נער הגומי מרחוב בלפור


בסוף השבוע עברו דוברי הליכוד מאולפן לאולפן והסבירו שהם שמים את השירות לאזרח לפני דרישות החרדים. ביום ראשון כבר קיבלנו כותרות על חוקי שבת חדשים. זה לא מאוד מפתיע – כל כמה שבועות אנחנו מתעוררים לפרק חדש בסדרה המתמשכת "ביבי מתקפל בפני המפלגות הדתיות". בין אם אלה מתווה הכותל, פתיחת מרכולים בשבת או עבודות רכבת שמתנהלות כבר שנים באין מפריע – פעם אחר פעם, נתניהו מתקפל כשזה מגיע להצעות חוק בנושא דת ומדינה, בניגוד מוחלט לרצון של הציבור – 68% מאזרחי המדינה תומכים בהפרדת הדת מהמדינה. אז מה אם ברחבי הארץ קניונים פתוחים בשבת, משחקי כדורגל מתנהלים כסדרם והעבודות ברכבת מתנהלות בצורה זו כבר שנים – אף גחמה לא מופרכת מדי בשביל לעצור את המדינה. לרגל התפטרותו של שר הבריאות יעקב ליצמן, הנה תקציר של אירועי הפרקים הקודמים:

פתיחת מרכולים בשבת

מדובר בפארסה רבת התרחשויות, פינג פונג בלתי נגמר בין בית המשפט לממשלה, והכל על חשבון הציבור, בעלי העסקים והצרכנים. עם פסיקת בג"צ מלפני חודש, נדמה היה שהסיפור נגמר. אבל ברגע שנגמרה סערת ליצמן בהתפטרותו (ומינויו הצפוי לסגן שר), אריה דרעי השיג את 15 דקות התהילה שלו (אחרי צאת השבת, כמובן) והצליח לכופף את ביבי, שכדי לפצות את החרדים על עוגמת הנפש של עבודות הרכבת הבטיח שיקדם הצעות חוק שימנעו פתיחת עסקים בשבת. נוסח הצעת החוק לא הספיק לדרעי, שהחרים את ישיבת הממשלה של יום ראשון וקיבל מביבי במתנה שלושה חוקים נגד פתיחת עסקים בשבת. אפשר להבין את דרעי: הרקורד של ביבי מראה שככל שלוחצים עליו יותר, הוא רק מתקפל יותר.

חוק הגיוס

בכנסת הקודמת בוטל חוק טל, שהעניק פטור מגיוס לבחורי ישיבות, ובמקומו חוקק חוק השוויון בנטל. החוק שרד בקושי שנה וחצי עד שבכנסת הנוכחית, במסגרת הסכמים קואליציוניים, נתניהו נכנע ללחץ המפלגות החרדיות והכניס בחוק תיקונים שמרוקנים אותו מתוכן – אותם תיקונים שנפסלו על ידי בג"צ בספטמבר האחרון.

מתווה הכותל

הממשלה הנוכחית אישרה בתחילת 2016 לשנות את הסדרי התפילה בכותל המערבי כך שיתאימו לכלל הזרמים היהודיים: לפי המתווה, הרחבה המעורבת תורחב והגישה אליה תהיה דרך הכניסה הראשית לכותל, במקום הכניסה הצדדית הקיימת כרגע, וארגונים דתיים מכלל הזרמים יהיו מעורבים בניהול המתחם. אלא שאז ח"כים מ"הבית היהודי" התנגדו לתכנית, המפלגות החרדיות איימו לפרק את הקואליציה, נתניהו כמובן התקפל והמתווה – הוקפא.

חוק הפונדקאות

בניגוד לדימוי הציבורי, לא רק המפלגות החרדיות מונעות חקיקה בנושאי דת ומדינה – גם בממשלה הקודמת, בלי ש"ס ובלי "יהדות התורה", נתניהו נכנע ללחצי "הבית היהודי" ובלם מגוון הצעות חוק שנועדו לשפר את מצב הקהילה הגאה. בכנסת ה-19 קידמה שרת הבריאות יעל גרמן הצעת חוק שביקשה לאפשר גם לזוגות חד-מיניים להוליד ילדים בהליך פונדקאות בארץ, בניגוד למצב הקיים, המתיר את ההליך רק לזוגות הטרוסקסואליים. הצעת החוק עברה בקריאה ראשונה אבל נבלמה עם פרישת "יש עתיד" מהקואליציה והתקפלות נתניהו הקבועה – הפעם בפני אנשי "הבית היהודי". בפעם האחרונה ההצעה נידונה בכנסת לפני כחודש והוסרה מסדר היום.

משחקי הכס של יעקב ליצמן

השר לשעבר ליצמן הוא לא רק אדם צנוע, אלא גם איש עקרונות. כבן לחסידות גור הוא לא יכול להכיר באופן רשמי במדינת ישראל, למרות רצונו העז לשבת בממשלתה, ולכן הוא מצא טריק: הוא יקבל בשקט את תפקיד סגן השר בזמן שביבי ישמש באופן רשמי כשר הבריאות, שבשבילו עוד תיק, פחות תיק – מה כבר ההבדל. כך עשה ליצמן במשך כל ממשלת ישראל ה-32 ושוב בממשלה ה-34: כל הסמכויות של שר, אפס אחריות מניסטראלית. במילים אחרות: ישראבלוף כשר למהדרין. לבסוף פסיקת בג"צ אילצה אותו להכריע בדילמה מוסרית: להמשיך למשול ולהתמנות לשר, או להיות נאמן לעקרונות ולהתפטר. כמובן שהרצון לשררה ניצח וליצמן הסכים להתמנות לשר אחר כבוד. בסוף השבוע האחרון, כשליצמן הגיש את התפטרותו בעקבות משבר השבת, נדמה היה שאיש העקרונות הרים את ראשו האמיץ והכריז: יש דברים שאי אפשר לעבור עליהם בשתיקה. אבל כישורי ההתגמשות המופלאים של ביבי שוב הוכיחו את עצמם, וליצמן צפוי לחזור לתפקיד סגן השר – כי זה לא נחשב שיתוף פעולה עם ממשלה מחללת שבת כשזה רק בתור סגן שר.

ולסיום, עבודות הרכבת כמובן

אם משבר הרכבת בשבת החולפת עורר בכם תחושת דז'ה וו עזה, זה לא במקרה: גם ביוני האחרון ובספטמבר 2016 נתניהו הורה לבטל עבודות ברכבת בשבת אחרי שהמפלגות החרדיות איימו לפרוש.

בקיצור, אפשר להגיד הרבה דברים על בנימין נתניהו, אבל בכל מה שקשור לגמישות והתקפלות בשם ההיאחזות בכיסא ועל חשבון הציבור החילוני – מדובר בלוליין שאין שני לו.

לפרטים נוספים:

על עמדות הציבור בנושאי דת ומדינה: http://bit.ly/2Ac60Qs

על ביטול חוק הגיוס: http://bit.ly/2hfkX8D

על מינוי ליצמן לשר: http://bit.ly/2BpxfEM