שלטון הליכוד ומאבקו בשלטון החוק


לא שכר המורים, לא טיפול בפקקים ולא קידום מאבק הנכים. שלושה שבועות חלפו מאז נפתח מושב הכנסת הנוכחי, ובזמן הקצר הזה חברי הכנסת דוד ביטן, דוד אמסלם וחברים נוספים מהליכוד פועלים בכל הכוח בנושא אחד בלבד: טרפוד עבודת רשויות החוק, ובראשן, כמובן, המשטרה. כל המשימות הלאומיות הדחופות נדחו לפתע במטרה "לתקן" את העוול הנורא שגורמת לישראל עבודת המשטרה. אמסלם וביטן כמובן טוענים שאין לזה שום קשר לחקירות המתנהלות כרגע נגד ראש הממשלה, ונתניהו אף הצהיר באבירות שהוא לא מעוניין כלל בחקיקה למענו. והנה עדיין מפלגת השלטון עסוקה מבוקר עד לילה בקידום חקיקה נגד המשטרה. כנראה שהכל צירוף מקרים בלבד. אז קבלו את רשימת חמשת החוקים והפעולות שיזמו חברי הכנסת החרוצים שלנו כנגד המשטרה. חברי כנסת חרוצים שלא נותנים לזוטות כמו ביטחון, בריאות, חינוך, תחבורה או קצבאות הנכים להסיח את דעתם ממה שבאמת חשוב למפלגת השלטון:

1. החוק להגנת ראש הממשלה מחקירות: ח"כ דודי אמסלם יזם את הצעת החוק שעוררה מהומה בקואליציה, לפיה לא ניתן לחקור ראש ממשלה מכהן. לפי הנוסח המוצע, היועץ המשפטי לממשלה לא יאשר לחקור באזהרה ראש ממשלה מכהן על עבירות שחיתות. חשדות כמו עבירות מרמה, שוחד או הפרת אמונים יהיו חסינות מחקירה עד לתום הכהונה. לעת עתה החוק הוקפא עקב אי הסכמה בקואליציה (אפילו אורן חזן קרא לו חוק לא דמוקרטי), וככל הנראה החוק נועד להוות הסחת דעת ציבורית שתקל על העברת החוק לביטול המלצות המשטרה (ראו סעיף 2).

2. החוק לביטול המלצות המשטרה: עוד הצעת חוק מבית היוצר של ח"כ דודי אמסלם שקובעת כי בסיומה של כל חקירה משטרתית, גם במידה וחוקרי המשטרה סבורים כי יש מקום להגשת כתב אישום, יהיה אסור על השוטרים לחלוק עם הפרקליטות את המלצתם. הצעת החוק של אמסלם אף מדגישה כי שוטרים שיעברו על החוק יהיו צפויים לעונשי מאסר. כלומר, המשטרה לא תציין בתום החקירה אם יש תשתית ראייתית להעמדה לדין ולא תביא לידיעת הציבור את סיכום החקירה. פרקליט המדינה שי ניצן קבע כי ההצעה מהווה "סתימת פיות למשטרה" שתגרום לעינוי דין ולנטל רב על הפרקליטות.

3. החוק לאיסור מעצר אדם ללא עבר פלילי: עוד יוזמה מרשימה שהגיעה בחודש האחרון מכיוונו של ח"כ מיקי זוהר, שהצהיר כי יגיש הצעת חוק לפיה המשטרה לא תוכל לעצור אדם לחקירה אלא אם יש לו עבר פלילי. באורח מקרי לגמרי, חבר הכנסת זוהר הצהיר על היוזמה בסמוך לפרסום על דבר חקירתם הממושכת של מקורבי נתניהו, עורכי הדין דוד שימרון ויצחק מולכו. לדברי זוהר, אם לאדם אין עבר פלילי "לא צריך לעצור אותו".

4. היוזמה להורדת שכר המפכ"ל: בשבוע שעבר, ח"כ אמסלם הציע הצעת חוק נוספת נגד המשטרה, גם היא כלל לא מדיפה מריח של רדיפה והתחשבנות עם רשויות החוק. היוזמה מציעה להוריד את משכורת מפכ"ל המשטרה, ובאותה הנשימה להעלות את שכרו של ראש הממשלה. "ראש הממשלה מנהל את כל העסק, לא יכול להיות שאנשים מרוויחים יותר ממנו", אמר אמסלם בראיון לאולפן שישי בערוץ 2.

5. ועדת הפנים של הכנסת נגד יועץ המפכ"ל: יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דודי אמסלם פינה את לוח הזמנים העמוס של ועדת הפנים של הכנסת שבראשה הוא עומד על מנת לקיים דיון מיוחד בציוצים של יועץ המפכ"ל. הדיון שהתנהל תחת הכותרת:"השתלחות יועץ התקשורת של המפכ"ל ודוברת המשטרה ביו"ר הוועדה וחברי הכנסת", עסק בעובדה שיו"ר הוועדה אמסלם נעלב מציוצי היועץ נגדו ונגד חבריו בטוויטר. אמסלם קרא למשטרה להפסיק את ההתקשרות עם היועץ, שקרא לו "דודי דו" בטוויטר, על שם דמות הדובי חביב הילדים.

אז מי אמר שחברי הכנסת שלנו לא חרוצים? מסתבר שכשהם רוצים, הם יכולים.

לקריאה נוספת:

להרחבה על "החוק הצרפתי" בכלכליסט, לחצו כאן: http://bit.ly/2mfC8Nj

להרחבה על חוק ההמלצות בהארץ, לחצו כאן: http://bit.ly/2mhc98k 

לדברי אמסלם על היוזמה להגבלת שכר המפכ"ל בחדשות 2, לחצו כאן:http://bit.ly/2iOpVdD http://bit.ly/2i8kPZT

להרחבה על חוק ההמלצות בגלובס, לחצו כאן: http://bit.ly/2zzhvkc

להרחבה על דיון ועדת הפנים בנושא העסקת יועץ התקשורת ליאור חורב בוואלה, לחצו כאן: http://bit.ly/2i8kPZT