ילדיו המועדפים של השר בנט


ילדיו המועדפים של השר בנט

מה הייתם אומרים אם היו מספרים לכם על מוסד חינוכי במדינת ישראל שבו לומדים חניכים צעירים שערבים הם "יצור ביניים בין אדם לבהמה", שנשים יכולות לפתח קריירה רק אחרי שיתחתנו ויילדו ילדים, שהנשיא קצב הורשע ללא ראיות בגלל שהשופט היה ערבי, ושהומוסקסואליות היא מחלה שיש להדביר כמו איידס? ואם היו אומרים לכם שהמוסד הזה ממומן בלמעלה מ-10 מיליוני שקלים מדי שנה מתקציב המדינה, שמסרבת לנקוט כל צעד כלפי המחנכים הבעייתיים? אז ככה: יש מוסד כזה, קוראים לו מכינת בני-דוד בהתנחלות עלי ואתם משלמים עליו.

זאת לא הפעם הראשונה ולא השנייה ששמה של המכינה הקדם צבאית בעלי מתפרסם לשמצה. פעם אחר פעם נתפסים רבני המכינה כאשר במהלך שיעורים, הרצאות ושאלות רב הם מפיצים את דעותיהם החשוכות לגבי שלל נושאים. רק לפני שבוע וחצי התפרסמה הקלטה של הרב יוסף קלנר שבה, במהלך שיעור במכינה, הוא מטיף לחניכיו כי "נשים רוחניות זה קשקוש", טוען כי נשים גורמות יותר לתאונות דרכים ושאין להן יכולת ללמוד ולכן הוא עצמו הכריח תלמידות לסרוג במהלך שיעורים.

לאחר פרסום דברי הרב קלנר והסערה הציבורית שקמה, ראש המכינה, הרב אלי סדן, מיהר להקליט תגובה בת 19 דקות. מי שראה רק את הדקה הראשונה של התגובה עשוי היה להתבלבל ולחשוב שמדובר בהתנצלות – שהרי איזו תגובה אחרת מתקבלת על הדעת מאדם שמנהל מוסד חינוכי שבו נאמרו דברים כמו "בימינו הנשים הן כלום"? אך אחרי התנצלות רפה באורך דקה, סדן עולה מיד ל-18 דקות של התקפה. "האם יש מישהו מכם שלא אמר אי פעם בבדיחותא או אולי ברגע של כעס או אובדן עשתונות דברים שהוא מצטער עליהם?" הסביר סדן את דברי הבלע של הרב קלנר. הבעיה היא לא הדעות החשוכות של רבני המכינה, הסביר סדן, אלא כמובן התקשורת, שמבקשת להכפיש את שמו של הציבור הדתי-לאומי ומוצאת התבטאויות הזויות, שוליות וספורות שאינן מייצגות את המכינה.

אלא שכמה ימים אחרי מתקפת הנגד של סדן, שבה לחיינו דמות מוכרת מהמכינה בעלי: הרב יגאל לוינשטיין, מייסד המכינה ושותפו של סדן להנהגתה, שלימד לפני מספר שבועות כיצד הומואים הם "טרגדיה" וכי ניתן "להדביר" את המחלה שלהם כמו שמדבירים איידס.

מעניין. ניסינו למצוא את הבדיחותא, הכעס ואובדן עשתונות בהקלטה של קלנר ולא הצלחנו. גם לא בדבריו הטריים של לוינשטיין נגד ההומואים, וגם בהתבטאויות קודמות שלו ושל קלנר נגד הקהילה הלהט"בית ונגד גיוס נשים לא נראה שהיה כעס או אובדן עשתונות. גם כשהרב אליעזר קשתיאל, בכיר נוסף בעלי, אמר בשיעור "תבוא לשיעור נשים, תגיד שלוש ארבע שיטות ראשונים ואת הוויכוח ביניהם, יזרקו עליך עגבניות. יותר נכון, אף אחת לא תבוא אליך לשיעור... או נרדמות או הולכות", וכשסיפר שמפעילות מל"טים בצבא "התחילו לבכות" כשהבינו שהן הורגות בני אדם, "והתברר שהן לא לחצו, התברר שהן החטיאו בכוונה" – גם אז לא ניכר אובדן עשתונות בדבריו של הרב קשתיאל.

