הם מ-פ-ח-ד-י-ם


הרב שמואל אליהו, הרב של העיר צפת ומבכירי רבני הימין הדתי שקרא לרמטכ"ל להתפטר לפני שבועיים בעקבות השירות המשותף של גברים ונשים בצבא, החריף אמש את מתקפתו על הצבא והעומד בראשו: בכנס בו דיבר אמר כי הרמטכ"ל מותח את החבל וש"ייזהר שלא ייקרע", והוסיף: "יש פה מלחמה, במלחמה הזו צריך לנצח. התלמידים הם בידיים שלנו ולא בידיים שלהם". להזכירכם, את משכורתו של הרב שמכריז מלחמה על צה"ל משלמים אזרחי ישראל.

כאמור, הדברים מגיעים שבועיים לאחר התבטאותו החריפה של הרב שמואל אליהו שקרא לפיטורי הרמטכ"ל בעקבות שירות נשים כלוחמות, בעודו מחשק את קריאת הרב שלמה אבינר לצעירים שלא להתגייס כל עוד ישנו שירות משותף של גברים ונשים. הרב אליהו, שבעבר קרא "להסתער על החילונים" ולהחזיר את ילדיהם בתשובה ועודד מרד של חיילים בצבא בעקבות שירת נשים, הבין כנראה שהוא יכול לומר מה שבא לו בלי שיהיו לכך השלכות.

הרב כנראה קיבל את המסר הזה לאור העובדה שלשרי הממשלה והעומד בראש לא היו יותר מדי דברים להגיד בתגובה על הדברים החריפים הללו.

אחד מבכירי רבני הימין הדתי, המקבל משכורת של 30,000 שקלים מדי חודש מקופת המדינה, מאיים על הרמטכ"ל ועל צה"ל ללא בושה תוך ערעור על ערכי השוויון במדינה ואף אחד משרי הימין או ראש ממשלתנו, שאוהבים כל כך לנזוף בארגוני זכויות אדם או מוסדות אשר מבקרים את צה"ל או, לדבריהם, "מוציאים את דיבתו", וקוראים מיד להפסיק במימון כל גוף חילוני שמעז לבקר את צה"ל, לא מוציאים ולו מילה אחת כדי לגנות את דברי הרב אליהו. פתאום אף אחד לא מחרים את הגותו, לא מאיים לשלול את משכורתו או לפטרו. פשוט כלום.

אולי במקרה שכחתם אבל הנה כמה תזכורות להתבטאויות החד-משמעיות של שרי ממשלתנו היקרים שלא היססו לצאת כנגד גופים וארגוני חברה אזרחית כשהם מהצד השמאלי של המפה.

מירי רגב – שרת התרבות אוהבת לדבר הרבה על "נאמנות בתרבות", חוק לפיו מוסד תרבות יקבל תמיכה רק אם יוכיח את נאמנותו לערכי המדינה וסמליה. רגב אמרה כי יש "לשים קץ לשימוש הציני שעושים מוסדות בכספי מדינה, שנותנים במה לאג'נדות הזויות". כאשר הנושא הוא סרט קולנוע או הצגת תאטרון אוהבת רגב להכריז: "חופש ביטוי הוא לא חופש ביזוי". רגב אף דרשה לפעול נגד סינמטק תל אביב לאחר שנערך במקום דיון בנושא סרבנות של פעילי שמאל לשרת בצה"ל, בטענה כי "מדובר בעידוד לסרבנות כוללת מהצבא – דבר המנוגד לחוק הישראלי". כנראה שקריאה לסרבנות מוציאה את שרת התרבות רגב מכליה רק כשהיא עוזרת לה בפריימריס של מרכז הליכוד.

איילת שקד – איילת שקד התבטאה מספר פעמים נגד ארגונים כגון "בצלם" ו"שוברים שתיקה", אשר לדבריה פועלים כדי "להשחיר את חיילי צה"ל ומדינת ישראל" ואשר, לדבריה, "עושים קופה על חשבון לוחמי צה"ל". ידועה לכל פעילותה נגד עמותות מהצד השמאלי של המפה, לעומת החקיקה המיטיבה שהיא מקדמת עבור עמותות ימין. רק ביוני האחרון, פנתה שקד ליועץ המשפטי לממשלה לבדוק את פעילות תנועת הנוער הערבית "בלדנא" בעקבות פרסום לפיו התנועה פועלת לשכנע צעירים דרוזים לסרב להתגייס. שקד כתבה ליועמ"ש כי "הסתה להשתמטות מהווה עבירה על החוק ופוגעת במרקם התרבותי ובאתוס הישראלי. הסתה מלהשתתף בשירות הצבאי... כמוה כפגיעה בנימי נפשה של מדינת ישראל". כנראה שהדברים נכונים רק כשמדובר בתנועות נוער ערביות ולא ברבנים הקשורים למפלגה שלך. חשוב להזכיר כי בסמכותה של שקד כשרת משפטים להעמיד את אליהו לדין משמעתי ואף לפטרו, ואכן פנו אליה בכתב עשרות צעירות מרחבי הארץ בקריאה שתעשה כן – עד כה ללא כל תוצאות בשטח.

