יש גם עורכי דין זיגזגכבר שבועות שמספרים לנו שאוטוטו מסתיימת חקירת נתניהו ומוגשות המלצות המשטרה בתיק 1000, פרשת המתנות, ובתיק 2000, פרשת השיחות של נתניהו עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. והנה השבוע, ממש רגע לפני הגשת ההמלצות, מתיישר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט עם עתירה לבג"ץ נגד פרסום ההמלצות וקורא לעכב את פרסומן בעקבותיה.

אז מיהו אותו עותר מסתורי שדואג שגם השבוע הציבור לא ישמע מה עלה בחקירתו של נתניהו? אם עקבתם אחרי דיווחי החדשות בימים האחרונים, כנראה ששמעתם את שמו של עו"ד יוסי פוקס, משפטן ימני שהגיש בחודש שעבר עתירה לבית המשפט העליון במסגרתה ביקש להורות על צו ביניים שימנע את הגשת המלצות המשטרה , מאחר ולדבריו הגשת המלצות המשטרה היא "נוהג בלתי חוקי" המנוגד להחלטות היועץ המשפטי לממשלה מ-2002. היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא התווכח והורה למשטרה לעכב את הגשת המלצות המשטרה בתיקים הללו עד להחלטת בית המשפט בנוגע לעתירה. "לא יכול להיות שההמלצות (של המשטרה) יהפכו כלי פוליטי להפלת ראש ממשלה", אמר עו"ד פוקס לגבי עתירתו נגד פרסום המלצות המשטרה בראיון לאתר וואלה.

אז תשמעו קטע – בדיקה זריזה בארכיון מעלה כי פוקס עשה תפנית של 180 מעלות ביחסו לשחיתות בצמרת. המשפטן שהכריז על עצמו בין היתר כ"מנהל מאבקים משפטיים בשחיתות השלטונית" ואשר משמש כיו"ר ארגון הימין "הפורום המשפטי למען ישראל", פנה בשנת 2007 ליועץ המשפטי דאז, מני מזוז, בדרישה שיורה לאולמרט להימנע מקבלת החלטות מכריעות עקב החקירות נגדו, "בעת חרב העמדתו לדין מרחפת מעל צוואר ופוגמת בשיקול דעתו", וקרא למזוז לכפות על אולמרט להודיע על נבצרות זמנית. לא רק זאת, הסביר פוקס: "מדובר בחשד לביצוע עבירות חמורות, לרבות עבירת השוחד ואין זה סביר שראש ממשלה שעננה כה כבדה מרחפת מעל ראשו, ימשיך למלא את תפקידו". 

זוהי לא הפעם הראשונה שפוקס, שהכריז על עצמו כ"לוחם משפטי בשחיתות" בהקשר לפרשות של אולמרט, הירשזון ואריאל שרון, והתמודד בעבר על מקום ברשימת הליכוד לכנסת כנציג ההתנחלויות ואף ברשימת הבית היהודי, נתפס בסתירות שמעידות על צביעות גדולה. בדצמבר 2014 שיגר פוקס מכתב ליו"ר מפלגת העבודה בוז'י הרצוג על רקע פרשת העמותות בה הוזכר שמו של היו"ר, וציין כי לאור העובדה שהרצוג מוצג בראש רשימת עבודה, "זכות הציבור לדעת מה הסתיר מהמשטרה". כשמדובר בראש ממשלה מהימין, ולא ראש מפלגת אופוזיציה מהשמאל, כנראה לציבור אין זכות לדעת.

כשמדובר בראשי ממשלה כמו אולמרט ושרון, נזכר עו"ד פוקס בחשיבות תפקידו כיו"ר ארגון שמתיימר "לשמור על ערכי הדמוקרטיה", ומתייצב על רגליו האחוריות בדאגה לזכות הציבור לדעת. כשמדובר בראש ממשלה המכהן קרוב לעשור ברצף, ששמו נקשר בכל כך הרבה פרשות שחיתות ומרמה שקשה כבר לעקוב אחריהן, שנמצא בצד של פוקס של המפה הפוליטית, פתאום יש למנוע את פרסום המלצות המשטרה ולמנוע מידע רב ערך מהציבור לגבי מי שמנווט את סירת חיינו פה בארץ.

והנה עוד עובדה מעניינת על עו"ד פוקס, אותו פוקס הוא ממש במקרה גם אחד המשיבים לעתירה שעסקה במינויו של יועץ משפטי אחד בשם אביחי מנדלבליט כאשר זאת עמדה למבחן בג"ץ. כזכור, רגע לפני שהפך להיות מי שממונה על חקירות נתניהו, מנדלבליט היה מזכיר ממשלת נתניהו. עו"ד פוקס אמר בנוגע לעתירה כנדג המינוי כי הטענות נגד ניגוד עניינים של מנדלבליט "לא יכולות להוות עילה לביטול המינוי, כאשר אין חוק המונע זאת", והוסיף כי "אין מדובר בניגוד עניינים פרטני" במקרה שלפנינו.

לפרטים נוספים על עיכוב פרסום המלצות המשטרה בחקירות נתניהו עקב העתירה:http://bit.ly/2nUnut9

להרחבה על העתירה של עו"ד פוקס נגד פרסום המלצות המשטרה: http://bit.ly/2ElgSOO

להרחבה על עמדת עו"ד יוסי פוקס בנוגע למינוי מנדלבליט: https://goo.gl/f6ZoGU