המחנה הלאומני


אתמול, ביום השנה ה-73 לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, הוא יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, הגיבה המערכת הפוליטית הישראלית כולה בזעזוע מוצדק לחוק שעבר בפרלמנט הפולני ואוסר להזכיר את חלקה של פולין בשואה. שרים וח"כים מכל הקשת הפוליטית הגיבו כמתבקש והצהירו כי מדובר בחוק מביש ומסוכן ובהכחשת שואה. לרוע המזל, ממשלת פולין היא לא היחידה באירופה ובעולם המערבי שיש בה מפלגות אנטישמיות, גזעניות או מכחישות שואה. הימין הקיצוני הרים את ראשו בשנים האחרונות במקומות רבים בעולם, וזו רק אחת הדוגמאות לכך.

למרבה הזוועה, במקרים רבים אותן תנועות אנטישמיות ומכחישות שואה הן שותפות קרובות של מפלגת השלטון שלנו: רק לפני שנה קיבל ראש הממשלה נתניהו את נשיא פולין, אנדז'יי דודה, שאף הניח זר פרחים על קברו של אחיו המנוח של נתניהו. החוק החדש בפולין אינו בבחינת שינוי עמדה מצדו של הנשיא הפולני: כבר ב-2015 התנגד דודה להכרה בחלקה של פולין בשואה, תקף את הנשיא הקודם על שהתנצל על מעורבותה של פולין וביקש לבטל את עיטור הכבוד שהעניקה המדינה להיסטוריון שחשף פוגרום שביצעו פולנים ביהודים במהלך השואה – אבל כל זה כמובן לא הפריע לנתניהו להעניק לנשיא כבוד של מלכים במהלך ביקורו בישראל. הלוואי שזו הייתה הדוגמה היחידה, אבל לצערנו מדובר בדפוס של ממש. הנה מבחר מהתנועות האנטישמיות שמרכיבות את מועדון החברים של מפלגת ליכוד בעולם:

מפלגת החירות האוסטרית

מה הם אומרים: המפלגה הוקמה על ידי קצין אס אס לשעבר והונהגה במשך שנים על ידי הפוליטיקאי הניאו-נאצי יורג היידר. בשנים האחרונות מנסה יו"ר המפלגה הנוכחי, היינץ-כריסטיאן שטראכה, בעצמו חבר בתנועה ניאו-נאצית בעברו, להלבין את תדמיתה של המפלגה – בין השאר באמצעות יצירת קשרים עם ישראל. כל זה לא מפריע לחברי המפלגה להמשיך להחזיק בעמדות אנטישמיות: רק לפני כמה חודשים פורסם כי כמה מחברי המפלגה נראו מצדיעים במועל יד וקוראים "הייל היטלר" ושטראכה עצמו, שהוזמן על ידי הליכוד לביקור בישראל, הפיץ בעבר קריקטורה אנטישמית ברשתות החברתיות.

מי חבר שלהם: ב-2010 פגש בווינה איוב קרא, אז סגן שר והיום שר התקשורת מטעם הליכוד, את מנהיג המפלגה שטראכה. קרא כינה את שטראכה "ידיד אמת של ישראל" ומיד חטף גינויים מקיר לקיר – מהקהילה היהודית של וינה ועד לנשיא ריבלין. לא רק קרא מחבב את הניאו-נאצים מאוסטריה: ב-2016 הזמינה מפלגת הליכוד את שטראכה באופן רשמי לביקור בארץ – ביקור שמשרד החוץ מיהר להתנער ממנו, והנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל אף סירב להיפגש עם שטראכה. בבחירות האחרונות לפרלמנט האוסטרי נכנסה מפלגת החירות לקואליציה, ובתגובה החליטה ממשלת ישראל להחרים את שרי המפלגה – לפי הדיווחים בניגוד לדעתו של ראש הממשלה, ולמורת רוחו ח"כ יהודה גליק, חברו של יו"ר המפלגה שטראכה. אגב, בפעם האחרונה שנכנסה מפלגת החירות לממשלת אוסטריה, ישראל החזירה ארצה את השגריר בווינה וצימצמה את קשריה עם אוסטריה למשך שלוש שנים.

