מציתים את הדמיוןבמוצ"ש האחרון נפוצו לכל עבר השמועות הלא מבוססות שהפיצו מתפללים בבית כנסת בפתח תקוה, לפיהן קבוצת מפגינים נגד השחיתות השלטונית הבריחה את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מבית הכנסת, מנעה ממנו להגיד קדיש על אמו, ללא כל חמלה ומוסר, והכריחה אותו להימלט משם. כלי התקשורת חזרו אחר טענות המתפללים, שהתעמתו עם המפגינים, ועל העגלה קפצו חיש מהר הפוליטיקאים: שרת המשפטים איילת שקד קראה למפגינים בריונים על שמנעו מיהודי לומר קדיש על אמו ושר הביטחון אביגדור ליברמן טען כי המפגינים "חצו את גבול האנושיות". שר התחבורה ישראל כץ אף התייחס לאירוע כ"מתקפה בבית הכנסת", לא פחות.

בעוד שבתקשורת, במשרד המשפטים, בקואליציה וגם באופוזיציה יישרו קו עם הנרטיב, סרטון שחשף יאיר שרקי בחדשות 2 יממה לאחר מכן חשף עד כמה הכל היה המצאה וכי מה שאירע מחוץ לבית הכנסת בפתח תקוה שונה לגמרי ממה שדווח עד כה: קבוצת מפגינים מבוגרים התאספה בשקט על המדרכה ממול לבית הכנסת לערוך טקס הבדלה אלטרנטיבי סביב שולחן מכוסה מפה, ובסרטון אפילו נראה היועמ"ש מנדלבליט עצמו חולף בשקט מופתי על פניהם של אותם "תוקפים", כפי שהתייחס אליהם שר התחבורה, עם כניסתו לבית הכנסת.

לא רק שהפוליטיקאים נחפזו להסיק מסקנות בלי לברר מה אכן התרחש לפני שהם מכפישים את המפגינים - עד כה אף אחד מהשרים לא מצא לנכון להתנצל או לחזור בו מדבריו. אף אחד מהם לא מעז להכות על חטא על ההיחפזות למסקנות, להודות שטעה ולהתנצל. אבל אם חשבתם שפוליטיקאים שממציאים שקרים וכותרות סרק זה משהו חדש בממשלה שלנו, אתם לצערנו ממש טועים.

הנה לקט משלל כותרות ה"פייק ניוז" שסיפקו לנו חברי הממשלה:

"הערבים נוהרים לקלפיות"

נתחיל כמובן במלך המתלוננים נגד התקשורת הלא הוא ראש הממשלה. בנימין נתניהו, שמרבה לתקוף את "תקשורת הפייק ניוז" שמעזה בחוצפתה הרבה לבקר אותו ולדווח על חקירות השחיתות בהן הוא שקוע עד צוואר לציבור, הגדיר מחדש את המונח פייק ניוז כאשר המציא ביום הבחירות חדשות שקריות בסרטון שהעלה לרשתות החברתיות. בסרטון טען נתניהו כי "שלטון הימין בסכנה" והמציא כי "המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי, עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים". נתניהו הצליח להוציא את בוחריו להצביע עם עלילת האוטובוסים השקרית המכפישה שבדה ושעליה התנצל מאוחר יותר התנצלות רפה. דבריו, מלבד היותם שקריים, גם מעלים ניחוח גזעני חזק ועוררו ביקורת רבה בעולם.

"אינתיפאדת ההצתות"

בנובמבר 2016 התרחשו כ-1,700 שריפות ברחבי ישראל, מהן עשרות שריפות גדולות. בעוד שהכבאים עסוקים בכיבוי השרפות , בחרו בכירי ממשלתנו, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו ובעיקר השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, להכריז על "טרור ההצתות" שפקד אותנו, איום בטחוני חדש ולא, למשל, תוצר של מזג אוויר שחון במיוחד שפקד אז את אזורנו (לצד שריפות שהשתוללו במדינות השכנות) או רשלנות. שר החינוך נפתלי בנט אף קרא לשריפות "גל טרור לאומני של מחבלי אש שנועד לרצוח אזרחים ולהטיל אימה". סמוך למועד השריפות נעצרו מספר חשודים בחשד להצתה, אך לבסוף לאחר כל הרעש והצלצולים על אינתיפאדת ההצתות שהומצאה, במציאות, מעל שנה אחרי גל השריפות ואחרי כל המהומה, נמצאו בקושי חמישה אנשים שהוגש נגדם כתב אישום, ועד כה לא הורשע ולו אדם אחד בהצתה על רקע לאומני בגל השריפות. אפס ראיות בשטח לאותה אינתיפדת הצתות שמכרו לנו שרי הממשלה. כמובן שאיש מהם לא טרח להתנצל או לתקן את טעותו. 

