המקורב מספר אחתמוזס: "בהנחה שאנחנו מסכמים את הדברים...אתה חייב לשחרר מישהו שידבר עם רון ירון" (עורך ידיעות אחרונות).

נתניהו: "ניר חפץ יכול לדבר איתו?"

מוזס: "לא. ניר רוצה לעשות שני דברים. הוא רוצה לעבוד אצלך ולהיות עורך 'ידיעות'".

דברים אלה נאמרו, לפי תמלילים שפורסמו בחדשות 2, בשיחה בין מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס וראש הממשלה בנימין נתניהו, במסגרת פרשת 2000. כזכור, המשטרה המליצה להעמיד לדין את נתניהו בגין שוחד לאחר שהסתמן כי פעל לריסון כוחו של עיתון הבית שלו, ישראל היום, תמורת סיקור אוהד ממוזס בידיעות אחרונות. בשיחה דנים השניים מי יהיה איש הקשר מטעם לשכת רה"מ שינחית על החיילים בשטח – עיתונאי ידיעות – את המסרים מבלפור. ניר חפץ, לשעבר 'נער השליחות' של מוזס ומקורבו ויועצו של נתניהו מזה שנים, הוא השם הראשון שנזרק לאויר.

הציטוט הזה ממחיש את מיקומו המרכזי של חפץ ביחסים המלוכלכים של הון-שלטון-עיתון בישראל ובחבירתם של מערכות תקשורת לפוליטיקאים, יחסים שמככבים בפרשה נוספת בה נחשד ככל הנראה נתניהו בשוחד – הטבות כספיות מופלגות המצטברות ללמעלה ממיליארד שקלים בדמות הטבות רגולטריות לשאול אלוביץ', מבעלי בזק, תמורת סיקור חיובי באתר וואלה שבבעלותו במסגרת פרשת 4000.

הדריסה של כל נורמה עיתונאית תמורת סיקור מוטה בעבור אינטרסים של פוליטיקאים – כמו גם בעלי הון – היא קו, על פי כל הפרסומים, שהנחה את חפץ לאורך השנים גם כששימש כעורך במערכות עיתון ופתח את דלתות המערכות לרווחה לאינטרסים וקומבינות של פוליטיקאים וטייקונים, וגם כיועץ תקשורת של בני הזוג נתניהו ושל חברות פרטיות שידע כיצד לבחוש בין גורמי הון ושלטון ולהשוויץ בקרבתו אל הצמרת – כדי לקדם את עסקיו. דמות למופת, ללא ספק.

אז הנה עוד כמה דברים שכדאי לדעת על ניר חפץ, יועץ התקשורת ומהמקורבים ביותר לבני הזוג נתניהו, שלא רואה כל פסול בחבירה של כלי תקשורת לפוליטיקאים ולבעלי הון, יחסים שמככבים בתקופה האחרונה בכותרות, בניגודי עניינים ובעבירה על נורמות ערכיות וכללי שלטון תקין:

מזגזג בין העולמות:

חפץ, שהצהיר לא פעם שאין שום אספקט פלילי בשיחות בין מוזס לנתניהו וכי שיחות כאלה, במסגרת קשרי עיתון-שלטון, מתרחשות "כבר שלושים שנה", לא התקשה במעבר בין מערכות עיתון, עבודה בלשכת רה"מ וייעוץ פרטי לעסקים שונים, תוך טוויית קשרים עם בכירי המשק, הפוליטיקה והתקשורת. הוא החל את דרכו כעיתונאי בידיעות אחרונות וביוני 2009 עזב את ידיעות ומונה לראש מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה, תפקיד אותו מילא עד דצמבר 2010. מספר חודשים לאחר מכן החל לעבוד כיועץ מיוחד של נוחי דנקנר, שמינה אותו לעורך מעריב – תפקיד אותו מילא עד נובמבר 2012. לאחר עוד עשייה קצרה לביתו, חזר חפץ לזרועות בני משפחת נתניהו והחל לשמש כדובר המשפחה בשנת 2014 וכמנהל מטה ההסברה של הליכוד בבחירות האחרונות לכנסת. לאחר מכן החל לפעול כיועץ פרטי של בני הזוג וב-2016 ועזב את הליכוד. באוקטובר האחרון הודיע על עזיבת תפקידו בלשכת רה"מ.

עיתון בשם ההון:

חפץ מונה לתפקיד עורך מעריב בשנת 2011, עם השתלטות נוחי דנקנר וחברת אי.די.בי על העיתון הוותיק. כעורך העיתון, שירת חפץ נאמנה את דנקנר, והורה לעיתונאיו לעבוד בשירות הצרכים הכלכליים והאישיים של נוחי דנקנר, לו המשיך לייעץ גם בהתרסקותו האחרונה ששלחה אותו לכלא. הוא חסם כתבות בנושאים כלכליים-חברתיים בתקופה המחאה החברתית כנגד טייקונים והצניע כותרות לא מחמיאות לבוס ולמארג האינטרסים העסקיים של חברת אי.די.בי שבבעלות דנקנר, בעוד הזמין כתבות "חיסול" נגד יריביו העסקיים של דנקנר.

