שירות עצמי


כך מפלגת הבית היהודי הפכה את השירות הלאומי לקופה הקטנה שלה

תכירו את  שר-שלום ג'רבי, מזכ"ל הבית היהודי לשעבר ואיש מפלגת הבית היהודי בהווה, שאף הצהיר כי הוא מתכוון להתמודד לכנסת מטעמה. ג'רבי מונה על-ידי יו"ר הבית היהודי הקודם לראשות מנהלת השירות הלאומי בישראל. כך הפך למעשה לאחראי בפועל על מיליוני שקלים מכספי הציבור, ולמי שקובע עבור אלפי בני ובנות שירות היכן יבצעו את שנות השירות שלהם.

באופן מפתיע, במקביל לקבלת התפקיד גילה ג'רבי כי קרובי משפחתו שלו עצמו ניחנו בכישורים יוצאי דופן ובהתאמה ייחודית לעבודה במערך השירות הלאומי שהוא עומד בראשו. כך עמותת השירות הלאומי "האגודה להתנדבות", למשל, מעסיקה את דודתו של ג'רבי. עמותת שירות לאומי נוספת, "עמותת ש"ל", מצאה לנכון להעסיק את בן-דודו של אותו ג'רבי. אחיו של ג'רבי, חגי, מועסק בריכוז תחום השירות הלאומי החרדי במשרד הפנים, ומוטי ג'רבי, אח נוסף, מנהל את ישיבת הכותל – שזכתה במקרה לקבל תקן למתנדבי שירות לאומי במימון מנהלת השירות הלאומי שאותה כאמור מנהל ג'רבי עצמו.

משפחת ג'רבי המורחבת פועלת בעמותת שירות נוספת הזוכה לתקנים ותקציבים מאותה מנהלת של ג'רבי עצמו: עמותת "חיבור חדש", שיוסדה על-ידי לא אחר מבן-דודו של ג'רבי, בשיתוף עם אחיו של ג'רבי ומזכירתו של אותו ג'רבי. בשיחה עם "כלכליסט", אגב, טענה המזכירה, נעמה ברוכי: "אין לי קשר לג׳רבי, אין לי מושג על מה את מדברת". מאוחר יותר נזכרה והודתה שהיא  למעשה מועסקת על-ידי מר ג'רבי כמנהלת לשכה.

אבל ג'רבי לא לבד. בראש "האגודה להתנדבות", העמותה הגדולה והמוכרת ביותר בתחום השירות הלאומי, עומד ירון לוץ. העמותה בראשותו העסיקה במשך שנים את גיסתו של לוץ. בנוסף, ולגמרי במקרה, חתמה העמותה לפני שנתיים על חוזה עסקי עם החברה בה מועסקת אחותו של לוץ. כמו ג'רבי, גם לוץ הוא פעיל מרכזי במפלגת הבית היהודי.

בימים אלה משרד האוצר בודק חשדות לפיהם עמותת "האגודה להתנדבות" הונתה את המדינה, ובאמצעות דיווחים שקריים, כפולים ומנופחים חילצה מתקציב המדינה (כלומר, מכיסנו) מיליוני שקלים שלא הגיעו לה. על-פי החשד, את אותם דיווחים כוזבים ניהלה העמותה מול משרד החינוך – בראשו עומד, במקרה, השר נפתלי בנט. בעקבות החשיפה, שפרסם אתמול ספי קרופסקי ב"כלכליסט", התקיים בכנסת דיון סוער בפרשה ושר הרווחה אף דרש להגיש תלונה במשטרה נגד עמותות השירות הלאומי.

בראש העמותה, כאמור, עומד כעת איש הבית היהודי ירון לוץ. קודמו בתפקיד היה הרב יצחק לנגה, גם הוא פעיל מרכזי בבית היהודי. הרב צפניה דרורי, ממייסדי העמותה ומי שמייעץ לה כיום, היה חבר במועצה הציבורית של הבית היהודי. מייסד נוסף של העמותה הוא שאול יהלום, ח"כ לשעבר ומי שהופיע בתשדירי הבית היהודי לקראת הבחירות האחרונות.