"הפיגוע באום אל-חיראן"

לפני שנה פונה הישוב אום אל חיראן, כפר בדואי לא מוכר בנגב, כאשר במהלך הפינוי רכב בו נהג יעקוב מוסא אבו אל קיען, תושב הכפר, פגע בשני שוטרים והרג אחד מהם. אל קיען נורה על ידי השוטרים ונהרג. מיד עם היוודע דבר המקרה, השר לביטחון פנים ארדן מיהר להכריז על התקרית כפיגוע טרור של דאעש, לא פחות. כראיה מחזקת ציין השר האחראי על המשטרה את העובדה כי בביתו של אל קיען נמצא גיליון של ישראל היום בו פורסמה כתבה על ארגון הטרור. משפחתו של קיען ותושבי הכפר, מנגד, טענו כי הוא נורה מידי המשטרה ואז איבד שליטה על הרכב ופגע בשוטרים - אבל זה לא הפריע לרגע לשר ארדן להמשיך בטענותיו. חודש לאחר האירוע קבעה המחלקה לחקירות שוטרים כי סביר שמדובר בתאונה בלבד ולא באירוע פיגוע חבלני, ונמצא "כשל תפקודי חמור" בהתנהלות השוטרים. השר ארדן לא התנצל מעולם על הכרזותיו.

השריפה שלא הייתה

ב-10 ביולי 2014, ימים מתוחים של תחילת מבצע צוק איתן, פרסמה שרת המשפטים איילת שקד פוסט בעמוד הפייסבוק שלה על פיו אלמונים "שרפו את בית העלמין היהודי ביפו", ותקפה את התקשורת ופוליטיקאים מהמרכז-שמאל שלא מתייחסים לאירוע. אמנם שקד לא אמרה במפורש כי המציתים הם ערבים, אך היא בחרה להתייחס לשריפה כהצתה מלכתחילה ולא כתאונה אפשרית, בימים של מתיחות גוברת בין יהודים וערבים, והתגובות מעוקביה בפייסבוק היו בהתאם וקראו בין היתר לשריפת ערבים כנקמה. לבסוף התברר דרך מכבי האש כי בית הקברות כלל לא נשרף אלא בפועל פרצה שרפה בגינה לידו שלא הגיעה אליו וכי אין כל חשד להצתה. עוד שבוע ימים לקח עד ששרת המשפטים שקד הסכימה להסיר את הדיווח השקרי מעמוד הפייסבוק שלה וכמובן שהמשיכה בהתקפות על אוזלת ידה של התקשרות, תוך כדי שהיא מודה בטעותה.

התאונה שנהפכה לפיגוע?

בחודש מאי האחרון התלוו שרי ממשלת ישראל אל בנימין נתניהו לשדה התעופה לקבל ברוב כבוד את פניו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, חובב המונח פייק ניוז, בביקורו הרשמי הראשון בישראל בתפקידו. מיודענו השר לביטחון פנים גלעד ארדן בחר לספר לטראמפ מול המצלמות על אירוע טרור אפשרי תחת חקירה שהתרחש ברחובות תל אביב באותו יום. לשר ארדן ממש לא הפריע ששעה וחצי לפני כן דוברות המשטרה הוציאה הודעה רשמית כי ברחוב נחלת בנימין בעיר קרתה תאונה ולא פיגוע. משטרת ישראל נאלצה להוציא הודעה נוספת לאחר התבטאותו של ארדן כדי להבהיר שוב כי נשללה כל אפשרות שמדובר באירוע טרור למרות דברי השר. גם במקרה הזה השר לא התנצל.


שרי ממשלתנו והפוליטיקאים מימין אוהבים לחקות את טראמפ ולצעוק שוב ושוב "פייק ניוז" כשאנשי התקשורת מבקרים, במסגרת עבודתם, את תפקודם. אך כשזה נוגע אליהם, הם מרשים לעצמם לא פעם להפליג בהמצאות ושקרים בלי שום בושה. כך שבסופו של דבר הפוליטיקאים הם שבוחרים, לצרכיהם הפוליטיים, לרוץ ולספר לציבור סיפורים שקריים בלי לברר את העובדות ובלי שמץ תחושה של אחריות, תוך שיסוי והעצמת הקרעים והפילוג בחברה הישראלית.

לפרטים נוספים על ממצאי מח"ש על אירועי אום אל-חיראן בוואלה: http://bit.ly/2DX1GUw

להרחבה על הפוסט של איילת שקד בשיחה מקומית: http://bit.ly/2DroISi

לקריאה על השתלשלות הדיווח השיקרי על אינתיפאדת ההצתות בוואלה: 

http://bit.ly/2DFTSZJ