סופרלנד של קומבינות


הבוקר נחקר במשטרה יו"ר הקואליציה ומי שנתניהו מייעד לתפקיד שר, דוד ביטן, יחד עם עוד 16 חשודים אחרים המעורבים בפרשת שחיתות בעיריית ראשון לציון. עוד לפני שהפך לכלב השמירה של נתניהו והכיר את יקיר נפשו דודי אמסלם, כבר עמדה מאחורי ביטן היסטוריה ארוכה, מפותלת ומפוקפקת מימיו העליזים בראשון לציון. עם הפיכת עוד חבר ליכוד לחשוד ולנחקר, הנה תקציר מעללי ביטן בשלטון המקומי:

1. כניסה לחובות בשוק האפור

בשנת 2001 מונה ביטן, אז חבר מועצת העיר, ליו"ר קבוצת הכדורגל עירוני ראשון לציון, שהייתה אז עמותה בשליטת העירייה. הקבוצה ספגה בתקופתו הפסדים כבדים והכניסה את ביטן לחובות של מיליונים, שלקח הלוואות מהשוק האפור כדי לצאת מהתסבוכת. כמובן שגם במקרה הזה ביטן התקשה להחזיר את ההלוואה וסיבך עובדים שונים בעירייה באמצעות תכסיסים כספיים שונים. ב-2008 ביטן, שברח מגובי החובות, ירד למחתרת, נעלם ולא ניתן היה למצוא אותו. אפילו ראש העיר דאז, מאיר ניצן, מספר שלא היה לו מושג איפה ביטן נמצא. אגב, אחד האנשים שמהם לווה ביטן את מיליוני השקלים יושב כיום בכלא מעשיהו לאחר שהורשע באיומים.

כיום עולה החשד כי מי שחילצו את ביטן והחזירו את חובותיו לשוק האפור היו אנשי נדל"ן מראשון לציון. הנדל"ניסטים חפצו ביקרו של ביטן, אז כבר סגן ראש העיר, מחזיק תיק ההנדסה ובחלק מהתקופה גם יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה בעירייה. לפי החשד, ביטן, האיש עם היד על השאלטר בכל הנוגע לאישורי בנייה בראשון לציון, העניק אישורים בתמורה לתשלום חובותיו לשוק האפור. כלומר, ביטן קיבל לכאורה שוחד בתמורה לזכויות בנייה.

2. סידור ג'ובים לחבריו בקבוצת הכדורגל

מה שהעיב על יחסיהם של ביטן ושחקני עירוני ראשון לציון היה העובדה שבשלב מסוים הפסיק יו"ר הקבוצה לשלם להם את משכורתם. כיצד התמודד ביטן עם הבעיה? לאורך שנותיו בעירייה הוא סידר לעשרות אנשים, ביניהם שחקני הקבוצה, עבודות שונות ומשכורות בעירייה, ובנוסף שלח אותם לעשות קניות חינם בסופרמרקט בגדרה במסגרת קומבינה נוספת, שבסופה דרש אותו מרכול מעיריית ראשון לציון לשלם חוב של 200 אלף שקלים.

הפינוקים של דוד ביטן לא הסתיימו בסופר בגדרה. ביטן נהג באותן שנים לנסוע עם קבוצת הכדורגל למחנות אימונים שנתיים בבולגריה, שם נהג סגן ראש העיר ביטן לבקר בקביעות בבתי קזינו.

3. קומבינה והלוואה בתמורה למפעל בטון

פרשה נוספת שנקשרה בשמו של ביטן התמקדה בבניית מפעל בטון של חברת "שפיר" בשכונת נוה חוף בראשון לציון. סגן ראש העיר ביטן ניסה ללחוץ על תושבי השכונה להסכים לבניית המפעל, גם בצורה כוחנית. בסוף התושבים הסכימו לפשרה, ולפיה מומחה בלתי תלוי הוא זה שיקבע אם לבנות את המפעל בשטח השכונה. המומחה, שפסק לטובת בניית המפעל ונגד התושבים, התברר מאוחר יותר כמקורב לחברת הבטון שנבחר מתוך רשימה שהורכבה על ידי החברה לפני שהוצג לתושבים. לאחר שנחתם הסכם הפשרה המניפולטיבי בין תושבי השכונה לחברה, התגלה כי קבוצת כדורגל הנשים של עירוני ראשון לציון קיבלה מבעוד מועד הלוואה על סך 50 אלף שקל מחברת "שפיר". ומי כיהן כיו"ר הקבוצה? ביטן כמובן, שגם לקח לעצמו בהעברה סיבובית הלוואה על סך 8,500 ש"ח מקבוצת הכדורגל. אגב, מדובר בקבוצה פיקטיבית שלא עלתה על הדשא אפילו פעם אחת.

אין מה לומר, ח"כ ביטן הוא ללא ספק אדם ביש מזל – בכל מקום שאליו הוא מגיע, הוא מוקף בעסקאות מפוקפקות, עבריינות, קומבינות ושחיתויות. גם כשזה בעירייה, גם בקבוצת הכדורגל ואפילו במליאת הכנסת בממשלה.

לתחקיר "דה מרקר" על דוד ביטן: http://bit.ly/2ArJVLo

לתחקיר "המקור" על ביטן: http://bit.ly/2iIwpif