מהנתונים שלפנינו עולה תמונה עגומה, שמראה כי פעילים רבים בהנהגת מפלגת הבית היהודי משתמשים במערך השירות הלאומי על-מנת לחלץ מהמדינה תקציבים וג'ובים למקורבים ולקרובי משפחותיהם.

עדות ברורה לכך שראשי המפלגה ונציגיה בממשלה ובכנסת מעורבים בפרשה ומכירים את פרטיה ניתן למצוא בדרישת מפלגת הבית היהודי להעביר את מנהלת השירות הלאומי למשרד החקלאות בראשות אורי אריאל - על אף שאין בין הדברים כל קשר.

איזה משרד אחראי על מתנדבי השירות הלאומי?

תופתעו לשמוע, אבל מנהלת השירות הלאומי, שבינה לבין גידולי שדה או גנים בוטניים אין דבר, הועברה לאחרונה לאחריות משרד החקלאות. נציגי הבית היהודי דרשו עם הקמת הממשלה להעביר את המנהלת למשרד החקלאות, כך שתהיה כפופה לשר החקלאות החדש ואיש הבית היהודי אורי אריאל, כך שיוכל להמשיך לגדל ג'ובים למקורבי מפלגתו.

זאת לא הפעם הראשונה שהמנהלת נודדת בין משרדי הממשלה. רק בשנים האחרונות עברה המנהלת ממשרד ראש הממשלה למשרד המדע (ברגע שהבית היהודי קיבלו את התיק), משם עברה למשרד הכלכלה (כשנפתלי בנט מונה לשר), לאחר מכן עברה למשרד לאזרחים ותיקים (מיד כשקיבל איש הבית היהודי אורי אורבך את תפקיד), ואז, בעקבות דרישת הבית היהודי בהסכמים הקואליציונים - עברה המנהלת יחד עם אורי אריאל למשרד החקלאות. כך עברה המנהלת תוך 8 שנים תחת ידיהם של שישה משרדים וארבעה שרים מטעם הבית היהודי.

שיטת העברת גופים ממלכתיים ממשרד למשרד איננה חדשה לחברי הבית היהודי. כך העבירו גם את החטיבה להתיישבות, שהתפרסמה בעקבות חשדות למנהל לא תקין ושחיתות, ממשרד ראש הממשלה למשרד החקלאות שבראשו עומד, נכון, אורי אריאל. במקביל, בימים אלה מנסים בבית היהודי להעביר גם את הסמכויות והתקציבים של מעונות היום ממשרד הכלכלה, עליו היה ממונה יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, למשרד החינוך שאליו עבר בנט בעקבות הבחירות האחרונות.

"חיבור מחדש" לתקציבי ממשלה

בתור השר הממונה החדש על מנהלת השירות הלאומי, לפני כחצי שנה הכיר השר אורי אריאל בעמותת "חיבור חדש" כעמותת שירות לאומי מוכרת. במקרה או שלא, בעמותת "חיבור מחדש" ניתן למצוא פעילים רבים ממפלגתו של השר הממונה. נוריאל גץ, למשל, ממייסדי העמותה, היה סגן ראש העיר מעלה אדומים מטעם הבית היהודי, וב-2014 שימש כיועץ לשר מטעם הבית היהודי. איציק דיעי, מייסד נוסף של העמותה, אף הוא פעיל מוכר בבית היהודי, אשר נבחר ב-2013 לתפקיד יו"ר הבית היהודי בפתח תקווה. יורם כמיסה, ממייסדי העמותה, רץ ב-2013 לכנסת מטעם הבית היהודי, וכן לראשות המועצה המקומית חצור הגלילית כמועמד המפלגה.

בוועד המנהל של "חיבור חדש" אנו מגלים עוד כמה פעילים במפלגתו של השר: חבר ועד אחד הוא הרב שמואל זעפרני, שמשמש כחבר המועצה הציבורית של מפלגת הבית היהודי. חבר ועד נוסף הוא הרב אבישי אייזנברג, שבאופן מקרי גם הוא פעיל הבית היהודי בקצרין.

חשוב להזכיר כי החלטתו של השר מזכה את העמותה בתקציבים מקופת המדינה, והופכת אותה אחראית לשיבוץ של מאות בנות ובני שירות לאומי בתפקידים שונים.

