על חוקים שרצים מהר, וחוקים שלא מצליחים ללכת


לפני חצי שנה, בחודש יוני האחרון, כחצי שנה אחרי שעבר בכנסת בקריאה טרומית החוק להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום, ערך יו"ר הקואליציה דוד ביטן מסיבת עיתונאים חגיגית בה נטלו חלק נציגים מכל סיעות הכנסת, מימין ומשמאל, יהודים וערבים, חילונים ודתיים, לאחר מחאה ממושכת של הנכים ברחבי הארץ. לאחר שביטן הסביר כי הנכים מקבלים קצבאות נמוכות מדי מזה 15 שנה (סכום זעום של 2,342 שקלים), הוא הכריז כי הושגה הסכמה להכפיל את הקצבאות, ולאחר מכן להצמיד אותן לשכר המינימום במשק. ביטן התחייב כי קיים תקציב למהלך המתוכנן ממשרד האוצר. שלושה חודשים אחר כך, בחודש ספטמבר, חזר והבטיח אותו ביטן, העסוק כעת בחקירותיו במשטרה, כי בינואר 2018 כבר יתחילו הנכים לקבל את הקצבאות. אבל הצהרות לחוד – ומציאות לחוד.

מאז ההכרזה ומסיבת העיתונאים החגיגית ביוני, לפני חצי שנה, לא התקדם הרבה בשטח. בממשלה ובקואליציה היו עסוקים מאוד בקידום חוקים אחרים – כמו למשל חוקים שמטרתם להחליש את המשטרה ולעכב את חקירות נתניהו - ולא מצאו זמן לגבש הצעת חוק ממשלתית בהתבסס על הסיכומים שהגיעו אליהם נציגי הנכים והממשלה.

חברי האופוזיציה מהמחנה הציוני ניסו לחפות על היעדר המעש מצד הממשלה והגישו בעצמם כבר לפני חודש הצעת חוק המבוססת אחד לאחד על הסיכומים אליהם הגיעו הצדדים. מה עשתה בתגובה ועדת השרים לענייני חקיקה? החליטה לדחות את הדיון בארבעה חודשים נוספים. מה בוער לשרים? הם הרי לא חיים מקצבת נכות.

וכך יוצא שבעוד שיש הסכמה מקיר לקיר בצורך הדחוף לעזור לנכים ולאפשר להם להתקיים בכבוד - נראה שהכל תקוע. פקידי האוצר לא מזדרזים והממשלה ממש לא לוחצת עליהם.

חשוב להבין: הממשלה יכולה לגבש הצעת חוק ממשלתית ולהעביר אותה באופן מזורז – כפי שאכן קרה במקרים רבים אחרים הקשורים לאינטרסים הפוליטיים של חברי הממשלה: קחו למשל את חוק ההמלצות שהממשלה מתאמצת כל כך להעבירו בזריזות ויעילות. חוק זה נועד למנוע מהמשטרה לפרסם את המלצותיה לאחר חקירות, בדיוק כאשר החוקרים מסכמים את חקירותיהם בתיקי 1000 ו-2000 בהם נחקר ראש הממשלה בנימין נתניהו. או לדוגמא חוק מיסוי דירה שלישית, בבת עינו של שר האוצר משה כחלון, שעבר אף הוא הליך חקיקה מזורז, שבסוף גרם לבג"ץ לפסול אותו ולהחזירו לכנסת. גם חוקי ה"שמירה על השבת" וסגירת המרכולים נכנסו למסלול המהיר עקב משבר עבודות הרכבת בשבת והתפטרותו של שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן. אבל מרכולים לחוד, מושחתים לחוד, ונכים לחוד.

כי ככה זה בממשלת הימין של נתניהו. אפילו כשיש הסכמה של כל סיעות הכנסת, אם אתם לא בקומבינה או קרובים לצלחת אלא סתם אזרחים במדינה, כדי שתתכוננו לאכזבות גדולות.

לפרטים נוספים על המתווה שהוכרז במסיבת העיתונאים ביוני: https://goo.gl/o8ps2x

להרחבה על המתווה מספטמבר והתחייבות ביטן להעבירו עד ינואר 2018 בוואלה, לחצו כאן: https://goo.gl/9hJ2yE