20 השעות של בנימין נתניהו


זה היה מהיר ועצבני. בתוך פחות מיממה גילה ראש הממשלה וירטואוזיות כוריאוגרפית מרשימה ויצא במחול אחוז תזזית – צעד קדימה, שניים אחורה ובחזרה לנקודת ההתחלה. בדרך הוא הספיק להפר כמה הסכמים, לשקר כמה וכמה פעמים, לעורר ספק רב לגבי יכולת קבלת ההחלטות שלו, להסתכסך עם השותפים לקואליציה ולקינוח – להציג את ישראל באור מגוחך ועלוב בעיני הקהילה הבינלאומית, כרגיל בעידן נתניהו.

להלן תקציר 20 השעות המסחררות של בנימין נתניהו. מוכנים? יוצאים ממש עכשיו.

16:30: נתניהו ושר הפנים אריה דרעי מכנסים מסיבת עיתונאים במשרד ראש הממשלה ומודיעים כי התוכנית לגירוש מבקשי המקלט בוטלה, לאחר שהתברר שכבר מזמן המדינה השלישית, כלומר רואנדה, בכלל אינה מוכנה לקלוט מבקשי מקלט שיגורשו בכפייה, ולאחר שבית המשפט העליון קבע שהגירוש אינו חוקי. נתניהו הודה בעצם שהתוכנית שהממשלה שלו קידמה בחודשים האחרונים הייתה סתם מצג שווא עם יותר חורים מפתרונות.

במקום הגירוש נחתם הסכם עם האו"ם, שלפיו יועברו 16 אלף מבקשי מקלט למדינות באירופה ובצפון אמריקה, ומספר זהה ייקלט בישראל, יפוזר בה ויקבל תעסוקה והכשרה. נתניהו מכריז כי ההסכם שנחתם טוב יותר מתוכנית הגירוש ומציג אותו כהישג גדול שלו, תוך כדי שלמעשה מודה כי המדיניות שדגל בה לאורך שנים רבות הייתה בלתי אפשרית ומוטעית, וכי כבר זמן מה הוא ידע שאין לו כל יכולת להוציא לפועל את הגירוש.

17:30: מתברר שנתניהו הסתיר את ההסכם מהממשלתה, ושראשי מפלגות הקואליציה ושרי הממשלה כלל לא עודכנו בחתימת ההסכם, וגילו עליו יחד עם שאר הציבור. נפתלי בנט ומשה כחלון מביעים התנגדות להסכם.

19:30: שגרירות גרמניה מודיעה שבניגוד לדברי נתניהו במסיבת העיתונאים, כלל לא ידוע להם על כל פנייה לגבי קליטת מבקשי מקלט מישראל.

20:00: גם איטליה מודיעה שבניגוד להצהרות נתניהו על קליטת מבקשי המקלט באיטליה, אף אחד לא דיבר איתם. נתניהו בתגובה: "גרמניה ואיטליה היו רק דוגמאות".

22:30: נתניהו נלחץ מהתגובות בקואליציה ובקרב מצביעי הימין ומחליט לפתע להשעות את יישום ההסכם עם האו"ם עד לאחר שייפגש עם תושבי דרום תל אביב. ההשעייה מתבצעת כמובן מבלי לעדכן את האו"ם. למרות השעיית ההסכם, מדובר בהסכם חתום וגמור שכבר בוצע בין ישראל לאו"ם.

הוא ממציא כי האשמים הם הקרן החדשה וגורמים באיחוד האירופי, שהפעילו "לחץ אדיר על רואנדה" בלי לספק לכך כל בדל של סימוכין.

23:30: האיחוד האירופי, שאליו היו אמורים לעבור חלק ממבקשי המקלט, מודיע כי הופתע לגלות שההסכם הוקפא, ומכך שנתניהו מאשים אותו, בין השאר, בהשתלשלות העניינים רגע אחרי שהצהיר שההסכם הוא הישג.

11:00: נתניהו ודרעי נפגשים בבוקר עם מה שהם מכנים "תושבי דרום ת"א", אבל בפועל מדובר בקבוצה קטנה של פעילי ימין ופעילי ליכוד מת"א שבפועל לא מייצגים אף אחד חוץ מאת עצמם. בפגישה פעילי הימין מתנגדים להסכם שכבר נחתם עם האו"ם והאיחוד האירופי.

12:30: נתניהו מודיע שההסכם עם האו"ם מבוטל – אותו הסכם שכבר הכריז עליו כטוב ביותר וכעדיף על הגירוש. במקום זאת הוא מנסה לשוב אל תוכנית הגירוש, שכבר הודה שהיא פחות טובה ובלתי אפשרית.

בתגובה מנציבות הפליטים של האו"ם מודיעים כי מבחינתם הביטול כלל אינו עומד על הפרק.

אז מה היה לנו? פליק פלאק מפואר מניסיון של חודשים ארוכים לגרש את מבקשי המקלט לטובת תוכנית שהשמאל מציע כבר שנים תוך לקיחת קרדיט על כך, חתימה על הסכם עם האו"ם בלי לעדכן את שרי הממשלה ומבלי לחתום על הסכם עם המדינות שאמורות לקלוט את מבקשי המקלט, השעיית ההסכם שלא ניתן לבטל מבלי לעדכן את האו"ם, שינוי עמדה קיצוני בגלל מחאות מצד הציבור הימני וביטול הסכם חתום עם האו"ם, זמן קצר ביותר לאחר שהאו"ם הודיע שאין כל אפשרות לבטלו. ולבסוף – נתניהו חוזר לנקודת ההתחלה, כשהתוכנית הטובה בעיניו מבוטלת, בלי יכולת לגרש ולאחר שהפר הסכמים בינלאומיים ופעל בלי ליידע את המעורבים. נתניהו הוכיח שאין לו יכולת לבצע את המדיניות שהחליט עליה, התקפל פעמיים בפני כולם וגילה לכולם שבתור ראש ממשלה תחת חקירות, חשדות והמלצות לכתב אישום בשוחד, אין לו ברירה אלא לעשות בדיוק מה שבסיס הבוחרים הימני ביותר אומר לו לעשות – וכל זה ב-20 שעות פעלתניות במיוחד, שמסתכמות בציון אפס במנהיגות, אפס ביחסי חוץ, אפס בעמידה בהסכמים, אפס בניהול משברים ואפס בביצוע מדיניות. אז אולי בכל זאת לא היה כלום?

לקריאה נוספת על ביטול ההסכם: https://bit.ly/2GreBm6