מה נשתנה?68% מהציבור הישראלי תומך בהפרדת הדת מהמדינה. זה כמובן לא מפריע לממשלת נתניהו ולשר הפנים אריה דרעי לקדם באגרסיביות את חוק סגירת המרכולים בימים אלו. ההכנות להעברת חוק המרכולים בכנסת, שיבטל את סמכותן של עיריות בישראל לחוקק חוקי עזר המתירים פתיחת עסקים בשבת, העמידו את העיריות על הרגליים האחוריות. אחרי שאפילו בג"ץ הכריע שעסקים בתל אביב יוכלו להיפתח בשבת, לא פחות משש רשויות נוספות מקדמות חוקים דומים, מהר לפני שחוק המרכולים יעבור: בראשון לציון כבר עברו חוקי עזר המתירים פתיחת עסקים בשבת, בגבעתיים מתוכנן חוק נוסף ומהלכים דומים מתרחשים בחולון, רמת גן, הרצליה ומודיעין.

זו הזדמנות מצוינת להזכיר שהסיבוב האחרון בסאגת המרכולים, היקרה כל כך לשר דרעי, החל אחרי משבר השבת של שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, שנחתם בפינאלה דרמטי עם התפטרותו של ליצמן. דרעי, שהרגיש כנראה שליצמן גונב לו את אור הזרקורים, מיהר לבקש מביבי קצת חקיקה אנטי-חילונית בשביל עצמו, ומיד קיבל אותה בדמות חוק סגירת המרכולים. בעקבות היוזמות בשש העיריות, הודיע דרעי לרשויות שלא יעזור להן שום דבר – בכל מקרה כבר בסמכותו לבטל חוקי עזר אחרי שאלה עוברים (מה שכמובן מעלה את השאלה איזה צורך יש בחוק החדש). לעזרתו חשו חברי הבית היהודי, שלא סמכו על דבריו של דרעי וכינסו ישיבה דחופה כדי לוודא שגם שש הערים הנ"ל, ואפילו תל אביב, יסבלו מנחת זרועו של החוק לסגירת המרכולים. ח"כ בצלאל סמוטריץ אף הציע לממשלה להחרים את עיריית גבעתיים ולנתק כל קשר איתה אם מועצת העיר תעז להעביר תקנה המתירה פתיחת מרכולים ביום הקדוש.

כשחברי הכנסת הדתיים מספרים לנו שהם בסך הכל משרתים את רצון העם, חשוב לזכור שבסקר עמותת חדו"ש מספטמבר האחרון נמצא כי 73% מהציבור תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת במתכונת כזו או אחרת, ושכאמור 68% מהאזרחים תומכים בהפרדת הדת מהמדינה. אבל הרוב הברור, כמו גם העובדה שרשויות החולשות על קרוב למליון וחצי אזרחים נאבקות על פתיחת עסקים בשבת ומבקשות שלא יתערבו באורחות חייהם, ממש לא מעניינים את נבחרי הציבור של ש"ס ואת הח"כים מהבית היהודי.

אבל בעוד דרעי מבקש לכפות על כמעט מיליון וחצי אזרחים את חוקי השבת החרדיים, ועושה זאת לטובתם כמובן, נציע לו לקבל עצה מאריה דרעי של לפני שנה, אותו דרעי שרק לאחרונה אמר: "בכפייה לא משיגים שום דבר". קצת לפני שנזעק לעשות שרירים מול נתניהו וליצמן, בספטמבר 2016 הכריז דרעי בראיון לרדיו "קול חי": "בסופו של דבר, החילונים יחליטו איזו שבת הם רוצים. אנחנו לא נאכוף על אף אחד מה לעשות. אנו חיים במדינה חילונית, לא במדינת הלכה".

עכשיו נותר רק לשאול את הרב דרעי: מה נשתנה?

לסקר חדו"ש בנושא דת ומדינה: http://bit.ly/2BSfXEl

לראיון של השר דרעי: http://bit.ly/2cIkoBU