6 פרשיות של הבן-דוד שתמיד שם ואף פעם אין לו ניגוד אינטרסים


עורך הדין ובן הדוד דוד שימרון, איש אמונו של נתניהו שוב עוכב הבוקר לחקירה על רקע פרשת הצוללות. שימרון, שמלווה את הקריירה של ביבי עוד משנות ה-70, מייצג את בני הזוג נתניהו בתיקים פרטיים (כמו בתביעות עובדי מעון רה"מ או פרשת הקלטת הלוהטת), משמש שליחו של ביבי והליכוד כראש צוות המשא ומתן לגיבוש הקואליציה, ואורח קבוע באולפני טלוויזיה להגנת על שמם הטוב של קרובי משפחתו כל זאת תוך כדי שהוא ממשיך לייצג לקוחות פרטיים עם כיסים עמוקים למדי. אז קבלו 6 פרשיות, לא כולל הצוללות, שאולי לא הכרתם – על הבן דוד שבמקרה לגמרי תמיד נמצא שם:

1. פרשת מועצת הצמחים: בשנת 2004 מחליט שר האוצר בנימין נתניהו להקים את מועצת הצמחים הלאומית. על אף שהגוף המוקם הוא איחוד בין גופים קיימים עם יועצים משפטיים פעילים, מתקבלת ההחלטה לשכור את שירותיו של בן הדוד שימרון לייעוץ משפטי נוסף. שימרון מקבל עבור עבודת הייעוץ הצדדית הזאת שכר טרחה חביב של 81 אלף שקלים בחודש. חושבים שזה הרבה? שימרון לא יסכים איתכם. בעדותו במשפט מנכ"ל המועצה, שהתנהל בקשר לשורת עבירות והפרת אמונים, טען שימרון כי מדובר ב"שכר די נמוך, שכר של בייביסיטר". מאוחר יותר במשפט, מנכ"ל המועצה הודה כי העסקת שימרון בוצעה בשל קשריו הפוליטיים בליכוד וכי פרטי העסקתו הוסתרו מחוקרי מבקר המדינה.

2. פרשת ביבי טורס ומינוי מבקר המדינה: ביולי 2012 מתמנה יוסף שפירא לתפקיד מבקר המדינה. מי שעוזר בבחירת מבקר המדינה הוא לא אחר מאשר הבן דוד שימרון, חברו ומכרו של שפירא למעלה משלושים שנה. המבקר החדש שפירא, בוחר לגמרי במקרה להיפטר מאחד החוקרים שחיבר דו"ח חריף על התנהלות נתניהו בפרשת ביבי טורס (אגב, בשיחת הפיטורים מסביר שפירא לחוקר כי אין צורך ביועץ לענייני שחיתות מאחר והשחיתות "נמצאת בירידה תלולה", בישראל. כן כן, מה ששמעתם). המבקר שפירא גם נחלץ לעזרתו של החבר שימרון כאשר גנז, לבקשתו של שימרון, ביקורת על העסקת הבן דוד כיועץ משפטי לליכוד וקבלת סכום עתק שאינו הולם את השירותים שהעניק למפלגה.

3. נזיפה מהיועץ המשפטי: בשנת 1998 ייצג שימרון את חברת סאות'רן אנרג'י האמריקאית, שלגמרי במקרה חתמה באותו זמן הסכמים עם חברת חשמל לישראל. אליקים רובינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה דאז, נזף בשימרון והורה לאור היחסים הקרובים בינו לבין נתניהו שהיה באותה התקופה ראש הממשלה, שר האוצר, השיכון והדתות – לחייב נוכחות של שר נוסף בכל שיחה המתנהלת בין נתניהו לאנשי חברת סאות'רן אנרג'י כדי "למנוע חשד לניגוד עניינים".

4. צירוף מקרים נדל"ני בירושלים: בשנת 2007 עו"ד שימרון מועסק על ידי שני יזמים בתחום הנדל"ן, בעלי שני מלונות בירושלים, על מנת לקדם אישורים לתוספת קומות ושטחים במלונות, בעוד שהתושבים המתגוררים באזור התנגדו לכך. לגמרי במקרה קצת מאוחר יותר נתניהו, אז יו"ר האופוזיציה, נפגש לגמרי במקרה עם אנשי השדולה למען ירושלים בכנסת ואף ביקר ציבורית את פעולתן המסורבלת של הרשויות והאופן בו הבירוקרטיה בלמה את יצירתם של "אלפי מקומות עבודה" במלונות שאותם בונים לקוחותיו של בן דודו.

5. שימרון מקדם הרפורמות: שנתיים לאחר מכן, עם היבחרו לראשות הממשלה, ממנה נתניהו מכל האנשים בעולם דווקא את בן דודו האהוב בשנת 2009 לשמש בצוות היגוי וקידום רפורמות בתחומי הבנייה והנדל"ן, אותו בן דוד שלגמרי במקרה מייעץ לחברות נדל"ן בשוק הפרט,י להזכירכם. המינוי נתקל בהתנגדותם של חברי כנסת שונים שביקרו את המינוי בטענה כי איש שמייצג פרויקטים ואינטרסים בענף הנדל"ן אינו יכול להתוות מדיניות באותם התחומים.

6. ניגוד עניינים? מה פתאום: למרות שנוכחותו של הבן דוד שימרון מורגשת מאוד במסדרונות השלטון ולמרות שבמקביל הוא ממשיך לעבוד במגזר הפרטי, נחשף כי למעשה מעולם לא נערך כל הסדר ניגוד עניינים מסודר לדוד שימרון, על אף ההתנגשות ההכרחית בין האינטרסים של לקוחותיו של שימרון ומשלח ידו של נתניהו. בינואר האחרון הכריז היועץ המשפטי לממשלה כי משרדו עוסק בהכנת הסכם ניגוד עניינים מעודכן בין משרדו של שימרון ומשרדי הממשלה הפועלים אל מול לקוחותיו. (האם יתכן שזה מאוחר מאוחר מדי?)

לפרטים וקריאה נוספת:

www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000820944

www.themarker.com/markerweek/1.2582137

www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-4884074,00.html

www.haaretz.co.il/news/law/.premium-1.3126029

www.themarker.com/markerweek/1.2582137

www.kan.org.il/Item/?itemId=1263

www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-4884074,00.html