10 דברים שבימין רוצים שתשכחו לקראת ה-4 בנובמבר


חברת הכנסת נאווה בוקר מהליכוד טענה השבוע בראיון לרשת ב' כי ההסתה נגד בני הזוג נתניהו היא "פי מאה" יותר חמורה מזו שהתקיימה כנגד רבין, היום, יהודה גליק כבר אמר בראיון לערוץ הכנסת כי כלל לא התקיימה הסתה לפני רצח רבין. אז לכבוד מי שרוצים שתשכחו את ההיסטוריה החלטנו לרכז רשימה של 10 אירועים שכדאי להכיר על ההסתה, האלימות והדה-לגיטימציה שהופנתה כנגד ממשלת רבין מצד הימין בימים שהובילו לרצח:

1. הפגנת השנאה: בחמישי באוקטובר 1995, חודש בדיוק לפני הרצח, על רקע חתימת הסכם אוסלו ב', נערכה הפגנה סוערת נגד רבין תחת הכותרת: "נגד הפקרת הביטחון ונטישת חבלי מולדת" בכיכר ציון בירושלים ההמון המשולהב הניף בהפגנה שלטים המציגים את יצחק רבין בכאפייה ובמדי קצין נאצי והשמיעו קריאות הסתה "רבין רוצח", "רבין בוגד" ו"בדם ואש את רבין נגרש" שהדהדו בכיכר. במהלך ההפגנה הזאת, ראש ממשלתנו בנימין נתניהו עמד במרפסת יחד עם פוליטיקאים מובילים מהימין כאשר על המרפסת מתנוסס שלט ענק בו נכתב: "מוות לרב המרצחים", לאחר הרצח טען נתניהו כי הוא לא שמע אתה הקריאות ולא ראה את השלטים. 

2. משלוח של פגרי יונים ללשכת רה"מ: שבועות לפני הרצח שלחו פעילי ימין חבילות ובהן עשרות פגרי יונים לבנות קרועות לגזרים למשרד של ראש הממשלה רבין בירושלים. איש אינו נעצר, בשב"כ העריכו כי הייתה זאת פעולה של תנועת "כך".

3. הארון וחבל התלייה בצומת רעננה: הפגנה סוערת נוספת של הימין נגד רבין והתהליך המדיני התקיימה בחודש מרץ 1994. במסגרת ההפגנה נשאו המפגינים ארון קבורה ועליו הכיתוב "רבין ממית את הציונות", ואחד המפגינים הגדיל ונשא חבל תלייה שמרמז על הגורל הרצוי לראש הממשלה. נתניהו תועד בהפגנה צועד בנונשלנטיות בסמוך לארון הקבורה וחבל התלייה.

4. ניסיון התקיפה בווינגייט: ב-11 באוקטובר 1995 , חודש לפני הרצח הגיע יצחק רבין לנאום בכנס במכון וינגייט, שם המתינו מפגינים שקראו לעברו "רבין רוצח" ו"הנה הכלב מגיע". אחד המפגינים, רב האוניברסיטה העברית דאז, ד"ר נתן אופיר, הסתער לעבר ראש הממשלה בניסיון לתקוף אותו והגיע עד טווח מגע מרבין ונחסם בידי מאבטחים, בעודו נושך אחד מהם בידו. ד"ר אופיר הורשע בגין בהתנהגות פסולה במקום ציבורי והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו.ההרשעה בוטלה לאחר ערעור.

5. פולסא דנורא: שבועות בודדים לפני הרצח, בערב יום כיפור שנת 1995 התאספו ליד בית ראש הממשלה יצחק רבין מספר אנשים, בהם אביגדור אסקין והרב יוסי דיין, שערכו בפומבי טקס "פולסא דנורא", דקלום של קללה עתיקה בארמית המייחלת למותו של אדם. בין היתר אמרו "ועל אותו האיש, המכונה רבין, יש לנו רשות לקרוא לעליונים בזה המקום לדרוש ממלאכי החבלה שיתנו חרב באיש הרע הזה". אסקין, אגב, אינו מתחרט על שעשה, הוא הורשע בגין הסתה, זוכה לאחר שערער וכיום משמש עיתונאי ופרשן ליחסי ישראל-רוסיה בכלי תקשורת שונים.


