שחיתות מביכה או ניסיון הפיכה?בואו נעשה קצת סדר, בסיומו של השבוע הדרמטי הזה עומדות בפני הציבור הישראלי שתי גרסאות הפוכות למה בעצם קרה בפרשיית נתניהו. גרסת משטרת ישראל מול גרסת נתניהו ותומכיו.

ראש הממשלה נתניהו, עוד לפני שהמלצות המשטרה בעניין תיקי 1000 ו-2000 פורסמו במלואן, הופיע בפני המצלמות ונתן את גרסתו ותגובתו להאשמות החמורות בשוחד בשתי פרשיות שונות. למחרת, בהופעה ציבורית נוספת, הרחיב נתניהו את טענותיו נגד מערכת אכיפת החוק. 

חשוב להבהיר: גם נתניהו עצמו לא חולק על קביעת המשטרה שלפיה קיבל במשך שנים מתנות וטובות הנאה מארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר. הוא גם לא הפריך את טענות המשטרה לגבי חלק המקרים שבהם הוא חשוד שסייע למילצ'ן. הוא רק טוען שהכל חוקי ותקין. גם בעניין תיק 2000 נתניהו לא מפריך את העובדות על משא ומתן עם מו"ל ידיעות אחרונות. הוא בעל יכולות רטוריות מופלגות, אבל מה לעשות שההקלטות שלו ושל מוזס קיימות ואין ממש טעם לנסות ולהפריך אותן, אבל הוא טוען שכל מה שקרה חוקי לחלוטין ושאין אפילו טיפה אחת של פגם בפעילותו. "לא היה כלום" כך לפי נתניהו. ולכן, כשכל זה כבר ידוע, מוגשות בפנינו שתי גרסאות הפוכות לחלוטין לאותם אירועים:

1. גרסת משטרת ישראל: 

גרסת המשטרה היא סיפור שוחד רגיל ומוכר. המתנות והטובין, שמגיעים לשווי של מליון שקלים, והסיוע שנתן נתניהו למעניק המתנות מעת לעת מעידות כי ראש הממשלה בתשע השנים האחרונות, ופוליטיקאי רב כוח כבר 25 שנה, השתמש בכוחו ובסמכותו כדי להיטיב בהזדמנויות שונות עם חבריו אנשי העסקים העשירים, בתמורה לטובות הנאה. בנוסף קבעו חוקרי המשטרה כי ראש הממשלה תיכנן לעזור לעסקיו של בעלי עיתון בתמורה לסיקור שיבטיח את שלטונו. מאכזב, חמור, אבל מה נגיד – זו לא הפעם הראשונה שאנחנו שומעים על סיפורים כאלו. פוליטיקאים רבים בישראל כבר נחשדו, נחקרו או התפטרו על שחיתויות מסוג זה וראש

ממשלה אחד כבר ישב בכלא מסיבה דומה.

2. גרסת נתניהו והליכוד: 

בעולם ההפוך של נתניהו, הקונספירציה חוגגת ופנטסטית. לגרסתו נתניהו, כל העובדות שהמשטרה מצאה, שרבות מתוכן הוא מאשר בקולו בעצמו, הן כולן חוקיות וכשרות לחלוטין ולא דבק פה ולו גרם של אשמה או רבב במעשיו. לא שוחד ולא כלום. אז איך מסביר נתניהו שהכל כשר וחוקי למהדרין, אבל בפרקליטות והמשטרה פתאום מתעלמים מחוקי המדינה? ובכן, נתניהו מספר לנו ומבקש שנאמין שמאחורי החקירות כולן, ההמלצות וכל פעילות המשטרה עומד מאמץ מתוכנן היטב של אותה משטרה להפיל את שלטונו. שחוקרי המשטרה והמפכ"ל שמעליהם, רובם אגב מונו או על ידי נתניהו, באישורו או בתקופתו, החליטו לפתע לחבור לתוכנית זדונית ולפעול מרצונם נגדו לשם הפיכה שלטונית. וההוכחה, לשיטתו, היא החשד של חוקרי משטרה שעקבו אחריהם. אגב, המפכ"ל רוני אלשיך, שבילה את רוב שנותיו במערכת הביטחון ונודע כאיש ימין דתי, אותו אלשיך שנתניהו לחץ למנותו, נהפך תוך שנה בלחץ התקשורת כמובן לאיש שמאל קיצוני בתחפושת ומוביל את נסיון הפוטש.

ונתניהו לא משאיר את המשטרה לבדה בהאשמה החמורה הזאת להפיכה. לטענתו משטרת ישראל חברה לברית מיסתורית עם התקשורת, שהיא, כמובן, מנסה להפיל את נתניהו כבר 20 שנה, והכל כמובן בלחץ השמאל הכל יכול, שרוצה להפיל את שלטונו של נתניהו. וההוכחה לכל הקשר הזה, על פי נתניהו, היא גיוסו של ח"כ יאיר לפיד כעד מפתח. זאת למרות שמסר, גם לפי גרסת נתניהו, רק עדות אחת קצרה ועל פי זימון המשטרה כמובן. 

חשוב לזכור גם שכל חקירת המשטרה נעשתה בליווי הפרקליטות, באישורו ובפיקוחו של היועץ המשפטי לממשלה – כך שעל פי נתניהו הקונספירציה להפלתו כולל גם את אביחי מנדלבליט, אותו מנדלבליט שנתניהו מינה למזכיר הממשלה ולאחר מכן ליועץ משפטי.

בגרסת נתניהו מדובר על קשירת קשר לנסיון פוטש. חבריו בליכוד, השרים יריב לוין וזאב אלקין, מכנים את פירסום ההמלצות "מהלך בזוי לביצוע הפיכה שלטונית נגד רצון הבוחר" ו-"ניסיון להפיל ממשלת ימין בניגוד מוחלט להוראות החוק" – התגייסות של כל מערכות המשטרה והחוק במדינה נגד איש אחד, קונספירציה קשה וקיצונית שמעולם לא הייתה כמותה במדינת ישראל, ולמען האמת חסרת תקדים בעולם המערבי כולו.

ספק אם נתניהו מאמין שזה באמת הסיפור, ניתן לשער שגם אם הרשות לניירות ערך הייתה חוקרת את נתניהו הוא מיד היה מכריז שאותה רשות מבצעת נגדו ניסיון פוטש בלחץ התקשורת והשמאל. אבל עכשיו הכדור אצלכם. עכשיו, לאחר שעשינו סדר בין שתי הגרסאות עליכם לבחור ולהחליט בעצמכם איזו גרסה נשמעת סבירה יותר – זו של המשטרה או זו של נתניהו. האם לפנינו עוד סיפור רגיל ועצוב על פוליטיקאי שמרגיש שהוא מעל לחוק ומשתמש בכוחו הפוליטי בשביל מקורביו המעניקים לו טובות הנאה בתמורה. או שלפנינו בקונספירציה שטנית, רבת משתתפים וחוצת מפלגות ומערכות שונות, שבראשן משטרת ישראל ומפכ"ל אחד שמחליטים לחסל את השלטון במדינה, לרסק את הדמוקרטיה הישראלית ולבצע הפיכה אפלה והכל למען קידומו של ח"כ יאיר לפיד.

לקריאת המלצות המשטרה: http://bit.ly/2EpyadH

לקריאת טענות נתניהו נגד המלצות המשטרה: http://bit.ly/2o5q66Y