משחק השבת


החוק לסגירת בתי עסק בשבת יצא לפועל ומקומות רבים בישראל הופכים לשדה קרב. למרות שיו"ר הקואליציה דודי אמסלם, שנאבק על העברת החוק, הבטיח לא פעם ולא פעמיים שהחוק לא ישנה כלום במציאות ושאף פיצוצייה לא תיסגר, בתי עסק החלו לקבל קנסות כבר ביום שבת האחרון. ממשלת ישראל מסבירה לנו שנורא חשוב שעסקים יהיו סגורים בשבת, בין אם מסיבות דתיות או בכלל חברתיות. כל כך חשוב לממשלה שהציבור ישמור שבת, שהיא שוכחת לעשות את זה בעצמה:

שרי הממשלה וסגניהם משתמשים ברכב השרד ובנהג הצמוד גם בשבת, רכבים הממומנים על ידי המדינה ונהגים שעובדים בשבת. אבל תחבורה ציבורית בשבת עבור הציבור זו כבר חציית קו אדום. הצעת החוק המתבקשת, ולפיה כל עוד אין תחבורה ציבורית בשבת גם כלי הרכב הממשלתיים יושבתו ביום המנוחה הקדוש, כבר הועלתה על ידי ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אך הקואליציה הפילה אותה. באותה הצבעה, בדצמבר 2015, הצביעו לא פחות מ-46 חברי קואליציה – 25 מהליכוד (וביניהם לא שלושה דתיים), 9 מכולנו, 6 מהבית היהודי, 4 מש"ס ו-2 מיהדות התורה – נגד הצעת החוק ובעד חילול שבת על ידי ממשלת ישראל. כי השבת אולי קדושה, אבל רכב חינם עם נהג בסוף השבוע זה אפילו יותר קדוש.

ואם אין אוטובוסים, אז נוהגים בשבת ברכב הפרטי. ואם נוהגים ברכב הפרטי, צריך לתדלק. ואם צריך לתדלק, צריך לקנות משהו בחנויות הנוחות שבתחנות הדלק. לא ברור מה התורה אומרת על חנויות נוחות, ואם בני ישראל נאלצו לתדלק בשבת בדרכם במדבר, אבל המלחמה על סעיף זה בחוק המרכולים הייתה מהקשות שנוהלו. מה שבטוח זה שלפי הממשלה היהודית שלנו – תחנות דלק וחנויות שמוכרות אוכל בתחנות הדלק מותר לפתוח בשבת, סופר מרקט– לא. למה? לא ברור. נסתרות הן דרכי הדודי אמסלם.

הצעת חוק נוספת שביקשה גם להביא לשוויון וגם למנוע חילול שבת הועלתה על ידי ח"כ עליזה לביא (יש עתיד). אם היום רק לעובדים דתיים מותר לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי, הצעת החוק מבקשת לאפשר זאת גם לעובדים חילוניים. הרי היו אלה חברי הקואליציה, וביניהם גם החרדים, שטענו בכל תוקף שחוק המרכולים הוא חוק חברתי. אלא שדווקא כשעולה חוק באמת חברתי, נראה שלקואליציה לא דחוף לקדם אותו. רק ח"כ חרדי אחד מצא לנכון להצביע בעד החוק שמאפשר גם לחילונים להימנע מעבודה בשבת. כל השאר לא טרחו לבוא להצביע. בינתיים החוק מתגלגל מוועדה לוועדה, לאף אחד בממשלה לא דחוף לקדם אותו וחלק, אותן מפלגות שהצביעו בעד חוק המרכולים, אפילו מנסות לבלום אותו מחשש לפגיעה בחברות היי-טק. כי לפתוח מרכול בשבת זה עבירה על עשרת הדיברות, אבל לעבוד במפעל של "אינטל" בשבת זאת כנראה מצווה גדולה.

אז בתי עסק שנפתחו בשבת האחרונה במתחם ביג פאשן באשדוד, עיר שרק 16% מתושביה הם דתיים, זכו לביקור של פקחי העירייה, שחילקו להם קנסות בסך מאות שקלים על עבודה בשבת. ומי נתן את הקנסות? כמובן פקחים יהודים כשרים שעבדו בשבת. זה הרי ברור – חוק המרכולים קובע שאסור לפתוח עסקים בשבת, כי זה חילול הקודש. אבל פקחים יהודיים שמועסקים על ידי המדינה בשבת זה כנראה בסדר.

מכל אלה עולה החשד שהמניעים של הקואליציה, שהעבירה בכזה להט את חוק המרכולים, לא היו כאלה קדושים – היה זה נתניהו עצמו שהזמין אליו חשמלאי לתיקונים ביום כיפור, ועוד השית את ההוצאות על קופת המדינה. הרי אפילו המפלגות החרדיות משלימות עם חילול שבת במקרים רבים, וכמו שראינו אפילו מצביעות בעדו בלי בושה – שלא לדבר על חברי הליכוד, שבעצמם מודים שחוק המרכולים, איך להגיד, הוא לא החוק הנחוץ ביותר שהעבירה הממשלה ה-34. כמה אירוני שדווקא באירוע שבתרבות, בילוי סוף השבוע החביב על הפוליטיקאים, הודה השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי (ליכוד), שחוק המרכולים הוא "אחד החוקים המטומטמים". אכן וידוי מדהים, אך הנגבי מיד נימק: "אני מצביע בעד הרבה חוקים מטומטמים".

לקריאה על הצעת החוק נגד שימוש ברכבי שרד בשבת: http://bit.ly/2BhyeJt

על הקנסות שמחלקים פקחים יהודים בשבת: http://bit.ly/2C1Mh2N

על המאבקים מאחורי הצעת החוק שתאפשר מנוחה בשבת: http://bit.ly/2nMVCan