מפלגת "האינטרס הפלמי"

מה הם אומרים: מפלגה בלגית לאומנית קיצונית שדוגלת בבדלנות למחוז הפלמי, באיסלאמופוביה ומדי פעם, כשהם חושבים שאף אחד לא מקשיב, גם באנטישמיות. כמה מבכירי המפלגה בהווה ובעבר הם מכחישי שואה, ואחד מהם אף הורשע בהכחשת שואה על ידי בית משפט בלגי. משרד החוץ הישראלי והקהילה היהודית בבלגיה מחרימים את המפלגה.

מי חבר שלהם: כל המידע הנ"ל לא הפריע לאופיר אקוניס, היום שר המדע והטכנולוגיה וב-2014 עדיין סגן שר, להזמין לפגישה משלחת של אנשי מפלגת "האינטרס הפלמי" – פגישה שאפילו בכירים במשרד החוץ קראו לה "מעשה של עיוורון, בורות וחוסר אחריות ממדרגה ראשונה". ומי היחצ"נים מאחורי הפגישה בין אקוניס לאנטישמים מבלגיה? יו"ר המועצה האזורית שומרון דאז, גרשון מסיקה וסגנו יוסי דגן – שני פעילים מרכזיים בליכוד.

מפלגת "החזית הלאומית" הצרפתית

מה הם אומרים: אחת ממפלגות הימין הקיצוני הוותיקות באירופה, כזו ששאר התנועות הגזעניות, הלאומניות והאנטישמיות נבראו בצלמה. מייסד המפלגה, ז'אן-מארי לה פן, הוא פשיסט, גזען ואנטישמי מובהק וכן מכחיש שואה, שבכמה וכמה הזדמנויות הטיל ספק בקיומם של תאי הגזים במחנות ההשמדה ואף טען שמספר היהודים שנספו בשואה קטן מכפי שדווח. למרות שבתו, מנהיגת המפלגה הנוכחית מארין לה פן, מנסה להלבין את תדמיתה האנטישמית של המפלגה, היא עצמה הסתבכה כשטענה בתחילת השנה שעברה שצרפת אינה אחראית לגירוש כ-80 אלף מיהודיה למחנות ההשמדה בשואה.

מי חבר שלהם: קשה להאמין, אבל גם אחת המפלגות הגזעניות ביותר באירופה, שיש בה אלמנטים אנטישמיים בלתי ניתנים להפרכה, הצליחה לקנות לה אחיזה בתוך מפלגת השלטון בישראל. לפני כשנה הגיע מזכ"ל "החזית הלאומית" לביקור בארץ ונפגש עם יו"ר צעירי הליכוד, דוד שאין. ובשעה שהבחירות לנשיאות צרפת התקיימו ואפילו הקיצוניים שבפוליטיקאים מהימין בארץ לא העזו לתמוך בפומבי ב"חזית הלאומית", היה זה לא אחר מאורן חזן שצייץ, ערב הבחירות בצרפת, הודעה התומכת בצורה ישירה בלה פן.

בקיצור, גם אם הצהרות הגינוי נגד החוק הפולני מרשימות אתכם, צר לנו – האמת המרה היא שלמפלגת השלטון בישראל יש יותר חברים אנטישמיים ממה שנעים לה להודות, ושמאחורי ההתהדרות של ראש הממשלה ביחסי חוץ נפלאים נמצאות לא מעט ממשלות ימין קיצוני שבין חבריהן נמצאים מכחישי שואה ואנטישמים. ככה זה כשמבחינת הליכוד והעומד בראשו, המופתי בכלל אחראי לשואה, ורקע ניאו-נאצי או אנטישמי לא פוסל אותך מחברות קרובה.

לקריאה על הכחשת השואה בממשלת פולין: http://bit.ly/2BA5pEJ

לקריאה על הצהרת טראמפ: http://bit.ly/2Efcg9w

על קשרי הליכוד עם המפלגות הניאו נאציות באוסטריה ובבלגיה: http://bit.ly/2ByraET