מבקר המדינה: אורי אריאל העביר עשרות מיליונים למקורבים


דוח המבקר שפורסם היום משרטט שורה של עבירות פליליות חמורות לכאורה של שר החקלאות, שהזרים כספי ציבור שהיו מיועדים לפריפריה - לעמותות הקשורות לבית היהודי. הדוח מאשר את ממצאי תחקיר מולד מ-2014

בשנים 2013-2015 היה משבר הדיור בשיאו, מחירי הדירות זינקו והייאוש בקרב השוכרים הלך וגבר. אך במה התעסק בזמן הזה שר הבינוי דאז אורי אריאל? כבוד השר היה עסוק בהזרמת תקציבים בשווי עשרות מיליוני שקלים מכספי ציבור - כספים שנועדו לפיתוח הפריפריה והשכונות המוחלשות - למקורביו הפוליטיים. השר אריאל הפך את לשכת משרד הבינוי ללשכת התעסוקה של מאכערים מהבית היהודי: העסקנים המפלגתיים והמקורבים של אריאל הסתננו לישיבות מקצועיות, תפרו מכרזים והצליחו להזרים עשרות מיליוני שקלים - שיועדו לנגב ולגליל - היישר לכיסן של עמותות החזרה בתשובה שעוסקות בגלוי בתעמולת ימין פוליטית ודתית בקרב נוער וצעירים במגזר החילוני.

דוח מבקר המדינה שפורסם היום מראה כיצד אותם עסקנים התחזו לעובדי משרד השיכון ודאגו שתקציבים יועברו לעמותות שהם עצמם עומדים בראשן.  כך הפכו השר אורי אריאל ועסקני מפלגתו את  קופת המדינה ותקציב הפריפריה לכספומט המפלגתי הפרטי שלהם.

והשר אריאל כמובן לא עשה זאת רק לשם שמיים. מטרתו הייתה בניית צבא פוליטי והפצת תעמולה של הבית היהודי. ואכן, שבוע לפני הבחירות לכנסת ה-20, קרא השר אריאל לאותן עמותות, שהוא עצמו דאג לממן, והורה לחבריהן להתגייס ולעבוד בקמפיין מפלגת הבית היהודי. חברי העמותות כמובן התגייסו בשמחה. בצורה זאת מימן שר השיכון אורי אריאל את קמפיין מפלגתו משוד כספי ציבור שיועדו לחיזוק ישובים חלשים בנגב ובגליל.

וזה עוד לא הכל.  בחסות האפלה התקציבית הצליחו המקורבים להשתלט כמעט על כל התקציב שהיה מיועד לפריפריה. מבקר המדינה מפרט כיצד רובו של התקציב, שהיה כאמור מיועד לחיזוק יישובים מוחלשים בפריפריה, הועבר דווקא לעמותות ולגרעיני החזרה בתשובה שפעלו ביישובים חזקים ומבוססים במרכז הארץ כמו הרצליה, סביון ורמת אביב ג': עמותות הפועלות ביישובים המוחלשים ביותר זכו לסיוע הקטן ביותר: 4 מיליון שקל בסך הכל, שהם 6% מהתקציב השנתי. לעומת זאת, עמותות הפועלות ביישובים בעלי פרופיל חברתי-כלכלה גבוה קיבלו סיוע שנתי גדול פי שלושה – כ-10.5 מיליון שקל, שהם 17% מסך הסיוע. רוב התקציב – כ-39 מיליון שקל (63%) – הוקצה לקבוצות התיישבות ביישובים בעלי פרופיל סוציו-אקונומי בינוני.

