לידיעת הקורא דודי אמסלם


"מבחינתי שמפניות וסיגרים זה לא שוחד, זה מוצרים מתכלים".

כך הסביר יו"ר הקואליציה הטרי דוד אמסלם (הליכוד) בכנס באילת. בדבריו בפני באי הכנס אמר אמסלם כי הוא לא חושב שזה "סביר, הגיוני ומאוזן" לחקור ראש ממשלה במשטר דמוקרטי רק כי הוא "מקבל מחבר שלו סיגרים". מה גם, הוסיף יו"ר הקואליציה, שזה "מוצר מתכלה". "זה אבסורד וזה מדרון חלקלק. למה שלא נעצור ונחקור מחר ראש ממשלה שקיבל חפיסות שוקולד?"

מתכלה או לא, סביר או לא – כנראה שחבר הכנסת דודי אמסלם פשוט לא בקיא בחוקיה של מדינת ישראל. טוב, הוא בסך הכל יו"ר הקואליציה וראש ועדת הפנים בכנסת – למה שיידע על מה הוא מדבר?אז למען חברנו דודי וכדי שלא יסתבך גם הוא כמו כל רבים מחבריו בטעות, הנה הסבר קצר על מה בפועל אומר החוק:

סעיף 293(1) לחוק העונשין קובע: "אין נפקא מינה בשוחד – אם היה בכסף, שווה כסף, שירות או טובת הנאה אחרת". כלומר, החוק קובע בפירוש שאין הבדל בקבלת שוחד בין אם זה בכסף, שווה ערך לכסף או טובת הנאה אחרת. למשל, ארגזי אלכוהול וקופסאות סיגרים במאות אלפי שקלים.

חוק נוסף, חוק שירות הציבור (מתנות), נחקק בשנת 1979 ואוסר איסור פלילי על עובד ציבור לקבל מתנות או כל טובת הנאה. ובמידה וקיבל עובד הציבור מתנה עליה להפוך אותה לרכוש המדינה או להחזיר את שוויה למדינה. לפי לשון החוק, מתנה אשר "ניתנה לעובד הציבור... ועובד הציבור לא סירב לקבלה ולא החזירה לנותנה לאלתר, תקום המתנה לקניין המדינה".

המתנות או טובות ההנאה היחידות שמתיר החוק לקבל הן מתנות סמליות המוחלפות בפגישות רשמיות בין מנהיגים כמו מגני הוקרה, דגלונים וכדומה, פרסים על תפקודו של עובד הציבור, מתנות מחבריו לעבודה או מתנות קטנות ערך – לפי תקנון שירות המדינה, עד 300 ש"ח. נזכיר שלפי החשדות, שווי המתנות שקיבל נתניהו מגיע למאות אלפי שקלים.

בקיצור, דודי, השאלה אם המוצר מתכלה או לא בכלל לא קשורה לענייננו, אז אתה ונתניהו יכולים להמשיך לנסות ולמזער את החשדות בתיק 1000 ולתאר את המתנות ככמה סיגרים מתכלים ותו לא – אבל הדברים יתבררו כנכונים, זו עדיין תישאר עבירה ברורה על החוק.

לקריאת חוק שירות המדינה (מתנות): https://goo.gl/fhaPvg 

לפרטים נוספים על חידוד נהלי שירות המדינה לגבי קבלת מתנות: https://goo.gl/6DdvBm

לקריאת דבריה של עו"ד ליאת בן ארי ב-ynet: ttps://goo.gl/2aBxqM