עפים על המיליוניםאמש, לאחר פרסום המלצות המשטרה החמורות נגדו, מיהר נתניהו לצאת אל המיקרופונים, לתת את גרסתו לציבור ולספר לנו כיצד המציאות נראית מעיניו ומדוע, לדעתו, הוא נרדף על לא עוול בכפו.

כמו בהרבה מקרים, נתניהו ניסה לקעקע את טענת המשטרה כי פעל לטובתו של מילצ'ן בעשור האחרון בתמורה לטובות הנאה ומתנות שהסתכמו בסכום של כמיליון שקלים. נתניהו זעף מול המצלמות וטען בפשטות כי לא ניתן לטעון שפעל לטובת מילצ'ן, בעל המניות בערוץ 10, כי הוא בכלל פעל לסגור את הערוץ ב-2015, סגירה שנמנעה רק הודות להתערבות היועץ המשפטי לממשלה, ע"פ דבריו של נתניהו. לטענת נתניהו מהלך זה היה מרסק את שווי מניותיו של מילצ'ן.

מלבד רגע הכנות המפתיע של נתניהו שמודה כי פעל לסגירת ערוץ תקשורת בישראל, ללא סיבה מלבד שנאתו לביקורת של שידורי החדשות של הערוץ בזמן הבחירות, חשוב לזכור שהמציאות מעט יותר מורכבת מהאופן בו נתניהו מנסה להציגה.

בעוד שנתניהו מנסה להציג משוואה ברורה לפיה הוא פעל לסגירת ערוץ 10, ולפיכך נגד מילצ'ן, הסיפור בפועל מתחיל קצת לפני כן. מערכת היחסים במשולש נתניהו-מילצ'ן-ערוץ 10 השתנתה בהתאם לאינטרסים משתנים של מילצ'ן ושל נתניהו, וקשה לומר שראש הממשלה פעל באופן חד-משמעי כנגד מעניק המתנות מהוליווד. 

הנה דוגמא קטנה:

בשנת 2014, שנה לפני בחירות 2015 ולפני שפעל נתניהו לסגור את הערוץ, מחליט שר התקשורת דאז גלעד ארדן להקדים את פיצול ערוץ 2 לשני ערוצים לזכייניות קשת ורשת לאפריל 2015 והחלטתו אושרה ללא כל התנגדות בוועדת השרים לענייני חקיקה. אבל אז, משום מה, מתערב במהלך ראש הממשלה עצמו ובצעד תמוה מחליט נתניהו להגיש ערעור נגד הצעת החוק של ממשלתו ולדחות חזרה את הפיצול ל-2017, זאת בניגוד גמור לעמדתו הפומבית שטוענת כי הריכוזיות של ערוץ 2 גדולה מדי. בפועל, פיצול ערוץ 2 מאיים על עתידו של ערוץ 10, שהיה מצוי כבר אז בקשיים כלכליים. דחית הפיצול בזכות נתניהו נתנה למשקיעי ערוץ 10 ולבעלים מילצ'ן חבל הצלה ומרווח לנשימה. לפי דיווחים, נתניהו באותו הזמן גם לחץ על חברי כנסת להעניק הטבות לערוץ שאיפשרו את המשך פעילותו ב-2015.

מה עוד קורה בשנת 2015? עסקת מכירת מניות הערוץ לקבוצת RGE בה שותף אדם אחד בשם לן בלווטניק, שלגמרי במקרה מקורב לנתניהו. לפי הדיווחים בלווטניק, שנחקר במסגרת הפרשה, אישר בעדותו כי החליט לרכוש את מניות ערוץ 10 – במחיר כפול מזה שהציע המתחרה – רק לאחר שנתניהו פנה אליו וביקש ממנו אישית להגיש את ההצעה. גם יעקב ויינרוט, עורך דינו של נתניהו, הודה כי בלווטניק ונתניהו דנו ברכישת ערוץ 10. בעסקה הזו שתיווך ראש ממשלת ישראל בכבודו ובעצמו הרוויח החבר מילצ'ן תמורה כספית של מיליוני שקלים, אגב, בניגוד להצעה של המתחרים בה הכסף היה מגיע לערוץ עצמו ולא לבעלי המניות ולכיסו של מילצ'ן. דרך אגב, לפי החשדות בתיק 2000, ניסה נתניהו לשדך גם בין בלווטניק למוזס לרכישת העיתון ידיעות אחרונות. איזה עולם קטן.

מעט לאחר שנתניהו מתווך בעסקת רכישת מניות ערוץ 10, פונה נתניהו לרוכשים החדשים והמקורבים אליו ומבקש למנות את ארי הרו, מי ששימש ראש הסגל במשרדו, ליו"ר דירקטוריון חדשות 10. ארו בדיוק נאלץ לעזוב את לשכת ראש הממשלה נתניהו לאחר שנמצא כי הפר הסכם ניגוד עניינים, אז נתניהו ניסה לסדר עבודה למקורבו שלגמרי במקרה גם תעזור לו עצמו להשיג סיקור יותר נוח בחדשות 10. המינוי לבסוף לא יצא לפועל אבל באורח פלא את התפקיד קיבל מקורב אחר של נתניהו, רמי סדן.

וכל זה עוד לפני שמנינו את החשדות כנגד נתניהו בנוגע לקידום "חוק מילצ'ן", מהלך שהיה מעניק לחבר מהוליווד פטור ממס המצטבר לסכום של מיליוני שקלים, ופעילותו של נתניהו לעזור להאריך את הוויזה של מילצ'ן מול גורמי ממשל אמריקאים – מהלך קריטי עבור האינטרסים הכלכליים של מילצ'ן.

אז שביבי לא יעבוד עליכם. המשטרה לא עד כדי כך מטומטמת ואם אנחנו הצלחנו להבין את הסיפור, כנראה שגם חוקרי המשטרה הצליחו וראו שהאינטרסים של מילצ'ן בערוץ 10 משתנים מעת לעת. ואיתם משתנה גם עמדת ראש הממשלה וחמור מכך - פעילותו. 

לקריאה נוספת על העליות והמורדות ביחסי נתניהו וערוץ 10 בדה מרקר: http://bit.ly/2o1EsFW

להרחבה על הערר שהגיש נתניהו נגד הקדמת פיצול ערוץ 2:http://bit.ly/2Ep4mK0

לפירוט על חקירתו של לן בלווטניק ורכישת ערוץ 10:http://bit.ly/2o5fhBH

להרחבה על הניסיון למנות את ארי הרו ליו"ר חדשות 10:http://bit.ly/2CkhGxH