נס פח השקר


ההפגנות במימון הקרן החדשה, ההמלצות שהושלכו לפח, החקירות נגד הנשיא ריבלין והפלת ממשלת שמיר – כך דחף נתניהו חמישה שקרים מהדהדים לתוך נאום אחד ולא ארוך במיוחד, אתמול בכפר המכביה. זאת כמובן לא הפעם הראשונה שביבי נתפס בשקר – למעשה, אם אמירת שקרים הייתה ענף ספורט רשמי במכביה, לביבי היה שמור מקום על הפודיום.

"למעלה מ-60% מהמלצות המשטרה מושלכות לפח… מדובר בהמלצות סרק על אלפי אזרחים מן השורה, ובאינספור אנשי ציבור, שרים, חברי כנסת".

פשוט שקר. בניגוד למה שנתניהו אומר, רוב המלצות המשטרה להעמיד לדין אנשי ציבור אכן מסתיימות בכתב אישום, גם אם לא כל כתבי האישום מסתיימים בהרשעה (סביר להניח שכשיוגש כתב אישום, ביבי יטען שגם רוב כתבי האישום נגמרים בזיכוי). ובכל זאת, המלצות המשטרה להעמיד לדין כן נגמרו בכתב אישום ואף יותר מכך במקרים רבים. רק בשנים האחרונות הועמדו לדין נשיא, ראש ממשלה, שרים, ח"כים, ראשי ערים ועשרות אנשי ציבור אחרים, וחלקם אף הורשעו.

"נפתחה [נגד ריבלין] חקירה והמשטרה המליצה להגיש נגדו כתב אישום. בסוף, אחרי שנים, היועץ המשפטי לממשלה זרק את המלצת המשטרה לפח וסגר את התיק".

האמת לא יכולה להיות יותר רחוקה מכפי שביבי מציג אותה. בניגוד גמור למה שאמר נתניהו, המלצת המשטרה והפרקליטות בעניין יחסי ריבלין עם איש העסקים דודי אפל הייתה שלא להעמידו לדין בשבעה תיקים, המלצה שאכן התקבלה. חקירת המשטרה בענייניו התנהלה במשך שנה אחת. שישה מתוך שבעת התיקים נסגרו מפאת חוסר אשמה, והשביעי מפאת חוסר ראיות והיעדר עניין לציבור. כיוון שהתיק של ריבלין היה קשור בחקירה רחבה יותר שנקשר בה בין השאר גם ראש הממשלה שרון, ההחלטה בעניינו התעכבה. כמובן שלנתניהו אין שום עניין אמיתי לשים את עצמו באותה סירה עם נשיא המדינה, שבניגוד אליו מקפיד על קו ממלכתי ובלתי מתלהם – אלא אולי רק לשמוע את זעקות הבוז מהקהל הליכודניקי עם הישמע שמו של ריבלין.

"הפגנות שמאורגנות ומתוזמנות בין השאר על ידי הקרן החדשה של השמאל".

נתחיל במובן מאליו – לא קיים ארגון בשם "הקרן החדשה של השמאל", חוץ מבמוחו של נתניהו. אבל גם מלבד זאת חשוב לציין כי אין כל ראיה או מידע על קשר בין קרנות כלשהן ובין ארגון ומימון ההפגנות המתנהלות מדי מוצאי שבת ברחבי הארץ – לא להפגנות בבית העצמאות בתל אביב, וגם לא להפגנה המתוכננת בכיכר ציון בירושלים. זאת כמובן לא הפעם הראשונה שנתניהו מפריח האשמות חסרות בסיס על מימון המתנגדים לו: ב-2015 הוא נאלץ להתקפל אחרי שטענתו, ולפיה פעילות ארגון 15V מהווה מימון מפלגות אסור, התבררה בוועדת הבחירות כהבל מוחלט. גם על המחאה החברתית של 2011 נטען שהיא במימון מיליארדרים אמריקאים וגורמים מפוקפקים אחרים – דבר שלא היה ולא נברא – מה שאי אפשר לומר על מחאת המילואימניקים נגד אהוד אולמרט ב-2007, מחאה שנתניהו בעצמו אירגן ומימן בעזרת בעלי הון זרים.

"היום הם (השמאל) מנפנפים בדיוק באותה סיסמה שהפריחו ב-1992, כשהשמאל הפיל את ממשלת שמיר".

גם הפעם ביבי לא נותן לעובדות לבלבל אותו. ממשלת שמיר לא הופלה בשנת 1992. בפועל, ממשלת שמיר נפלה לראשונה בהצבעת אי-אמון ב-1990 במהלך פוליטי שכונה "התרגיל המסריח", ושוב הוקמה אחרי ששמעון פרס לא הצליח להקים ממשלה חלופית. "הפלת" הממשלה ב-1992 שביבי התייחס אליה התרחשה בתהליך מסודר וחוקי לחלוטין שנקרא בחירות, דבר מקובל במדינות דמוקרטיות. בבחירות אלה מפלגת העבודה בראשות יצחק רבין ניצחה את הליכוד של שמיר בפער של 12 מנדטים.

"כבר בינואר 2017, לפני כמעט שנה, הודלפה באורח פלא הידיעה הבאה: 'המשטרה תמליץ להגיש כתב אישום נגד נתניהו'".

אמנם בינואר השנה אכן נאמר במהדורות החדשות כי המשטרה צפויה להמליץ על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בתיק 1000, פרשת המתנות ממילצ'ן. רק שבפועל קשה לקבוע שמדובר ב"ידיעה" או בהדלפה אלא יותר בהערכות של הפרשנים המשפטיים. ההערכות, אגב, היו שנתניהו יועמד לדין רק בהפרת אמונים, מה שהתברר כהערכה זהירה ושמרנית לטובתו – היום כבר מדובר בלא פחות מתיק שוחד.

לקריאה נוספת על נאום נתניהו באתר וואלה!: http://bit.ly/2kSNdjA

על סגירת תיקי ריבלין: http://bit.ly/2z5EhMN