מגנומטרים זה הכי, אחי


ביום חמישי בלילה התכנס הקבינט לדון בשאלת הצבת גלאי המתכות (מגנומטרים) בכניסה להר הבית. בעוד צה"ל ושב"כ הבהירו שהצבת המגנומטרים עשויה להוביל להתלקחות ביטחונית ולתסיסה בעולם הפלסטינית - החליט ראש הממשלה לתמוך דווקא בעמדת השר ארדן ומפכ"ל המשטרה, לפיה המגנומטרים הם אמצעי ביטחון חיוני והכרחי להשבת השקט והביטחון להר הבית. תוך זמן קצר התברר ששב"כ וצה"ל צדקו בהערכה - ופרצו מהומות קשות שהובילו למותם של שלושה פלסטינים. בנוסף, שלושה פיגועים נעשו בשם "אל-אקצא" ובתגובה להצבת המגנומטרים: פיגוע בחלמיש בו נרצחו שלושה בני משפחה, פיגוע דקירה בפתח תקווה ופיגוע בשגרירות ישראל בירדן. בנוסף, התערערו יחסי ישראל עם טורקיה, ירדן ומדינות מוסלמיות נוספות. 

אספנו לכם את ההתבטאויות המעניינות ביותר של פוליטיקאים ואנשי מערכת הביטחון - עכשיו אתם מוזמנים לבחור, האם אתם בצד של הביטחוניסטים או בצד של מירי רגב ודוד ביטן. 

ראש המוסד לשעבר, דני יתום: "אם יתעקשו להשאיר את המגנומטרים זו תהיה שטות. יש דרכים נוספות לאבטח את הר הבית…. יש כאן תקלה בכך שהערכה שהתקבלה בקבינט הייתה שהצבת המגנומטרים לא תגרום ליותר מדי מהומות והמציאות טפחה להם על הפנים. זה גרם למהומות קשות… בוודאות עדיף היה שנתניהו יתייעץ לפחות עם שר הביטחון והשר לביטחון פנים ואולי שר הפנים... אם זה יילך וידרדר ויתרחב וזה יהפוך להיות לשריפה ענקית במזרח התיכון, אינתיפאדה וכו' - זה כבר מחדל גדול".

סגן ראש המוסד לשעבר, רם בן ברק: "....המגנומטרים שאני לא בטוח שהיה נכון לשים אותם בעת הזאת בבהילות הזאת"

ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן: "אני חושב שבקונסטלציה שנוצרה, עקב ההסלמה והמחירים ששילמנו ואולי גם הסלמה דתית ולאומית, כדאי למצוא פתרונות חלופיים למענה של האבטחה בהר הבית… אני מודע לכך שזה יצטייר כפגיעה בריבנות או כהתקפלות ישראלית, ובוודאי שיש לזה מחיר. השאלה איזה מחירים אחרים אנחנו נשלם. ברמה האסטרטגית יש לנו חשיבות עליונה לשמור על השקט, וגם להיות במערכת יחסים טובה עם כל השכנים שלנו".

שרת התרבות מירי רגב: "המגנומטר חייב להישאר בהר הבית, הוא אמצעי בדיקה גם ליהודים ולערבים… טענת השב"כ הזויה, אני מצפה מהקבינט שימשיכו לעמוד בהחלטה להשאיר אותו שם. מי שלא רוצה לעבור בדיקה, שלא יגיע להר הבית, אנחנו לא יכולים להיכנע לטרור". היא תקפה גם את מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, שאמר כי נשקלת חלופה לגלאי המתכות. "אני לא מבינה את המסמך שהוציא פולי. אני מצפה מאבו מאזן וחברי כנסת ערבים יגנו את הטרור".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן: "האמצעי הפשוט הזה של גלאי מתכות הוא לא העניין. יש כאן מאבק על ריבונות ועל חוסר קבלת הריבונות שלנו בכלל ובפרט באזור הר הבית... תהליך קבלת ההחלטות לפני התקנת הגלאים היה תהליך נכון, סדור שהשתתפו בו כל הגורמים הביטחוניים ולא הובעה התנגדות בשום רמה. מרגע שהם הותקנו פרצה התנגדות מלאכותית ושקרית שלא מבוססת על גלאי המתכות".

שר החינוך נפתלי בנט: "מגבה את הצהרת ראש הממשלה על קיום משטר ביטחוני חדש בהר הבית: כניסות מאובטחות (מגנומטרים), מצלמות בהר, שוטרים על ההר".

יו״ר הקואליציה, ח״כ דוד ביטן: ״השארת המגנומטרים הנה מבחן לריבונות שלנו ועלינו להשאירם ולא להכנע לאיומי חמאס להבעיר את השטח גם אם יפרצו מחר מהומות. להתקפלות שלנו במקרה הזה עשויות להיות השלכות קשות ליכולת לקבל החלטות על סידורי בטחון ומניעת פיגועים. אם נכון הדבר שהשב״כ מבקש להסיר את המגנומטרים מחשש למהומות אני רואה זאת בחומרה רבה, הנסיון לייצר שקט רגעי עשוי להיות בכייה לדורות. אני קורא לקבינט המדיני בטחוני להפגין את העצמה המתבקשת ולקבל את ההחלטה הנכונה. ישראל היא שתחליט על סידורי הבטחון".