הזרה הראשון שזוכה בכבוד זה. עם פרסום ההודעה על ידי שרת התרבות מירי רגב, רוב אזרחי ישראל ודאי שאלו את עצמם מיהו אותו הרננדס ומדוע נבחר להדליק משואה דווקא נשיא אחת המדינות העניות, המושחתות והמסוכנות ביותר בעולם, שמעולם לא נודעה ביחסיה האמיצים עם מדינת ישראל. היו שטענו כי הרננדס הוזמן כתכסיס רק כדי שהשתתפותו של ראש הממשלה נתניהו, המכהן גם כשר החוץ, תהיה בלתי נמנעת. הגרסה הרשמית של ועדת הטקסים אומרת שהרננדס הוזמן בתור בוגר קורס מש"ב (המרכז לשיתוף פעולה בינלאומי) של משרד החוץ – למרות שהקורס שעבר, בשנת 91', ארך בקושי חודש וחצי. גם תמיכתו של הנשיא הרננדס בהעברת השגרירות האמריקאית לירושלים ודאי סייעה לו לזכות בכבוד הנכסף. השרה רגב הסבירה היום כי הרננדס מוזמן לא בתור ראש מדינה אלא כחניך לשעבר בקורס של משרד החוץ – קורס שבזכותו, לדבריה, נבחר לימים לנשיא הונדורס. ובכל זאת, נדמה שלא די בעובדות אלה כדי להסביר את הזמנתו. בדיקה קצרה של הרקורד של הרננדס עשויה להסביר טוב יותר את ההגיון שמאחורי הזמנתו. אז לציבור המתעניינים, הנה 8 עובדות שלא ידעתם על חואן אורלנדו הרננדס:

1. הרננדס מכהן כנשיא הונדורס מאז ינואר 2014, מטעם המפלגה הלאומנית-ימנית Partido nacional. לפני כן שימש במשך 4 שנים כנשיא הקונגרס הלאומי, לאחר שמפלגתו עלתה לשלטון בעקבות ההפיכה הצבאית בשנת 2009 נגד הנשיא סלאיה, שעמד בראש ממשלה ליברלית.

2. הרנדדס ויחסו לדמוקרטיה: מתנגדיו של הרננדס טוענים כי הוא נוהג כשליט יחיד בכל מוסדות השלטון והחברה – הקונגרס, בית המשפט העליון וכן כוחות הביטחון – באמצעות שחיתות ושוחד. כך, למשל, רוב מוחלט של התקשורת והעיתונות, על פי פרסומים שונים, מופעל על ידי אנשים מטעמו.

3. שליטה בבתי המשפט: ב-2012, כשהיה נשיא הקונגרס, הוביל הרננדס מהלך להדחתם של 4 שופטי בית המשפט העליון והחלפתם באנשיו במהלך אישון לילה אחד.

4. שחיתות שלטונית: הונדורס נחשבת לאחת המדינות המושחתות ביותר באמריקה הלטינית, אזור שגם ככה סובל מתרבות פוליטית בעייתית ופשיעה בכל המגזרים. אחת מפרשיות השחיתות החמורות שנחשפו במדינה בשנים האחרונות הייתה קשורה למעילה בהיקפים של מיליוני דולרים מארגון ממשלתי האחראי לקצבאות וביטוח בריאות לעניים. נטען כי הגירעון בתקציב הארגון בעקבות המעילה גרם למותם של כ-3,000 בני אדם.

5. תרומת בחירות מפוקפקת: במערכת הבחירות הראשונה של הרננדס הגיעו לקמפיין שלו תרומות שמקורן בכספי מעילה מארגון הרווחה מהסעיף הקודם, באמצעות חברות קש. הרננדס הודה בכך אך טען כי לא ידע שמדובר בכספים בלתי חוקיים.

