חמישה דברים לדעת על ביבי ופרשת בזק של אלוביץ'
בסוף השבוע שעבר נחשף לאחר מאבק ממושך לו"ז הפגישות בין ראש הממשלה לבין בעל השליטה בבזק, איש העסקים והחשוד בפלילים שאול אלוביץ'. מהחשיפה התברר כי השניים נפגשו מספר פעמים בתקופת כהונת נתניהו כשר התקשורת, ועולה חשד כבד כי נתניהו דאג להפעיל את משרדו בהתאם לצרכי החבר אלוביץ' ובניגוד לאינטרס הציבורי. בעוד שאלוביץ' ובני משפחתו, בכירים בבזק וביס ואף מנכ"ל משרד התקשורת עומדים בפני הליכים פליליים בעקבות התנהלותם, נתניהו לא הוזכר כחשוד בפרשה ואף לא נתבקש לתת בה עדות, על אף שהיה באותה תקופה שר התקשורת. נתניהו ובני משפחתו נהנו מכתבות מפרגנות באתר וואלה! שנמצא בבעלות אלוביץ' לגמרי במקרה באותה תקופה שבה ניתנו הקלות לבזק, גם היא בבעלות אותו אלוביץ'. האם ייתכן שגם כאן ישנה התנהלות חריגה ובלתי הולמת של ראש הממשלה?

כדי שתוכלו לשפוט בעצמכם, אנו גאים להציג בפניכם חמישה דברים שכדאי לדעת על יחסי אלוביץ'-נתניהו ופרשת בזק:

1.חברים או ידידים?

הקשרים בין ראש הממשלה נתניהו, שכיהן כשר התקשורת בין 2014 ל-2017, לבין שאול אלוביץ', בעל השליטה בחברת בזק, השולטת באתר וואלה! ובעוד מספר חברות תקשורת, מעלים חשדות ליחסי תן-קח בין השניים. בעקבות עתירה שהוגשה לביהמ"ש העליון בדרישה לחשוף את פגישותיהם של אלוביץ' ונתניהו, נחשף כי השניים קיימו לפחות שבע פגישות במעון רה"מ, וכי חלק מהן התקיימו בסמיכות להכרעות חשובות שהתקבלו במשרד התקשורת לטובת בזק: ב-26 במרץ 2014, לגמרי במקרה יומיים לאחר פגישת צמד החברים, אישרה הרשות להגבלים עסקיים את מיזוג בזק ויס, דבר שהשתלם כלכלית מאוד למר אלוביץ'. חשוב להזכיר שבמסגרת הדיונים על הבקשה לחשיפת הפגישות טען בנובמבר 2016 עו"ד דוד שמרון בשם נתניהו כי אלוביץ' הוא "רעו וחברו האישי מזה כ-20 שנה" של ראש הממשלה, וכי בין השניים שוררת חברות "ארוכת שנים", שכביכול מסבירה את תדירות הפגישות ביניהם. יחד עם זאת, ביולי 2017, רגע לאחר שאלוביץ' נעצר לחקירה בידי הרשות לניירות ערך, טען נתניהו בפוסט בפייסבוק כי בין שניהם היו "יחסי ידידות ולא מעבר לזה". אאוץ'.

2. נתניהו שוכח את אלוביץ'

על אף החברות "ארוכת השנים" (או שמא הידידות גרידא) בין השניים, והעובדה כי מרבית הנושאים המעסיקים את משרד התקשורת קשורים הדוקות לאינטרסים של אלוביץ' ולעתיד של בזק, נתניהו "שכח" לעדכן את הגורמים המוסמכים בדבר ניגוד העניינים הברור שבו היה מצוי. לפי ממצאי דו"ח מבקר המדינה מיולי 2017, כאשר נכנס נתניהו למשרד התקשורת וחתם על מסמך ניגוד עניינים, הוא לא הזכיר ולו במילה את יחסיו עם אלוביץ'. "מלכתחילה לא דווח על זיקה חברית בין ראש הממשלה לבין גורם מרכזי בתחום התקשורת", כתב המבקר. בעקבות פניית ח"כ זהבה גלאון ולאור עתירות שהוגשו בנושא, קבע היועץ המשפטי לממשלה כי אסור לנתניהו לעסוק בעניינים הקשורים לבזק וליתר החברות שבשליטת אלוביץ'. נתניהו מינה בעקבות זאת בפברואר 2017 את מקורבו צחי הנגבי לשר התקשורת באופן זמני. שלושה חודשים לאחר מכן החליף את הנגבי ח"כ אחר הנחשב לקרוב מאוד לראש הממשלה – איוב קרא. לפי מבקר המדינה, בכהונתו כשר התקשורת עסק נתניהו בלא פחות מ-12 נושאים הקשורים לבזק.