כיצד השתלטה מפלגת הבית היהודי על מנהלת השירות הלאומי?

ב-2009 שר המדע דניאל הרשקוביץ – אז יו"ר מפלגת הבית היהודי – החליט למנות את שר-שלום ג'רבי, מזכ"ל המפלגה, לתפקיד מנכ"ל משרדו. המינוי נפסל על-ידי ועדת המינויים, שקבעה כי לג'רבי אין את הכישורים הנחוצים לתפקיד. אך למרות קביעת ועדת המינויים ג'רבי מונה על-ידי הרשקוביץ למנכ"ל המשרד, בניגוד לעמדת נציב שירות המדינה – לראשונה בתולדות המדינה.

לאחר שבג"ץ קיבל את עמדת נציבות שירות המדינה ופסל את ג'רבי מתפקיד מנכ"ל המשרד, מינה אותו שר המדע לתפקיד חדש: ראש מנהלת השירות הלאומי, הממונה על כלל המתנדבות והמתנדבים בשירות האזרחי. בסמוך למינוי ובתגובה אליו, הודיע מייסד המנהלת, ד"ר ראובן גל, על התפטרותו.

כבר עם מינויו של ג'רבי נמתחה ביקורת על המהלך, שתואר כפוליטיזציה של המנהלת. תוך זמן קצר הוכיח ג'רבי שהחששות היו מוצדקים.

ב-2014 ג'רבי החליט למנוע  מארגונים המזוהים עם השמאל להפעיל מתנדבי שירות לאומי. החלטה זו נפסלה בנחרצות על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, שהביע חשש כי ג'רבי מנסה להפוך את רשות השירות הלאומי לגוף פוליטי. המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, קבעה מפורשות כי במידה והמנכ"ל שולל הכרה מגוף בטענה שהוא מסית לאלימות או תומך בטרור – עליו להסתמך על הוכחות, ולהתנהל באופן שוויוני ולא באופן פוליטי. "החלטת המנכ"ל על הפסילה לא עמדה בדרישה זו", פירטה, ואף הזהירה מפני "פוליטיזציה של רשות השירות הלאומי-אזרחי". באותה שנה ניסה ג'רבי למנוע מארגון שמאל נוסף להפעיל מתנדבי שירות לאומי, והחלטתו בוטלה שוב על-ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שקבעה שלא ניתן לפסול ארגונים מצד אחד – ולהמשיך להפעיל עמותות ימין מצד שני.

השירות הלאומי בחסות תנועת כהנא ותנועת להב"ה

לפני כחצי שנה נחשף בחדשות 10 כי השר אורי אריאל, מבכירי הבית היהודי, הקצה עשרות עד מאות בנות שירות לאומי לעמותת "חיבור מחדש". בין ראשי העמותה ניתן למצוא את אלייקים ניימן, שפעיל במקביל גם בארגון להב"ה ובתנועת כ"ך. זה, כאמור, לא הפריע לשר אריאל להעניק לו את הסמכות לקבוע את ייעודן של מאות בנות שירות לאומי.

עמותת "חיבור חדש" פועלת מאז 2010 תחת השם "איש לרעהו יאמר חזק", שהוחלף לאחר מכן בשם הפחות מגזרי "חיבור חדש". בין מטרותיה המוצהרות: "טיפוח מנהיגות ציונית-דתית". מה שמעורר את השאלה - כיצד הפכו מתנדבי השירות הלאומי, שנועד לפעול למען החברה הישראלית כולה, לכלי לבניית הנהגת העתיד של הציונות הדתית?

מדינת ישראל משקיעה במערך השירות הלאומי מאות מיליוני שקלים בשנה. השירות הלאומי אמור לשמש חלופה ומקבילה אזרחית לשירות הצבאי; אלא שבשנים האחרונות, מאז השתלטות מפלגת הבית היהודי על הארגון, עולה חשש כבד כי המנהלת משתמשת במנהל לא תקין לחלוקת ג'ובים למקורבים ולקרובי משפחתם, לניפוח תקציבים ולגזילת כספי מדינה. כך הפך גוף שנועד לשרת את כלל הציבור בישראל לקופה פרטית לצ'ופרים עבור מפלגת הבית היהודי וחבריה.