6. שחיתות במערכות הביטחון וחיסולים פוליטים: ב-2016 נרצחה הפעילה הסביבתית ברטה קאסרס על ידי חוליית חיסול. קאסרס נודעה כמתנגדת עיקשת להפקעת קרקעות לטובת חברות פרטיות במסגרת פרויקטים שפוגעים קשות בסביבה – פרויקטים שהרננדס קידם וממשיך לקדם בהתלהבות. על אף שהרננדס גינה את הרצח והורה לחקור אותו, עד היום לא נמצא מי שהורה על החיסול. מה שכן התגלה זה עדויות הקושרות את הזמנת הרצח לבכירים בממשל.

הונדורס נחשבת למדינה המסוכנת ביותר בעולם עבור פעילים סביבתיים ואחת המסוכנות ביותר לפעילי זכויות אדם, וכוחות הביטחון בה נחשבים למושחתים במיוחד. כוחות הביטחון קשורים לקרטלי סמים ולארגוני פשע. במדינה קיימות יחידות חיסול בלתי רשמיות האחראיות לחיסולם של פעילי זכויות אדם ומתנגדי משטר אחרים. במסגרת כוחות הביטחון בהונדורס הוקמו בתקופתו של הרננדס כנשיא יחידות שאחראיות להפרת זכויות אדם, וסמכויותיה של המשטרה הצבאית וכן היקף הפעילות שלה בקרב האוכלוסיה האזרחית גברו מאוד, מה שגרם לאלימות קשה כנגד אזרחים. מאז שנת 2010 נרצחו בה מעל 130 פעילים על ידי כוחות הביטחון.

7. הכפפת החוקה לענייניו האישיים: החוקה בהונדורס אוסרת על נשיא מכהן להתמודד פעם נוספת על המשרה. היא גם אוסרת על הנשיא לנסות ולקדם שינוי בעניין זה – ובכל זאת, לאחר שנבחר ב-2014, קידם הרננדס שינוי חוקתי שיאפשר לו לרוץ שוב לנשיאות ולהיבחר.

8. חשד לזיוף בחירות: במערכת הבחירות האחרונה שהתנהלה בהונדורס בנובמבר 2017, ככל שמועד הבחירות התקרב נראה שמועמד האופוזיציה עומד לנצח. ואמנם, בתוצאות הראשוניות שהגיעו למחרת הבחירות, מועמד האופוזיציה הוביל בחמישה אחוזים על פני הרננדס. בתגובה, בית המשפט העליון לענייני בחירות, האחראי לניהולן במדינה, עצר את ספירת הקולות למשך יותר מיממה. כשחזר לספור, מצבו של הרננדס השתפר פלאים ולבסוף הוא הוכרז כמנצח, ברוב זעום של כ-50 אלף קולות. אגב, זה הזמן לציין שאותו בית משפט נשלט בפועל על ידי הרננדס ומפלגתו.

לאחר היבחרו בפעם השנייה עלו חשדות כבדים להונאת בחירות. ארגון המדינות האמריקאיות (OAS) קרא לבחירות חוזרות (שלא התקיימו) וברחובות הונדורס התעוררה מחאה קשה נגד הנשיא, שנמשכת עד ימים אלה. במהלך ההפגנות הרגו כוחות הביטחון, לפי דיווחים שונים, מעל 30 אזרחים.

שחיתות גואה, תאווה בלתי נגמרת לשלטון, ניסיון בלתי פוסק לשנות את חוקי המדינה, סימון מתנגדים ופגיעה בהם, שימוש לרעה בכוח ומכירת משאבי טבע לחברות פרטיות – אנחנו מדברים כמובן על נשיא הונדורס, לא על ראש ממשלת ישראל. מה שבטוח, לראש הממשלה שלנו יש עדיין מה ללמוד מחברו הרננדס. הוא ודאי ישמח לגמול לו בקורס משלו. ולתפארת מדינת ישראל.

לקריאה נוספת: https://bit.ly/2HjZYyr

https://adobe.ly/2GKSG9O