3 נתניהו מפנק את אלוביץ' במנכ"ל מתנה

אחד הדברים הראשונים שעשה נתניהו כשר התקשורת היה לפטר במאי 2015 את אבי ברגר, ששימש במשך שנתיים כמנכ"ל המשרד ונודע בכך שתמך ברפורמה לפתיחת התחרות מול בזק. במקומו מינה נתניהו את איש אמונו שלמה פילבר, שנעצר ביולי האחרון בגין חשדות למרמה ונמצא כעת בהשעיה. לפי הרשות לניירות ערך, ישנן ראיות כי פילבר קידם את האינטרסים של בזק במשרד התקשורת והעביר לחברה מסמכים מסווגים פנימיים. עוד נודע כי אנשי בזק העבירו לפילבר את עמדתם בנושאים שעלו מהמסמכים, ולמעשה גיבשו עמו את מדיניות המשרד בנושאים הנוגעים לבזק. בניגוד למדיניות משרד התקשורת בניהולו של ברגר, משרד התקשורת תחת פילבר גרר רגליים בקידום הרפורמות שעשויות היו לפגוע בבזק וגילה אכיפה בררנית כלפי החברה, שלא יישמה את הרפורמה כנדרש. דו"ח חמור של מבקר המדינה טען כי משרד התקשורת נמצא במצב של "שבי רגולטורי" בידי החברה.

4. אלוביץ מפנק חזרה בכתבות בוואלה!

לפי תחקיר עיתון "הארץ" מאוקטובר 2015, וואלה!, מאתרי החדשות הפופולריים בישראל הנמצא בשליטת אלוביץ', פירגן לראש הממשלה ובנוסף העלה פרסומים אוהדים כלפי אשת ראש הממשלה, שנכתבו בידי אנשי משרד ראש הממשלה עצמם. עוד העלה התחקיר כי האתר צנזר ידיעות שלא החמיאו לנתניהו ושינה כותרות של ידיעות בהתאם להכוונות מלמעלה. נזכיר שוב כי יחסי הציבור החיוביים הוענקו למשפחת נתניהו ממש בזמן ששר התקשורת ומשרדו היו אמורים לקבל החלטות הרות גורל לגבי בזק ובעל השליטה אלוביץ'.

5. ומי משלם? כרגיל הציבור

אחד הדברים שאישר משרד התקשורת בתקופת המנכ"ל פילבר הוא עסקת הרכישה של חברת יס על ידי בזק. יש לזכור שאלוביץ' הוא בעל השליטה בבזק וגם ביס, או במילים אחרות, מדובר באדם שעושה עסקה ענקית עם עצמו. אלוביץ' דאג, לפי החשד, לנפח את שוויה של יס כדי להוציא יותר כסף מבזק – שיש להזכיר כי כ-74% ממניותיה מוחזקות על ידי הציבור – וגרף לכיסו הטבות מס ובונוסים. למעשה, בזק העבירה לאלוביץ' כמיליארד שקל במסגרת העסקה. על פי הערכות מומחים, הציבור הפסיד בעסקה כ-2.13 מיליארד שקלים. בנוסף לכך, לפי הערכות מומחים, אי-יישום הרפורמות הפותחות את שוק הטלפוניה ואת התשתיות של בזק לתחרות ואי-אכיפת יישומן בידי משרד התקשורת, ולמעשה המשך קיום המונופול של בזק בתחום התקשורת, עלו לצרכנים הישראלים מאות מיליוני שקלים לפחות.

לקריאת דו"ח המבקר על תפקוד משרד התקשורת: https://goo.gl/yjZaSz

לפרטים נוספים על פגישות נתניהו ואלוביץ': https://goo.gl/Kjqwp7

להרחבה בנוגע לפרשת מכירת בזק-יס: https://goo.gl/SPEQMk

להרחבה על חקירת תיק 4000 : https://goo.gl/ChG7iP