אבל בכל זאת, בשביל להגיע למסקנות צריך לעשות בדיקה יסודית. למרות שכבר הצטברו כמה וכמה התבטאויות בוטות של שלושה מרבני המכינה, צריך לברר אם מדובר בסטיית תקן לא מייצגת, מקרה "קצה" כמו שאומר סדן, או שאולי הן מעידות על ריקבון יותר עמוק במכינת בני דוד. ובכן, הלכנו ובדקנו.

אז הנה עוד כמה דברים שהרב לוינשטיין אמר "בבדיחותא": "שאלה אותי פעם אישה, אמרה לי, גם היהדות מגבילה. מה מגבילה? אמרתי לה, את רוצה להיות אסטרונאוטית? היא אמרה לי כן. אמרתי לה, אחרי שתתחתני", סיפר הרב לוינשטיין בשיעורו על "שלושה שלבים בהתפתחות הפמיניזם", כחלק מסדרה על "תרבות המערב". לוינשטיין הוא לא בדיוק מומחה למגדר או ספץ בתיאוריות ביקורתיות, אבל זה כמובן לא מפריע לו להעביר קורס שכל כולו מתקפה על הפמיניזם ועל צה"ל. "לא מזמן מישהו הביא לי כתבה על אחת ממחוללות המהפכה הפמיניסטית הכי גדולה בעולם. אני לא קראתי כלום מה שהיא אמרה. אני רק הסתכלתי לראות אם היא נשואה ויש לה ילדים. ראיתי לא נשואה, אין לה ילדים, סגרתי את המאמר, לא קראתי. אין לנו דו שיח".

ספק אם מישהו יופתע מכך שהרב קלנר, מצידו, שונא לא רק נשים ולהט"בים, אלא גם ערבים: בשיעור "ההשפעה על הערבים והפוליטיקה העולמית מהחלטותנו הפנימיות" (כך במקור), מכנה קלנר את הערבים בשמות "פראי המדבריות והאדם" ו"יצור ביניים בין אדם לבהמה". אבל אפילו קלנר מודה שיש "ערבים ישרים": "אתה פשוט לא מאמין. אם ערבי איך ישר? אם ישר איך ערבי? אבל יש גם ערבי ישר. זה קשה להאמין אבל קורה". לאחר מכן עובר קלנר לדבר על נושא נוסף שקרוב לליבו – הרשעת הנשיא האנס משה קצב. "משפט של שקר, עוולה שאין כמותה, הפללת בן אדם ללא ראיות ועוד הפללת נשיא מדינת ישראל ללא ראיות", אומר הרב קלנר. ומה הכי גרוע במשפט זה לשיטתו? "שופט ערבי הכניס את נשיא מדינת ישראל לכלא... בחבר השופטים עומד לך שם שופט ערבי", מזדעזע קלנר, בהתייחסו לשופט בית המשפט העליון, ג'ורג' קרא, שאותו מכנה קלנר "גורם זר". אבל מה אפשר לצפות מרב, שכשנשאל בהזדמנות אחרת על היחס הנכון לערבים, ענה: "צריך לחשוד בהם ולהיזהר מהם. הם אויבים. הם בני עם אויב. כל פרט מהם הוא בבחינת נציג של עם אויב עד שיוכיח את חפותו... בלי התחכמויות, ערבי קודם כל הוא אויב. אחרי זה נראה הלאה".

נזכיר: מכינת בני דוד בעלי היא מהמוסדות היוקרתיים והנחשבים ביותר בימין המתנחלי ובקרב הכיפות הסרוגות. מוסדות המכינה בעלי מתוקצבים במיליונים מדי שנה מכספי המדינה וראשיה נהנים מיחסים מצוינים עם שלטון הימין. במילים אחרות, דברי התועבה שרבני המכינה אומרים פעם אחר פעם הם ככל הנראה פחות דברים שנזרקו במקרה, בהומור או בכעס ויותר שיקוף אמין של דעות מקובלות בימין הדתי, הכוללות: שנאת נשים, שנאת להט"בים ושנאת ערבים, התנגדות לשוויון ופחד עמוק מנשים בצה"ל.

להאזנה לדברי הרב יגאל לוינשטיין:  http://bit.ly/2Gs9g9L

לקריאה על דברי הרב יוסף קלנר:  http://bit.ly/2CtasaE