עשרות מיליוני השקלים זרמו, הרחק מעין הציבור, לטובת מנגנון ה"התנחלות בלבבות" של הבית היהודי. הכסף של הנגב והגליל שימש ל"הפצת התורה בגוש דן", כניסה לבתי-ספר וגני ילדים ממלכתיים במטרה להפיץ מסרים אידאולוגיים ודתיים ברוח "הבית היהודי", הקמה של בתי מדרש אורתודוכסיים, הפעלה של דוכנים להנחת תפילין, מימון מלגות מלאות לאברכים וסיורים מודרכים לקבר רחל. כל זאת תחת כסות צינית של "פרויקטים חברתיים" שבינם לבין תרומה חברתית או דאגה לפריפריה אין דבר וחצי דבר.

תגובתו  של השר אריאל לממצאים החמורים של מבקר המדינה חושפת עד כמה מתנשא הימין המתנחלי והשר אריאל כלפי הציבור הישראלי, ועד כמה בז השר לחוקי המדינה שעליהם כאמור נשבע לשמור ביום כניסתו לתפקיד: "פריפריה חברתית היא מקום שבו קיים 'חלל ערכי'". כך מתרץ השר את העברת הכספים מיישובים כמו דימונה, ירוחם וקריית שמונה לעמותת מקורביו בסביון ורמת אביב ג'. במלים אחרות, לא מספיק שאריאל השתמש בכספי המסים של כולנו כדי לצ'פר את החברים שלו בבית היהודי ולבנות לעצמו צבא פוליטי פרטי, הוא גם קובע שחילונים בת"א הם פריפריה כי אין להם ערכים. זאת מפי אדם שנתפס תופר מכרזים ומעברים כספי ציבור בקומבינה לחבריו למפלגה.

חשוב לציין ולהזכיר: תקצוב עמותות המקורבים לשר אריאל ולבית היהודי ממשיך ממש כרגע. עם מעברו של השר אריאל ממשרד השיכון למשרד החקלאות עברו באורך פלא גם תקציבי החטיבה להתיישבות והגרעינים התורניים ממשרד למשרד ונדבקו לשר אריאל שכמובן ממשיך בשלו וממשיך לממן מכספי ציבור את חבריו בניגוד לכל מינהל תקין.

לפני שנתיים, כאשר תחקיר מרכז מולד חשף לראשונה את הפרשה, מצאנו עצמנו במוקד התקפה מצד פוליטיקאים ועיתונאים מהימין. עורך מקור ראשון חגי סגל עצמו פרסם מספר טורים נגד מכון מולד, טען שהתחקיר מופרך והאשים אותנו ב"הפצת תיאוריית קונספירציה מפוקפקת". סמנכ"ל ההסברה של מועצת יש"ע, יגאל דילמוני, אמר כי אנחנו "מברברים את עצמנו לדעת ומנסים לסכסך בין תושבי הנגב ליהודה ושומרון". העיתונאי קלמן ליבסקינד כתב כי מה שפרסמנו "עקום, מניפוליטיבי ומתבסס על ספקולציות במקום על עובדות", וראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, כתב כי העובדות עליהן התבסס תחקיר מולד הן שקריות. אגב, אף אחד מהם לא הצליח להפריך את הנתונים.

היום, שנתיים מאוחר יותר, מתפרסם דו"ח מבקר המדינה שמאשר את ממצאי תחקיר מולד לחלוטין. דו"ח המבקר מוכיח כי אריאל ומקורביו ביצעו שוד מאורגן של יישובי הפריפריה והזרימו עשרות מיליוני שקלים מכספי ציבור לטובת המנגנון הפוליטי של הבית היהודי. המבקר קובע חד משמעית כי אריאל "נושא באחריות" וקורא ליועץ המשפטי לממשלה להורות על חקירת החשדות באופן מיידי.

(*)  לקריאת תחקיר מולד על האופן בו הוזרמו כספי ציבור מקופת המדינה דרך משרד הבינוי והחטיבה להתיישבות להתנחלויות לחצו כאן

(*) לפירוט הגרעינים התורניים הקשורים למקורבי אורי אריאל והבית היהודי אשר תוקצבו במסגרת התוכנית לחיזוק הפריפריה לחצו כאן