שקוף שזה צבוע


אתמול החלה הכנסת לדון ביוזמה של שרת המשפטים איילת שקד להגדיל את סך התרומות החסויות שיוכלו עמותות לגייס מבלי לדווח כלל מי עומדים מאחורי התרומה. בעוד שכיום ניתן לתרום תרומה בעילום שם בסכום של עד 20 אלף שקלים בשנה, השרה שקד רוצה להעלות את הסכום פי 7.5, עד ל-150 אלף שקל לכל תרומה חסויה ועלומה. מה זה אומר? שיהיה קשה יותר לדעת מי תורם לעמותות, בהן עמותות פוליטיות, שהיעדר השקיפות שלהן כביכול מדיר שינה מעיניה של השרה שקד.

כולנו זוכרים את המאבק המתוקשר שניהלה בשנים האחרונות השרה שקד נגד ארגוני השמאל באמצעות "חוק העמותות": שקד, שניהלה בעבר את עמותת הימין המתנחלי "ישראל שלי", פעלה במרץ לחקיקת חוק העמותות שמטרתו הייתה לעשות דה-לגיטימציה לארגוני השמאל. הדאגה לזהות התורמים של השרה שקד התמקדה בכספים המגיעים מגורמים מדינתיים בלבד ודילגה משום מה על עמותות המקבלות כספים מאילי הון זרים ללא דיווח, קרנות פרטיות הפועלות במקלטי מס, תרומות אנונימיות ללא פיקוח או עמותות המקבלות תקציבי מדינה ומתנהלות ללא כל שקיפות וחובת דיווח כמו רבות מעמותת הימין דווקא. שקד הבהירה בזמנו כי לא מדובר בניגוח או רדיפה פוליטית אלא צעד חשוב "להגברת השקיפות" ומניעת אינטרסים זרים בפוליטיקה, אך באורח פלא, 23 מתוך 25 הארגונים שסומנו בחוק היו מהשמאל ואפילו לא עמותה אחת הייתה מהימין.

מאחר ושקד מאוד מוטרדת מנושא השקיפות, כאן המקום להזכיר, קודם כל, את ממצאי תחקיר פרויקט "שישים ואחת", לפיהם איילת שקד עצמה קיבלה תרומה למימון הפריימריז מאיל הון זר בשם סרז' מולר, שנעצר בחשדות לעבירות של סחר בסמים ובנשק, הלבנת הון וקשרים עם קבוצות טרור.

ומה לגבי עמותות הימין עליהן מנסה שקד לגונן ולהסתיר את מקורות המימון שלהן? לפי בדיקת "כלכליסט", חלה בשנים האחרונות עלייה משמעותית במספר בקשות החיסיון על מקור התרומות שקיבל רשם העמותות: מספר הבקשות על חיסיון התרומות עלה ב-233% מאז 2012 - כאשר שני שלישים מהעמותות שקיבלו אישור להסתרת זהות תורמיהן ב- 2016 הם מוסדות בהתנחלויות וארגוני ימין בולטים.

גם ללא חיסיון, ארגוני הימין אוהבים להסתיר את מקורות המימון שלהם, כפי שחשף דו"ח משנת 2015 שפרסם ארגון שלום עכשיו:

עמותת מועצת יש"ע קיבלה בין השנים 2006 ל-2013 כ-22.84 מיליון שקלים מתרומות, אך דיווחה על שמותיהם של שני תורמים בלבד שתרמו יחדיו 54 אלף שקל (0.15% מסך התרומות), על 99% מהסכום לא טרחו לדווח כראוי במועצת יש"ע לרשם החברות. עמותת הימין רגבים דיווחה על הכנסות של 5.51 מיליון שקלים מתרומות בין השנים 2006 ל- 2013, 1.7 מיליון שקלים מתוכם ממקורות שאינם מוכנים לחשוף את זהותם.

עמותת אלע"ד קיבלה מתרומות לא פחות מכ-427 מיליון שקל באותן שנים, אך באורח פלא לא נרשמו בתיק העמותה תורמים מאז שנת 2005. ארגון NGO monitor שרודף את מקורות המימון של ארגוני זכויות אדם קיבל בעצמו מעל ל- 16 מיליון שקלים בין 2006 ל- 2013, שמתוכם 11.72 מיליון שקל –75 אחוז מסך התרומות – חסויים ואינם שקופים לציבור. הארגון אם תרצו, שעמד מאוחרי קמפיין השתולים, קיבל לקופתו 6.79 מיליון שקל מתרומות בין 2006 ל- 2013, כאשר על קרוב ל- 90% מהן לא דיווח מי עומד מאחורי התרומה.

בקיצור, לא קשה להבין שיש פה חקיקה של השרה שקד שיאפשר לעמותות וארגונים מימין לחמוק מדין וחשבון ולטשטש את מקורות המימון שלהם. שקד תקפה בזמנו מבקרים משמאל שהתקוממו על חוק העמותות, ואמרה אז כי "יש שקיפות שהשמאל אוהב ויש שקיפות שהשמאל לא אוהב". כנראה שאת אותם הדברים אפשר לומר להגיד על שקד בעצמה, שתומכת בשקיפות באדיקות – אך ורק כשזה מתאים לאינטרסים הפוליטיים שלה.

לקריאה נוספת:

תחקיר 61 על איילת שקד והתורם סרז' מולר: https://goo.gl/byY5Kr

דו"ח שלום עכשיו על מקורות המימון של ארגוני הימין: https://goo.gl/uimrNo

להרחבה על על מספר הבקשות לחיסיון על פרטי תורמים שזינק בשנים האחרונות בכלכליסט: https://goo.gl/TrhQSj