6. הפגיעה ברכב והאיום המפורש: לאחר ההפגנה הגדולה בכיכר ציון, התראיין פעיל הימין הקיצוני, איתמר בן גביר, והציג לראווה את סמל מכונית השרד של ראש הממשלה. "כמו שהגענו אל הסמל, נוכל להגיע גם אל רבין", אמר למהדורת החדשות במבט. נהגו של יצחק רבין סיפר לעיתון הארץ כי מפגינים הלמו ברכב עם כלים שונים, בפגעו בפח וניפצו את הפנסים, בעודם משמיעים קריאות נגד רבין והממשלה. כשנשאל בן גביר על האירוע המדובר בראיון עיתונאי לפני מספר שנים הוא לא הביע חרטה או צער ואף האשים את מחנה השמאל בכך שהוא "רוקד על הדם של רבין" במסגרת "פסטיבל רבין", לדבריו.

7. פוליטיקאים מימין מאשימים בבגידה: אריאל שרון, שהיה שר לשעבר ובכיר בליכוד באותן שנים, קבע כי ממשלת רבין גרועה יותר מהיודנראט בימי הנאצים , והוסיף כי הטענה שיש הסתה נגד רבין "פרובוקציה סטליניסטית". בראיון לביטאון כפר חב"ד בספטמבר 1995, אמר שרון כי בכל מדינה אחרת פרס ורבין היו מועמדים לדין בבית משפט והשווה את פועלם ליהודים בשואה ששיתפו פעולה עם הנאצים.

8. העיתונות הדתית קוראת לירות ברבין: פרסומים של כלי תקשורת דתיים וחרדים נטפו שנאה וארס כלפי יצחק רבין ושמעון פרס בימים לפני הרצח. מאמר מערכת של השבועון החרדי "השבוע" כלל את האמירה שלא משאירה יותר מדי מקום לדמיון: "רבין ופרס חייבים להיות מוצבים מול כיתת יורים". בני קצובר, ממקימי גוש אמונים וראש ועד מתיישבי השומרון לשעבר, פרסם טור בעיתון ובו הכריז כי "רבין ופרס הצטרפו לכת השטן". בפרסומים אחרים כונה רבין "בוגד ורוצח, מטורף ושתוי" וגם "פסיכופת ואדם מסוכן". בגיליון דצמבר 1993 של בטאון ההתנחלויות "נקודה" נכתב נגד "ממשלת הרשע" כי לחבריה "לא אכפת לרפד בגוויותינו את דרכם לשלום". אדיר זיק, בערוץ הרדיו המתנחלי ערוץ 7 חזרו שוב ושוב על המסר: "הוציא דין רודף על רבין".

9. קריקטורות אנטישמיות: אליקים העצני מקרית ארבע, מראשי מועצת יש"ע, פרסם חוברת קריקטורות תחת הכותרת "משפט פושעי השלום". אחת הקריקטורות המוצגות שם מציגות את יצחק רבין שוטף את ידיו בכיור מדם יהודי, ובדיוני מועצת יש"ע חזר וטען כי ממשלת ישראל מתנהלת כמו משתפי הפעולה עם הנאצים.

10. דין רודף: לקראת ההתנקשות בחייו של ראש הממשלה רבין, פסקו מספר רבנים כי על רבין חל "דין רודף". מקורו של הדין הרודף בהלכה, והוא עוסק בצורך לחסל את מי שרודף אותך, או כפי שנאמר במסכת סנהדרין: "הבא להרגך השכם להרגו". לפי דביר קריב, שעבד בחטיבה המודיעינית בשב"כ, "(יגאל) עמיר הבין לפחות משלושה רבנים כי על רבין חל דין רודף". מספר שעות לאחר ההתנקשות ברבין, הסביר יגאל עמיר את מניעיו לחוקרי המשטרה: "ללא פסק הלכה או דין רודף שחלו על רבין מפי מספר רבנים...הייתי מתקשה לרצוח. רצח כזה צריך להיות מגובה, אם לא היה לי גב, לא הייתי פועל".

לפרטים נוספים קראו במקורת הבאים: 

http://bit.ly/2zUkIYF

http://bit.ly/2hrBibl

http://bit.ly/2h0xfpH

http://bit.ly/2zVz7DB

http://bit.ly/2iPZkR1