גיבור על ילדות


אתמול בערב פורסם תיעוד של נערה פלסטינית בועטת וסוטרת לפרצופו של חייל צה"ל בכפר נבי סלאח. בשעות הלילה הנערה כבר נעצרה על ידי כוחות הבטחון, והבוקר מיהר להכריז שר החינוך נפתלי בנט כי היא צריכה "לכלות את ימיה בכלא". אנחנו כמובן מגנים מכל וכל את האלימות ומסכימים שיש לפעול נגדה באופן נחרץ, אבל לא יכולנו שלא להזכיר לכבוד השר כי הנערה הפלסטינית וחברתה אינן קבוצת האוכלוסיה היחידה בשטחים הנוהגת להפעיל אלימות ולייצר פרובוקציות נגד חיילי צה"ל. הנה מספר קטן של דוגמאות מהחודשים האחרונים למקרים של תקיפות אלימות של חיילים בידי פעילי ימין תושבי ההתנחלויות, תקיפות שעליהן לא השמיע בנט ולו ציוץ קטן, ודאי שלא גינה אותן או איחל למאסרים ממושכים של מבצעיהן:

• בחודש ספטמבר האחרון נפצע קל שוטר מג"ב לאחר שמתנחלים שיסו בו כלב במהלך הריסת מבנה בלתי חוקי של מתנחלים בשומרון. השוטר פונה לטיפול בבית החולים בילינסון עם נשיכה ברגלו.

• בחודש יוני התרחשו מספר אירועים של יידוי אבנים בהתנחלות יצהר. מתנחלים יידו אבנים לעבר כוח צה"ל שנכנס לפנות צריף שנבנה באופן בלתי חוקי, וזאת שבוע לאחר שהמתנחלים יידו אבנים לעבר אמבולנס צבאי שהוזעק כדי לטפל בתושבת המקום שהתייבשה. כמו כן, מתנחלים פיזרו דוקרנים בשטח היישוב כדי לפגוע ברכבי צה"ל הפועלים במקום.

• חודשיים לפני כן, ב-14 באפריל, הותקף באבנים ג'יפ צבאי סמוך למאחז ליד ההתנחלות כוכב השחר, האירוע תועד במצלמות גם כן.

• עוד בחודש אפריל, עשרות מתנחלים יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל ומשמר הגבול וגרמו לפציעתו של קצין צה"ל באזור חווארה סמוך לשכם.

בכל אחד מהמקרים האלו, ובעוד מקרים רבים של אלימות חוזרת ונשנית מצד פעילי הימין הקיצוני בהתנחלויות, לא מצא שר החינוך לנכון לצאת בהכרזות כל כך קשות או לגנות את האלימות באופן ברור.

כנראה שגם השר בנט יודע שהרבה יותר קל להיות גיבור מול אלימות של נערות פלסטיניות והרבה פחות קל כאשר זה קורה בחצר האחורית של המגזר שמצביע לך בפריימריס.

להרחבת הקריאה על פציעת קצין צה"ל בידי מתנחלים מיידי אבנים בכתבת וואלה, לחצו כאן: https://goo.gl/duTHCc

לפרטים נוספים על יידוי האבנים נגד כוח צה"ל ביצהר בעת פינוי צריף בלתי חוקי בכתבת ערוץ 10, לחצו כאן: https://goo.gl/LtRDr8