בוקר טוב, מר נתניהו


היום, במסיבת העיתונאים שבה הודיע על ביטול התוכנית לגירוש מבקשי המקלט, התגאה ראש הממשלה נתניהו בחיסכון שבסגירת מתקן חולות, שחלק ממנו יוקצה לשיקום שכונות דרום תל אביב ולקליטתם ופיזורם של מבקשי המקלט בארץ. רק קצת חבל שנתניהו עלה על הרעיון המבריק הזה באיחור של חמש שנים.

ב-2013 החלה בנייתו של מתקן חולות שיועד לכליאת מבקשי המקלט, מתוך ניסיון לגרום להם לעזוב את המדינה מרצונם כדי לא להיכלא במדבר בלי הגבלה. בג"ץ קבע כי המתווה שמציעה הממשלה במתקן חולות אינו עומד במבחן החוק בלא פחות מ-3 הזדמנויות שונות. כבר ב-2014 הוא הורה לסגור את המתקן – כלומר, במשך שלוש שנים פעל המתקן בניגוד להוראת בג"ץ. בסך הכל ביזבזה ממשלת נתניהו למעלה ממיליארד ורבע שקלים מכספי הציבור על מתקן חולות, שנסגר לפני כשבועיים, עד שהיום הכריז נתניהו שהסגירה של המתקן היא בכלל חיסכון. באמת תודה לך.

נזכיר גם שתוכנית הגירוש שבוטלה היום לאחר ששווקה בכל הכח על ידי ממשלת נתניהו, הייתה אמורה לעלות למדינה עוד כמה מאות מיליוני שקלים – על הפיצויים למגורשים, על תקני האכיפה והוצאות ההטסה. גם זה נחסך בינתיים.

נתניהו הוסיף והתגאה במדיניות הקליטה והפיזור של אוכלוסיית מבקשי המקלט שתישאר בארץ לפי התוכנית. זה הזמן להזכיר כי במשך 9 שנים ו-3 ממשלות בראשות נתניהו הוגשו לא פחות מ-7 הצעות חוק שונות שקראו לקליטה של מבקשי המקלט ולהסדרת מעמדם. כולן הופלו או הועלמו על ידי הקואליציה בראשות נתניהו והליכוד. ב-2016 עלתה להצבעה הצעת חוק שהוגשה על ידי ח"כ מרב מיכאלי, שהתבססה על תוכניתו של ח"כ משה מזרחי (העבודה) משנת 2014, שהציגה מתווה לשיקום של דרום תל אביב ולפיזור מבקשי המקלט וקליטתם במקומות שונים בארץ. הקואליציה בראשות נתניהו הפילה את הצעת החוק כאשר 55 ח"כים מהליכוד, הבית היהודי, ישראל ביתנו, יהדות התורה, ש"ס, כולנו ואפילו מספר ח"כים מיש עתיד הצביעו נגד. היום, כידוע, בישר נתניהו על החלת תוכנית שנשמעת דומה מאוד לזו שניסח ח"כ מזרחי.

אחרי שאריה דרעי הודיע שמבקשי המקלט יגורשו גם בכפייה, אחרי שבימין טענו שהגירוש הוא הפיתרון היחיד כיוון שגדר הגבול לבדה לא מסוגלת למנוע את כניסתם לישראל, אחרי שנתניהו אמר בזחיחות על מתנגדי הגירוש וכמובן על המגורשים עצמם ש"לא יעזור להם", אחרי שהוא הבטיח לגרש 40 אלף איש מהארץ, אחרי שאמר שאין להם זכות לחיות בישראל ואחרי שמירי רגב כינתה אותם "סרטן", ניסיון הגירוש ושנים של מחדל מדיניות והתעללות באוכלוסיית מבקשי המקלט התפוצצו לכל אלה בפרצוף. גם לפי הודעת נתניהו ודרעי היום, ולפיה רק חלק קטן ממבקשי המקלט הם אכן פליטים, הרי שמדינת ישראל תקלוט מספר גבוה הרבה יותר של מי שלשיטתם הם "מסתנני עבודה" – וזה אחרי הודעת נתניהו מסוף ינואר כי "אין לנו שום חובה להשאיר כאן מסתנני עבודה בלתי חוקיים שאינם פליטים. הם יוצאו למדינה אחרת". והנה, עברו בקושי חודשיים והכל השתנה.

למרות רצף השקרים, הצביעות וחוסר העקביות שממשיך לצאת מפיהם של ראש הממשלה ושר הפנים, התוצאה היום היא ניצחון גדול לארגוני חברה האזרחית. לא פחות מכך, זו הוכחה לכישלון מתמשך של הממשלה בהוצאתה לפועל של תוכנית שהתחייבה לבצע כבר לפני תקופה ארוכה, והודאה במחדל של שנים ובזבוז של מאות מיליוני שקלים.

גם אם נתניהו ודרעי התאמצו קשות להראות שביעות רצון מעושה במסיבת העיתונאים, האמת הפשוטה היא שהם אכלו את הכובע. מקווים שהיה לפחות כשר לפסח. חג חירות שמח.

לקריאה נוספת על בעיית מבקשי המקלט: https://bit.ly/2pZ1BsV,http://sixtyone.co.il/articles/373 

על ההוצאות המשוערות על הגירוש: https://bit.ly/2GxelxR