היועץ שלא מצמץ


אין חשד לפלילים בפרשה וראש הממשלה בנימין נתניהו אינו חשוד בה - כך קבע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כבר לפני שנה וחודשיים, בנובמבר 2016, מיד לאחר ששודר תחקיר "המקור" בערוץ 10 על פרשת הצוללות - או תיק 3000 - במסגרתה חשדות חמורים להטיית מכרזים, קבלת שוחד וניגוד עניינים במהלך עסקת רכש ביטחוני במיליארדי שקלים. הפרשה הכתה גלים אז, אך היועץ המשפטי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן מיהרו לשפוך מים קרים על הפרשה.

השבוע נודע לנו מדיווחים שונים בתקשורת כי נתניהו דווקא כן יזומן לתת עדות במשטרה במסגרת פרשת השחיתות לכאורה, המסתמנת כאחת מהחמורות שידעה המדינה.

אז איך בעצם הגענו הנה?

על אף שמדובר בתיק חמור, בו חשד להטיית מכרזים ופעילות חריגה ביותר במערכת הביטחון, הצהיר בסוף 2016 מנדלבליט, שיש להזכיר כי מונה לתפקיד לאחר עבודה ממושכת כמזכיר הממשלה של נתניהו, כי המשטרה תפתח ב"בדיקה" בלבד ולא בחקירה, וחזר על הטענה כי אין חשד לפלילים. רק מספר חודשים לאחר מכן, בפברואר 2017, בעקבות חומר הראיות והעדויות שהצטברו, פתחה יחידת להב 433 בחקירה משטרתית רשמית בפרשה. גם עם פתיחת החקירה הזו חזרו והדגישו מנדלבליט וניצן כי ראש הממשלה איננו בין החשודים בפרשה.

כעבור חמישה חודשים, ביולי האחרון, חתם אחד מגיבורי הפרשה ושכנו של נתניהו מקיסריה, מיקי גנור, על הסכם עד מדינה. מבדיקת פרשה שמלכתחילה הוכרז כי אין בה חשד לפלילים - הפכה הפרשה לחקירת משטרה שאליה החלו לזרום כמה מהאנשים המקורבים ביותר אל ראש הממשלה: דוד שמרון, בן דודו ועורך דינו של נתניהו, יצחק מולכו, שליחו המיוחד של רה"מ ושותפו למשרד וגיסו של שמרון, ראש לשכתו של נתניהו לשעבר דוד שרן ומועמדו של ראש הממשלה לראשות המועצה לביטחון לאומי, אבריאל בר יוסף. גם אז, בעוד מקורביו מככבים בכותרות במסגרת הפרשה, הוכחש כל קשר בינה לבין נתניהו.

וכעת להווה: אתמול פורסם כי גנור טען בחקירתו כי עו"ד דוד שמרון הבטיח לו לנצל את קשריו עם נתניהו כדי לקדם את עסקת הצוללות ואף אמר כי מלכתחילה שכר את שמרון עקב קשריו בצמרת המדינה. גנור קרא לנתניהו "החבר" ולמולכו "הגיס", ולדבריו שמרון הבטיח לבקש מה"גיס" לדבר עם ה"חבר" כדי לקדם את מכירת הצוללות לתיסנקרופ מול משרד הביטחון. בפרסום בעיתון ידיעות אחרונות נטען כי במשטרה ביקשו לגבות עדות מנתניהו ומנדלבליט סירב. משרד המשפטים הכחיש את הדברים, ובכלי התקשורת פורסם בימים האחרונים כי מנתניהו תיגבה בקרוב עדות בפרשה.

אז מה באמת חלקו של ראש הממשלה נתניהו בתיק 3000? קשה לדעת, וגם לשוטרים ולצמרת פרקליטות המדינה אין אפשרות לדעת, כל עוד הוא לא נחקר על כך. האם נתניהו לחץ לביצוע העסקה מבלי שהיה לו מושג שכמה מהמקורבים לו ביותר ירוויחו מיליונים ממנה? ייתכן. אבל בכל מקרה כדאי מאוד לבדוק את העניין.

וכידוע הדרך היחידה לדעת מה ידע או לא ידע נתניהו היא לחקור ולעמת אותו עם חומרי החקירה. וטוב לדעת שסוף סוף מישהו החליט שמותר גם לשאול את נתניהו שאלות בנושא, יותר משנה לאחר פרסום הפרשה.

לקריאת הפרטים מעדות גנור שפורסמו בידיעות אחרונות: http://bit.ly/2E3rCjX

להרחבה על הכוונה לגבות עדות מנתניהו בפרשה: http://bit.ly/2DUctOq