הדתה שמדתה? ביטחון שמיטחון!"מלחמת כיבוש. בשביל מה? בשביל לכבוש... גם אם לא תעזור להצלת אף יהודי וגם אם אף יהודי לא נמצא בסכנה, גם אם לא הייתה אמנה פלסטינית ולא אמנת ג'יהאד, ואם אף אחד לא היה מאיים עלינו באזור וכולם היו אוהבי ישראל – חובת הכיבוש עלינו..." 

"עיקר מטרתה של המדינה ועיקר ערכו של צבא הגנה לישראל הוא בתור צבא הכיבוש. נכון, זה מאוד מסובך. מאוד קשה, היום לעסוק בכיבוש, כי יש פה אוכלוסיה ערבית מאוד גדולה שאנחנו לא יודעים בדיוק איך לכבוש אותה... עלינו כאן, כאנשי תורה, לא להתפתות לשפת העולם הרחב שמדברת על זכות הגנה עצמית, ושלום, והתקפה ואי-התקפה...אנחנו לא נמצאים ברובד הזה בכלל. אנחנו כאן כי זו ארצנו הקדושה ומצוות כיבוש מוטלת עלינו, מצוות כיבושה של ארץ ישראל ברוב עם ובהדרת מלך"

לצאת למלחמה ללא איום, רק בשביל לשחרר את האדמה מכופרים - נשמע מוזר, לא? נשמע לרגע כמו דברים של פעיל דת מוסלמי פונדמנטליסטי במדינות אחרות. אבל לא, מדובר דווקא בתפיסת עולם של רב ומחנך מרכזי בישראל אשר מכין צעירים לגיוס לצה"ל ומקבל משכורת מקופת המדינה.

במשך כל השנים הסברנו כי צה"ל הוא צבא ההגנה לישראל ולא צבא תוקפני ללא סיבה. במגילת העצמאות הכרזנו שידנו מושטת לשלום ושכנות טובה עם שכנינו וחשבנו שהחיים על החרב הם רק מתוך חוסר ברירה ולשם הגנה עצמית והבטחת חיינו ועצמאותנו פה. 

אבל מסתבר שמה שהיה טוב לבן גוריון ומקימי המדינה אינו מספיק למחנכים ולרבנים בימין הדתי-מתנחלי. מבחינתם חובה ומצווה אלוהית מוטלת עלינו - לכבוש שטחים, כן סכנה לא סכנה, כן ביטחון לא ביטחון. חובה להילחם, להרוג ולכבוש גם בעתות שלום. ככה מחנכים נערים במכינה הצבאית בהתנחלות עלי, שכל תפקידה, להזכירכם, הוא להכין אלפי בני נוער לשירות צבאי, ולפיכך מדובר במוסד אשר ממומן מכספי המיסים של כולנו וזוכה לקבל עשרה מיליון שקלים מדי שנה מקופת המדינה. על הדרך, ראש המכינה הרב אלי סדן גם זכה לקבל פרס ישראל מידיו של שר החינוך נפתלי בנט.

לאחר חילופי האש בסוף השבוע האחרון באזור הגדר בגבול עזה זה שבוע שני ברצף, התפתח דיון בציבור האם חיילי צה"ל פגעו בחפים מפשע ומה אפשר לעשות כדי להימנע מכך במידת האפשר – אך מבחינת מוסד הדגל של החינוך הימין המתנחלי, כך נראה, אין בכלל דבר כזה חפים מפשע או הגנה עצמית – הסיבה לקיום צה"ל היא לכבוש, לכבוש ולכבוש, עד טורקיה לפחות.

הרב אליעזר קשתיאל, המכהן כראש ישיבה במכינת עלי, פחות מוכר מהרב אלי סדן , העומד בראש המכינה והטיף שנשים צריכות להיות תלויות בבעליהן, או כמו הרב יגאל לוינשטיין, הזכור בעיקר בזכות נאומו על ההומואים ה'סוטים' והנשים שמפסיקות להיות יהודיות כאשר הן מתגייסות לצבא, אך הרב קשיתאל גם הוא מהווה דמות מרכזית ביותר במוסדות המכינה. 

