כלכלת התנחלויות


הבוקר פירסם חנוך דאום, מקורבו של נתניהו, מאמר שבו חזר על מה שהימין מנסה לספר לנו כבר שנים: היחסים עם אירופה אינם חשובים למדינת ישראל. עכשיו רק נותר לתהות אם הרשימה הבאה – 4 צוללות בעלות יכולת גרעינית, שליש מהייצוא הישראלי, 40 אחוז מהתיירות הנכנסת – תגרום לו להעדיף את טובתם של אזרחי ישראל על פני כמה גבעות בשטחים

"לישראל יש כל מיני נכסים, האהדה ממדינות אירופה אינה מהחשובים שבהם", פסק הבוקר חנוך דאום, מקורבו של בנימין נתניהו, מעל דפי "ידיעות אחרונות". ואכן, אפשר היה להתנחם באמירה המזלזלת של דאום – אם רק היה בה שמץ של אמת.

מדינות האיחוד זועמות. בהצבעה באו"ם בשבוע שעבר הן העבירו את הקול שלהן מהצד הישראלי לצד הפלסטיני, חלקן שוקלות להחזיר את השגרירים שלהן הביתה, ויש שאפילו מתחילות לדבר על סנקציות. אבל בניגוד למה שרבים בימין היו רוצים שנחשוב, יחסי ישראל עם אירופה לא באמת מסתכמים בפגישות בין-ערביים על תה ועוגיות.

לכן, במקום לחזור בצייתנות אחר דף המסרים שיוצא מלשכת ראש הממשלה, כדאי להתייחס לעובדות:

  מבחינה כלכלית, אירופה היא נכס חסר תחליף לשוק המקומי. 34 אחוז מהייצוא הישראלי ו-55 אחוז מהייבוא לישראל מתנהלים מול מדינות האיחוד האירופי. בנוסף, ישראל היא המדינה היחידה באיזור שלנו שזכתה למעמד החשוב של "מדינה מועדפת" בתוכנית הכלכלית של האיחוד. זה אומר שהתעשייה וההיי-טק בישראל נהנים משיתוף פעולה טכנולוגי, אקדמי ומדעי עם מדינות האיחוד – ברמה שמדינות אחרות יכולות רק להתקנא בה.

 שדרוג היחסים עם האיחוד האירופי מוקפא מאז 2009 בעקבות התנהלות ישראל בשטחים בכלל, והבנייה בהתנחלויות בפרט. השדרוג יכול היה להזרים מאות מיליוני שקלים, לכל הפחות, לכיסן של חברות ישראליות.

 לישראל שיתוף פעולה ביטחוני הדוק ביותר עם ידידותיה הקרובות, והזועמות, מאירופה. כך, למשל, מכרה גרמניה לישראל בהנחה מופלגת, כמעט במתנה, ארבע צוללות בעלות יכולת גרעינית. דוגמה נוספת: גופי הביון הישראלים מנהלים קשרי גומלין אסטרטגיים עם המודיעין הבריטי.

 בתקופת נתניהו צנחה ישראל ב-10 נקודות במדד התיירות העולמי. לא היה מזיק לענף החשוב הזה – שמהווה יותר מ-8 אחוז מהתוצר הלאומי – לקבל איזו זריקת עידוד. אלא שבשנים האחרונות ירד שיעור התיירים ממערב אירופה בשיעור של 14-42 אחוז, תלוי במדינת המוצא; לא עניין פעוט, בהתחשב בכך ש-40 אחוז מהתיירות הנכנסת לישראל מקורה באיזור.

במאמר שלו דאום מעלה על נס את עיקרון ה"עצמאות" המקודש של ישראל ופוסק: "זה המצב בשדה המדיני. אם יורים עלינו שם, חשוב קודם כל להשיב מלחמה". אין ספק, עצמאות היא דבר חשוב - לשם כך קמה ישראל מלכתחילה - אבל חשוב לא פחות לא לנהוג בעיוורון. קל מאוד לזלזל באירופה, בעיקר כשלא מבינים מהי החשיבות האטסטרגית שלה עבור ישראל – מדינה קטנה, שמהווה רק 0.35 אחוז מהכלכלה העולמית. בחינה מדוקדקת של הסיכויים והסיכונים הכרוכים בהתנתקות ממדינות האיחוד האירופי, מובילה למסקנה אחת: העצמאות של כמה גבעות בשטחים עלולה לעלות לישראלים רבים בפרנסתם ובביטחונם האישי.