העגלה המלאה (בכספי ציבור)המכינה הקדם-צבאית בעלי עולה בשנים האחרונות לכותרות לעיתים קרובות – לרוב, כאשר הרבנים שמובילים את המכינה נתפסים משמיעים את משנתם הגזענית, ההומופובית והמיזוגינית. אחרי הרב יגאל לוינשטיין, שקרא לחברי הקהילה הלהט"בית "סוטים" ויצא נגד גיוס נשים לצבא, התגלה עילוי נוסף במכינת עלי: הרב יוסף קלנר, שדרש בשיעור כי "נשים רוחניות זה קשקוש, דעתן קלה". הרב קלנר אף הגדיל לעשות וטען כי כשחינך בנות באולפנה, היה מכניס לשיעורים רק כאלה שסורגות, כדי "שיעשו משהו חיובי בזמן שהן מבזבזות את הזמן על לימודים".

חשוב להבהיר – לא מדובר במוסד חתרני שמופעל על ידי חבורת נערי גבעות, או בבית מדרש מאולתר במאחז מבודד: מכינת עלי היא המיינסטרים של הימין המתנחלי, המחנך בו את טובי בניו. עוד דבר שכדאי לזכור: המוסד ממומן מכספי ציבור. המכינה נתמכת גם על ידי משרד החינוך וגם על ידי משרד הביטחון, כך שכל הטוב הזה – על חשבוננו.

ומה לומדים טובי בני ההתנחלויות רגע לפני שהם עולים על מדים? למשל, את שיעורו של הרב קלנר "יתרונות האישה בהכרה אינטואיטיבית ובתפקוד יום יומי", שמיועד להכשיר אותם לחיי נישואין. בשיעור זה מסביר הרב כי "בימינו הנשים הן כלום... בגלל ששולחים אותן בהמוניהן לאוניברסיטאות אז הן נהיו גאונות גדולות? לא, מנכ"ליות יש פה ושם, בחורילות כאלה". מתברר שהרב קלנר הוא מומחה לא רק למגדר ולמנהל עסקים, אלא גם לתחבורה. "נשים, סטטיסטית, הן שעושות את התאונות בצמתים. למה? כי את צריכה לחשוב בבת אחת על שני דברים". לדברי הרב, יכולת המולטי-טאסקינג שמיוחסת לנשים היא מיתוס, כי האישה "גם בוחשת בסיר וגם מדברת בפלאפון שלה וגם מטפלת בו זמנית בילד הקטן. הילד הקטן היא נותנת לו לבכות, בסיר אין בעיה לבחוש ולדבר – זה הכישרון שלה".

מתברר שנשים הן לא הקבוצה היחידה בחברה שהופכת למטרה בפלפוליו של הרב קלנר. הקהילה הלהט"בית? "חולי נפש סוטים ואומללים... תופעה פרוורטית, לא נורמלית, מחלה" שאפילו מצליחה להגעיל את הגויים. האקדמיה? הופכת צעירים ל"נוצרים פרוטסטנטים". התקשורת? "התגלמות הרשעות והטיפשות והנבזות" שעושה את "מעשה השטן". מערכת המשפט? "צריכה לעבור מהפכה מוחלטת, השופטים הם מושחתים ושמאלנים". אפילו "דתיים לייט" לא מצליחים לחמוק משבטו של הרב קלנר, שרואה בהם "בהמות עם כיפה על הראש".

מי שהרב קלנר דווקא חפץ ביקרו הוא נשיא המדינה המורשע משה קצב, שישב בכלא על עבירות של אונס, הטרדה מינית ומעשה מגונה בכפייה. לדברי הרב קלנר, קצב זכאי והורשע ללא ראיות. "מעולם לא היתה בהיסטוריה של מדינת ישראל תופעה משפטית כזו", הטעים המומחה למשפט הפלילי, הרב קלנר. קצב, לדבריו, נענש כיוון שהיה הצדיק מבין אלה שתמכו בתוכנית התנתקות.

האם הרבנים קלנר ולוינשטיין הם בסך הכל עשבים שוטים בערוגה הנפלאה של מכינת עלי? מתברר שלא ממש. גם רבנים אחרים, שאולי מתבטאים בשפה פחות בוטה, חולקים לפחות חלק מהשקפת העולם של קלנר ולוינשטיין. למשל, הרב אליעזר קשתיאל, ראש ישיבת הבוגרים בעלי, שהסביר בשיעורו "הבדלים נפשיים בין גברים ונשים" את טבע האישה: "תבוא לשיעור נשים, תגיד שלוש ארבע שיטות ראשונים ואת הוויכוח ביניהם, יזרקו עליך עגבניות. יותר נכון, אף אחת לא תבוא אליך לשיעור... או נרדמות או הולכות", וסיפר איך מפעילות מל"טים בצבא "התחילו לבכות" כשהבינו שהן הורגות בני אדם, "והתברר שהן לא לחצו, התברר שהן החטיאו בכוונה".

הצרה היא שקלנר, לוינשטיין וקשתיאל לא רק מדברים, אלא גם נתמכים על ידי המדינה בעשרות מיליוני שקלים לאורך שנים. בין 2008 ל-2016 הזרים משרד החינוך למכינת עלי למעלה מ-43 מיליון שקלים, נוסף על סכומים נוספים מטעם משרד הביטחון.

למרות שרבני המכינה וראשיה מתבטאים באופן מתועב נגד חלקים נרחבים באוכלוסייה, ועל אף איומי סרק מטעם שר הביטחון ליברמן, תקציבה של המכינה לא נפגע ולו באגורה. על אף הגינויים הרפים שנשמעים מזמן לזמן, לא נראה שהרבנים חושבים פעמיים לפני שהם מפיצים את האידיאולוגיה הארסית שלהם על חשבון כספי ציבור.

ספק רב אם משהו ישתנה בעקבות פרסום דברי קלנר. הפורום החילוני וח"כ מוסי רז (מרצ) פנו לשר החינוך בנט ולשר הביטחון בדרישה לבטל את ההכרה והתקצוב במכינת עלי, אך קשה לצפות ליותר מדי ממי שמעניק פרסים לראשי הישיבה. סביר יותר להניח שכמו בשאר הפעמים, דברי הרב הקולני התורן לא יעוררו יותר מזעזוע קל, תוך זמן קצר הכל יחזור לקדמותו – והכסף ימשיך לזרום.

לכתבתו של יאיר שרקי בחדשות 2 על דברי הרב קלנר:http://bit.ly/2ELBlsW

להרחבה על דברי הרב קלנר על משה קצב, מערכת המשפט והתקשורת:http://bit.ly/2Eb2Jni

לפרטים נוספים על התבטאויותיו של הרב נגד הומוסקסואלים: http://bit.ly/2shdGOs

לדבריו על "דתיים-לייט": http://bit.ly/2nTaAem

לשיעור "הבדלים נפשיים בין גברים ונשים ומשמעותם" של הרב קשתיאל: http://bit.ly/2BJMiwK