נפתלי בנט – שר החינוך בנט ממפלגת הבית היהודי יצא אמנם נגד אמירתו של הרב אליהו לפטר את הרמטכ"ל , אך מספר שעות לאחר מכן הסתייג, התנצל על ההתקפה החמורה שלו על אליהו ואמר כי היה צריך להיזהר בכבודו. כמו כן, בעוד שחזר על התנגדותו לקריאת הרבנים שלא להתגייס לצה"ל, הביע אהדה לדאגתם מפני "השתלטות של אג'נדות רדיקליות" על צה"ל. בנט כמובן לא משתמש באותו אוצר מילים או עולם מושגים כשמדובר בביקורת על צה"ל מהצד השני של המפה. בהתייחסו בשנת 2013 לחוק העמותות של איילת שקד, הזכיר את ארגון "עדאללה" שלדבריו "פועל נגד חיילי צה"ל יומם ולילה" כאשר "אנחנו ציבור משלמי המסים מממנים אותו דרך הטבות מס". הוא הוסיף בדבריו כי "המזוכיזם הזה חייב להיפסק". קצת קשה, לאור הטון הרך שנקט בנט כלפי צד אחד והטון התקיף כלפי הצד השני, להאמין לאמירתו כי "לא משנה מה הדעה הפוליטית, זה לא חוק נגד עמותות השמאל". ובעוד בנט מונע משוברים שתיקה, ארגון של חיילים קרביים המעידים על חוויותיהם בשירות, להגיע לפעילות בבית ספר, לא נראה סביר שהוא ימנע מהרב אליהו, המעביר שיעורי תורה שבועיים, לבקר בישיבות הסדר בעקבות דבריו על צה"ל והרמטכ"ל.

בנימין נתניהו - ראש הממשלה בנימין נתניהו לא אמר יותר מדי על התבטאויותיהם של הרבנים אליהו ואבינר כלפי צה"ל והעומד בראשו. מיד לאחר שנאמרו הדברים, הסתפק נתניהו באמירה לקונית שהוא מחזק ומשבח את הרמטכ"ל. כנראה שלא מפריע לו שרבנים בחסות המדינה מכריזים מלחמה על צה"ל. במקום זה מעדיף נתניהו להשקיע את המשאבים שלו ,ולעשות על הדרך הון פוליטי, כנגד שוברים שתיקה שלדבריו מוציאים את דיבת חיילי צה"ל רעה, בעוד חקירות השחיתות האופפות אותו מופיעות בכותרות. לפי דיווחים בתקשורת הוא אף הנחה את יריב לוין לנסח נוסח מחמיר יותר לחוק נגד עמותות שמאל אשר מבקרות את צה"ל. נתניהו וחברי ממשלתו אף קידמו בחודש אוקטובר אחרון את הקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית, לא פחות, לבדיקת מימון ארגוני שמאל אשר פועלים לתיעוד בניית ההתנחלויות ופעילות צה"ל בשטחים, אך היועץ המשפטי לכנסת אייל ינון קבע כי אין להקים ועדה שעניינה, למעשה, "חקירה אידיאולוגית של גופי חברה אזרחית בישראל".

האם ייתכן שהכל סתם הצגה? שכל הקריאות מימין להגנה על כבודו של צה"ל ומאבק על סמלי וערכי המדינה היה רק ספין לניגוח השמאל? או שאולי שרי ממשלתנו פוחדים עד כדי כך מכבוד הרב? איכשהו כשמדובר ברב ראשי של העיר צפת, שמקבל משכורת מהמדינה, פוגע בחיילות ולוחמות ומאיים על הרמטכ"ל לא מפעילים ולו בירור משמעתי קל בעניינו.

לפרטים נוספים על קריאתו של הרב אליהו לרמטכ"ל להתפטר: http://bit.ly/2FCEef8

להרחבה על דברי הרב אליהו אמש בכנס: http://bit.ly/2nsiQ5B