צביעותו של הממונה על חיסול הנייה


לפעמים חמש מילים מספיקות לאדם בשביל לאבד את מקום העבודה שלו. זה לפחות המקרה של קובי מידן, שצפוי להיות מודח או מושעה מעבודתו בגלי צה"ל בעקבות פוסט שכתב בעמוד הפייסבוק שלו, ובו כתב, ללא פירוט נוסף, כי באותו יום הוא מתבייש להיות ישראלי. שר הביטחון אביגדור ליברמן, שלעולם לא יפספס הזדמנות להצליף באנשי תקשורת שמאלנים, מיהר לעלות לשידור ברדיו, קרא לו להתפטר וסימן למפקד התחנה, שמעון אלקבץ, את דרך הפעולה הרצויה מבחינתו. האמת? לא הופתענו. שר הביטחון שהבטיח שיכניע את חמאס ויחסל את איסמעיל הנייה ב-48 שעותיו הראשונות בתפקיד, מוצא בינתיים מטרות לסיכולים ממוקדים בעיקר בקרב שדרנים או זמרים, ומול פוסטים בפייסבוק ובאינסטגרם.

אבל אל תטעו לרגע – ליברמן כלל לא מוטרד מהסתה או ממלכתיות, הוא עסוק רק בדבר אחד – מתקפה פוליטית על המחנה היריב. כשההסתה או הגזענות עולים על גדותיהם מימין – ליברמן שותק כמו גפילטע פיש בפסח.

נראה שקוד ההתנהגות של ליברמן בתחנת הרדיו הפרטית שלו סלקטיבי למדי. כאשר הזמר יהורם גאון כינה בתוכניתו בגלי צה"ל את עד המדינה שלמה פילבר "מלשן, יהודה איש קריות", כלומר בוגד, קולו של השר הממונה לא נשמע והזמר הלאומי המשיך לשדר כרגיל. גם עירית לינור, שהושעתה מהתחנה לשבוע על התבטאויות בלתי ראויות כלפי הנשיא ריבלין, לא זכתה לקבל נזיפה ואיום משר הביטחון. רף הסובלנות של ליברמן לאמירות מסיתות מימין שבר שיאים חדשים כששתק שתיקה רועמת לאחר דבריו של הזמר דודו אלהרר בראיון ברדיו, ולפיהם יש לשלוח שמאלנים למחנות השמדה וכי הוא "ישמח לשבת על הגג בטרבלינקה ולראות את עמוס עוז מתפוגג כעשן מהארובה".

גם בכל המדובר בגזענות, נושא קרוב לליבו של ליברמן, מדיניות הגינוי מזגזגת למדי. חברי הכבש השישה עשר יהונתן גפן וגידי גוב זכו לטעום את נחת זרועו של שר הביטחון בינואר האחרון. גפן הביע באינסטגרם הזדהות עם הנערה עהד תמימי – ליברמן תקף וקרא להפסיק להשמיע את שיריו בתחנה הצבאית. גוב הביע הזדעזעות מדברי ליברמן, שהיה בהם טון גזעני (גם לפי הודאתו של גוב) כי התייחס למבטא הרוסי של השר – ומישראל ביתנו יצאה קריאה לפטרו מיד. הגיוני כמובן שמפלגה שחרטה על דגלה את ייצוג ציבור העולים ממדינות ברית המועצות תתייצב נגד אמירות גזעניות כלפי ציבור זה – ולכן משונה שליברמן נאלם דום לאחר שהח"כ המושעה אורן חזן (ליכוד) אמר לפני פחות משבוע על יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, כי "הכנסת היא לא של האבא הקתולי" שלו –רמיזה גזענית ברורה למדי למיהמנות יהדותם של עולי ברית המועצות לשעבר. גם בפעמיים הקודמות שחזן הפנה לעבר אדלשטיין עלבונות גזעניים – כאשר כינה אותו "פוטין" ו"סטלין" – תגובתו של איווט לא הגיעה.

בימים אלו, כאשר שרת התרבות רגב, במצוות ראש הממשלה, יורה חיצים פוליטים ומרוקנת את הממלכתיות אפילו מטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות, הקו כבר נראה ברור למדי: שרי הימין לא יעצרו, ימשיכו לשסות ויקרעו את החברה הישראלית לגזרים בלי למצמץ אם זה יביא להם עוד קצת לייקים בפייסבוק או עוד כמה קולות בפריימריס.

לקריאה נוספת על הפוסט של קובי מידן: https://bit.ly/2uMvrGX

על התבטאויותיו של דודו אלהרר: https://bit.ly/2uGqAXt

על אמירותיו של אורן חזן נגד יולי אדלשטיין: https://bit.ly/2IolVvd