באחת מהרצאותיו הסביר קשתיאל כי הכיבוש הוא "מצוות עשה מפורשת" שאין עליה עוררין (והיא אף דוחה שבת) וכי יש לפתוח במלחמת כיבוש להחזרת שטחים, אפילו אם המלחמה "לא תעזור להצלת אף יהודי וגם אם אף יהודי לא נמצא בסכנה, גם אם לא הייתה אמנה פלסטינית ולא אמנת ג'יהאד, וגם אם אף אחד לא היה מאיים עלינו באזור וכולם היו אוהבי ישראל – חובת הכיבוש עלינו" ואפילו אם הפלסטינים היו מגישים לנו פרחים ו"מכתבים עם לבבות". כנראה שהרב של המכינה הצבאית לא התעמק במסמך רוח צה"ל, לפיו מטרת הצבא הוא "הגנת המדינה, אזרחיה ותושביה" ומעדיף במקום להבעיר את המזרח התיכון.

חוץ מכיבוש עזה, שקשתיאל מסביר כי היא בבירור חלק מארץ ישראל, לרב יש שאיפות נרחבות יותר – לכבוש את ביירות. "גם אם היום לא ירו עלינו אף טיל מאזור הצפון אנחנו חייבים לכבוש לפחות עד ביירות, עד גבול טורקיה/סוריה שם בצפון. הטורקים מעצבנים אותנו, למה הם מעצבנים אותנו, למה הם נגדנו? הקב"ה מרמז לנו – אתם צריכים להגיע לשם. החיזבאללה ירה עלינו לא סתם – כי יש את נחלת אשר מחכה לנו שם".

הרב קשתיאל, שבנוסף נוהג לדבר רבות על ההבדלים הנפשיים בין גברים לנשים וחוסר יכולתן של נשים להפעיל מל"ט בלי לבכות או להגיע לשיעור שלו בלי להירדם (בטוח שהבעיה היא אצלן?), הוא עוד חוליה בשרשרת של רבנים מהמכינה היוקרתית ביותר של הימין הדתי שמלבד כספי המדינה הזורמים אליה, ראשיה נהנים מיחסים מצוינים עם שר החינוך וחברי מפלגתו בממשלה – ואמירותיהם כמובן מתקבלות בכבוד רב על ידי שרי ממשלתנו.

נזכיר שוב כי קשתיאל וחבריו, הרב אלי סדן, הרב יוסף קלנר והרב יגאל לוינשטיין, ידועים בעיסוקם האובססיבי בתופעות שאינן משתלבות עם תפיסת עולמם לגבי החברה הישראלית והעם היהודי – קוראים למלחמת חורמה בצבא על גיוס נשים ושירות משותף, מתנגדים לשוויון לנשים ולחברי וחברות הקהילה הלהט"בית שאותם הם מכנים חולים שיש להדביר ומטיפים לכך שערבים אינם בני אדם אלא "בין אדם לבהמה". והכל, שוב, על חשבוננו ומכיסנו.

במספר הזדמנויות ניסה השר בנט להוריד את הלהבות שהציתו דבריהם של הרבנים ודרש התחשבות בהם ובדעותיהם – ולא חס וחלילה התחשבות במי שנפגע מהאמירות הללו – ולא ננקטו כנגד המכינה וראשיה צעדים משמעתיים של ממש. כך ממשיכים הרבנים לשטוף את מוחם של צעירים רבים, החיילים והמפקדים של מחר, שנושאים עמם הלאה את השיעורים החשוכים שלמדו בעלי. 

רגע לפני חגיגות ה-70 למדינת ישראל, אנחנו זוכים להצצה נוספת - ומפחידה במיוחד - לתפיסת העולם והחזון של המחנכים המרכזיים ביותר בימין המתנחלי, בעלי קשרים הדוקים לשרים בממשלת ישראל ומגלים מה בעצם שאיפתם וחזונם לעתיד מדינתנו.

לצפייה בקטע הוידאו המלא של הרב קשתיאל בעמוד "בממלכתיות" של עו"ד יאיר נהוראי: https://goo.gl/MxZo8u

לקריאת ציטוטים נוספים של הרב קשתיאל על שירות גברים ונשים בצבא: https://goo.gl/9MxuAK

להרחבה על מכינת עלי בפרויקט שישים ואחת: https://goo.gl/DQsJVW