היועץ המקושר:

ניר חפץ, בעודו משמש דוברו הרשמי של נתניהו החל לעבוד כאדם פרטי וכיועץ לענייניהן של חברות פרטיות שונות אך המשיך לדברר את בני הזוג, בלי לחשוף את ההצטלבויות האפשריות בין הקשרים איתם והקשרים עם עסקיו. לפי גורם בענף יחסי הציבור, הקרבה לראש הממשלה שווה המון לחפץ. "העובדה שהוא מציג את עצמו בתקשורת כמקורב לנתניהו ומתראיין שוב ושוב מסייעת לו לצבור השפעה ולהשיג עוד לקוחות". בתחילת 2017 הוגשה עתירה לפתוח בחקירה בעניין קשרי חפץ ונתניהו, לאחר פרסום בחדשות 10 בוא נשמע חפץ משוויץ לכאורה בקשריו עם לשכת רה"מ בפגישה מול לקוחות פוטנציאליים. גם בקשריו עם אנשי הון כמו שאול אלוביץ', מבעלי בזק המעורב בפרשת 4000, השוויץ חפץ לפי הקלטות שנחשפו אמש בחדשות 10: "כל דבר, זו קירבה הכי גדולה שיש...אם צריך משהו מאלוביץ', תגיד".

על חשבון מי היועץ הזה בכלל:

ניר חפץ לא מקפיד לא רק בערכים עיתונאיים, אלא גם בהפרדה בין כסף פרטי למימון ציבורי. חפץ הועסק כדובר של משפחת נתניהו, אך קיבל במשך תקופה ארוכה שכר דווקא מהליכוד: ביקורת פנימית של הליכוד מצאה כי לאחר שניהל חפץ את קמפיין הבחירות של נתניהו והליכוד בבחירות 2015, מונה לתפקיד יועצו האסטרטגי של נתניהו – על חשבון קופת הליכוד – בשכר של 35 אלף שקלים בחודש. בעקבות הביקורת הפסיק חפץ את עבודתו עם הליכוד וחתם על הסכם העסקה אישי עם נתניהו. דו"ח הביקורת הפנימי של הליכוד קבע מפורשות: "העסקת חפץ על חשבון כספי הליכוד מלאכותית ולמראית עין בדרך של הוצאת כספים מקופת המפלגה לטובת מתן שירותי ייעוץ לעניינים האישיים של נתניהו ולא של תנועת הליכוד".

ניגודי עניינים בשפע:

לא פעם ולא פעמיים פורסם על ניגודי עניינים חמורים בין עסקיו הפרטיים והרשמיים של חפץ. חפץ ייעץ למספר חברות פרטיות בתחום הבריאות, בין היתר בזמן כהונתו הזמנית של נתניהו מקורבו כשר הבריאות בשנת 2015. חשש לניגוד עניינים נוסף עלה לפני מספר חודשים, כשנודע כי ניר חפץ במו"מ להפקת תכנית עם תוכן שיווקי בערוץ 20 בעודו מייעץ לנתניהו, מצב שעשוי ליצור ניגוד עניינים עקב תלותו של הערוץ בהחלטות רגולטריות של משרד התקשורת, בראשותו עמד נתניהו עד לא מזמן. לפי גורמים, חפץ יכל לצפות לעמלה משמעותית מהפקת תכנית הלייפסטייל בערוץ ומכירת תוכן שיווקי.

השכפ"ץ של שרה:

חפץ מקורב מאוד לרעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, לה ייעץ באופן פרטני במסגרת פרשת המעונות, במסגרתה טען כי שרה "צחה כשלג". הוא ליווה אותה להשקות ולאירועים חברתיים שונים והקפיד, עוד בימין כעורך עיתון, על בחירת תמונות סלקטיביות שלה. כמו כן טען כי "אין אדם בריא נפשית כמו שרה נתניהו".

התקפי הזעם והסגנון הבוטה:

לאחר תקופתו כעורך בידיעות ובמעריב התראיינו עשרות עיתונאים שעבדו תחת חפץ וכולם סיפרו סיפור דומה: האיש שדרש מהם להתעלם מכל אינסטינקט עיתונאי ולפעול בשירות הטייקונים ולזנוח את תפקידם החשוב ככלבי השמירה של הדמוקרטיה, השפיל אותם, צרח עליהם וקרא להם אפסים. אחד העיתונאים שעבדו תחתיו סיפר כי חוו "פחד מוות" ממנו מדי שבוע. אולי ניתן להתרשם מסגנונו הבוטה של חפץ במיוחד בעקבות תגובה שמסר לעיתונאי נתי טוקר מדה-מרקר ב-2015 לגבי טיפ עיתונאי שקיבל טוקר: "תמות הלוואי. תלך לעזאזל. רק תעיז לפרסם את זה תחטוף תביעה. הלוואי שתיקבר. חתיכת בן זונה". שיא של עידון וקלאסה שמראה כי האיש מחויב רק לכבודם של אדוניו ותו לא.

בקיצור, אם שאלתם את עצמכם פעם איך נראה הפרצוף מאחורי כל קשרי ההון-שלטון-עיתון במדינה שלנו כל מה שאתם צריכים לעשות זה להסתכל על המקורב ניר חפץ.

להרחבה על ביקורת מפלגת הליכוד על העסקת חפץ: http://bit.ly/2ECs9dv

לקריאה נוספת של תמלילי שיחת מוזס-נתניהו: http://bit.ly/2Ey4VBh

לתחקיר שפורסם במוסף הארץ על התעמרותו בעובדים במקומוני ידיעות: http://bit.ly/2ESN2k2

להרחבה על מערכת מעריב תחת ניהולו של חפץ:http://bit.ly/2ECEzCb

לפרטים נוספים על ניגודי העניינים של חפץ לכאורה: http://bit.ly/2o9kyJk http://bit.ly/2ESNmzghttp://bit.ly/2FdDcHl