הילדים בוכים והממשלה דוחה


השנה היא 1997, ימי ממשלת נתניהו הראשונה, ביל קלינטון בבית הלבן, טייק דאת שולטים במצעדים, דודו טופז מלך הרייטינג ובכנסת ישראל עובר חוק יום חינוך ארוך ולימודי העשרה. המטרה המרכזית של החוק הייתה "לתת הזדמנות שווה בחינוך לכל ילד בישראל", תוך הנהגת שבוע לימודים של מינימום 41 שעות, לשם העשרה ושיפור ההישגים הלימודיים, הקטנת הפערים בין תלמידים משכבות אוכלוסייה שונות והקלה על הורים עובדים.

מאז עברו קצת יותר מעשרים שנה וילדי הגן שהיו אמורים ליהנות מהחוק הזה כבר לומדים באוניברסיטה, אבל משום מה החוק שהיה אמור לעשות מהפכה בחינוך בישראל יושם באופן חלקי במיוחד – רק 20% מתלמידי הגנים ובתי הספר נהנים מפירותיו – בעוד שהחלתו המלאה של החוק על כלל בתי הספר והגנים בישראל נדחתה שוב ושוב בשני העשורים האחרונים באמצעות חוק ההסדרים. כעת, החלת החוק מתוכננת לשנת הלימודים 2019/2020. בזמן שבכנסת ובממשלה נאחזים בכל מיני תירוצים כדי לדחות את יישומו המלא של החוק, משפחות רבות נאלצות לממן מסגרות אחרות לילדיהן בשעות אחר הצהריים – הוצאה נכבדת של בין מאות לאלפי שקלים בחודש.

לפניכם כמה נתונים ומספרים ששופכים אור על חוק יום חינוך ארוך ואופן יישומו החלקי ביותר:

1997– השנה בה התקבל בכנסת חוק יום חינוך ארוך ולימודי העשרה.

2019/20 – שנת הלימודים בה מתוכננת החלתו של החוק על כלל התלמידים, נכון לעת עתה. 22 שנה אחרי שעבר בכנסת.

7 – מספר הפעמים בהן נדחתה החלתו המלאה של החוק.

41 – מספר השעות המינימלי בשבוע לימודים כפי שנקבע בחוק.

5-18 – הגילאים עליהם אמור לחול חוק יום חינוך ארוך; בפועל, החוק מיושם רק על ילדי גנים ובתי ספר יסודיים, וגם זאת באופן חלקי מאוד.

20% – שיעורם של התלמידים מתוך כלל בתי הספר והגנים שהחוק חל עליהם בפועל; מדובר בסדר גודל של 250 אלף תלמידים בבתי ספר יסודיים ו-40 אלף ילדי גן, או בחישוב אחר – 714 בתי ספר ו-1,485 גני ילדים (נכון לשנה"ל 2015/2016).

1600-2500 ש"ח – השיפור בהכנסה השנתית של אמהות שנהנו מיישום החוק, לפי דו"ח של מרכז המחקר של הכנסת.

2 מיליארד ש"ח – עלות יישומו של החוק לשנה, לפי הערכות משרד האוצר.

900 מיליון ש"ח – עלות סבסוד הצהרונים בידי המדינה.

לסיום, ניזכר בדבריו של מי שהיה גם אז וגם היום ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו: "הטיפול בשכבות החלשות מתחיל בחינוך... איננו רוצים בקיומן של שתי חברות בישראל. הדבקת הפערים וצמצומם היא חובה מוסרית שלנו, וזה תהליך שיש להיכנס אליו מוקדם ככל שאפשר". כנראה ש-22 שנה זה מוקדם ככל האפשר עבור נתניהו.

לקריאת דו"ח של מרכז המחקר של הכנסת על השפעת יישום החוק על אמהות עובדות: https://goo.gl/WpcwJN

לקריאת דו"ח של שדולת הנשים בנושא: https://goo.gl/Wku6nS