כלואים בעולם של ספינים וצביעות


הבוקר, בפתיחת ישיבת הממשלה, זעקה שרת התרבות מירי רגב על כך ש"ראוי שעצירים יקבלו תנאים מינימליים... לא יכול להיות שבתוך התא יהיו פשפשים". השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אף הוסיף כי "תנאי המעצר והמאסר בישראל הם אכן תנאים גרועים וקשים". זה כמובן מתיישר עם טענות ראש הממשלה, שרק ביום שישי האחרון ציטט את דבריו של ארז תדמור, ולפיהם "מאז יום ראשון מענים את ניר חפץ ואף אחד לא פוצה פה". בסיומה של אותה ישיבה ממש, שבה זעקו השרים על מצבו העגום של העציר והמקורב ניר חפץ, הצביעו אותם שרי הממשלה ואותו נתניהו, בניגוד להוראת בג"ץ בנושא ובלי כל שמץ של בושה, על דחיית הטיפול ושיפור תנאי הכליאה בישראל בעוד 10 שנים.

קשה לומר שסוגיית תנאי הכליאה של האסירים והעצירים נמצאת בראש סדר העדיפויות של הממשלה בימים כתיקונם. מדובר כמובן בנושא חשוב, ובכל זאת איכשהו תמיד יש דברים יותר חשובים להתעסק בהם – בניית עוד מאחז, גירוש מבקשי מקלט, גינוי אמירות של שמאלנים, העלאת שכר השרים ומה לא. אבל באורח פלא, דווקא היום הפכו תנאי האסירים לשיחת היום בישיבת הממשלה.

השנאה העזה לעדי מדינה והדאגה הפתאומית לאסירים מעלות את החשד שמישהו החליף את ממשלת הליכוד במשפחת פשע ולא סיפר לנו. אבל כמובן שלא מדובר חלילה בסתם עצירים, אזרחים פשוטים ששוהים במעצר, אלא בעצירים מיוחדים – ניר חפץ, יועץ התקשורת לשעבר של משפחת נתניהו החשוד כי ניסה לרקום עסקת שוחד, שבמסגרתה ימונה יועץ משפטי לממשלה שיסכים לסגור את תיקי שרה נתניהו. אחרי שנתניהו עצמו הביע זעזוע מתנאיו הקשים כביכול של חפץ בבית המעצר, רגב הבינה את הרמז ויועץ התקשורת המקושר והממולח הפך באחת לאסיר ציון, ממש הילד של כולנו.

בפועל, כבר ב-2014 הוגשה עתירה של האגודה לזכויות האזרח לבג"צ על תנאי הכליאה של אסירים ועצירים בישראל, שהם מהגרועים בעולם – הרבה מתחת למקובל במדינות המערב. ממשלת נתניהו אגב ניסתה לעכב את פסק הדין במשך שלוש שנים וחצי, בטענה שאין תקציב לשיפור התנאים, ושהתנאים גם ככה לא כאלה גרועים. בית המשפט העליון קבע לבסוף שיש לשפר את תנאי הכליאה, והורה לממשלה לעשות זאת בתוך שנה וחצי לכל המאוחר. ואילו היום, באותה ישיבה שבה התייפחו השרים וראש הממשלה על תנאי המעצר של חפץ ואלוביץ', החליטה הממשלה כי שיפור תנאי הכליאה יתרחש לא בהליך מהיר של שנה וחצי אלא רק בעוד עשר שנים שלמות.

האם השלב הבא יהיה בכי ונהי של ראש הממשלה יהיה על היעדר הטיפול במחירי הדיור או במכת העוני, כאשר ניר חפץ ימצא את עצמו בקרוב מחוסר עבודה או ששאול אלוביץ' ירד מנכסיו? אפשר רק לנחש.

לקריאה על החלטת הממשלה לדחות את שיפור תנאי הכליאה בעשור: http://bit.ly/2GIzV25

לקריאה על פסיקת בג"ץ: http://bit.ly/2CIaewc

לקריאה על ישיבת הממשלה הבוקר: http://bit.ly/2GJU4EW