גילו את אמריקה


בעקבות הפיגוע במועדון להט"ב באורלנדו פרסם השר נפתלי בנט כי "ליבנו עם הקהילה הגאה". הוא בטח שכח שהוא עומד בראש המפלגה ההומופובית שהכניסה לכנסת את מארגן "מצעד הבהמות"

מהמילים החמות של השר נפתלי בנט כלפי הקהילה הגאה בעקבות הפיגוע באורלנדו היה אפשר לחשוד שהוא מתכנן לצעוד השבוע במצעד הגאווה בירושלים. אתמול גילה בנט שכלפי חוץ עדיף להסתיר את העובדה שהוא ומפלגתו מנהלים בישראל מדיניות הומופובית, שמרנית, משיחית ודתית קיצונית. בעקבות הפיגוע המזעזע במועדון להט"ב, פרסם בטוויטר ציוץ מלא חמלה: "בשיחה עם השגריר האמריקאי דן שפירו הבעתי את תנחומיי. ליבנו הערב עם העם האמריקאי כולו ועם הקהילה הגאה".

"ליבנו עם הקהילה הגאה"? בנט כנראה שכח שהוא עומד בראש המפלגה שהכניסה לכנסת את מארגן "מצעד הבהמות", ח"כ בצלאל סמוטריץ', שהעיד בפני תלמידי תיכון: "אני הומופוב גאה"; את סגן השר אלי בן-דהן, שטען ש"נישואים חד-מיניים הם מתכון לחיסול העם היהודי"; את השר אורי אריאל שמבחינתו אסור לגייס הומואים ולסביות לצה"ל כי "הם מפריעים לצבא להילחם"; ואת ח"כ ניסן סלומינסקי, שמאמין ש"משפחות חד-מיניות הורסות את העולם".

בנט עצמו הודה שהוא מתנגד לנישואים גאים, ומתמודדים נוספים ברשימתו, שטרם נכנסו לכנסת, הודיעו זה מכבר ש"אין דבר כזה הומואים", ש"חינוך צריך למנוע נישואים חד-מיניים", ושמדובר ב"מין שאינו מינו".

לא רק זה: מאז שנכנסה לממשלה, מפלגת הבית היהודי הטילה וטו כמעט על כל הצעות החוק שמקדמות שוויון זכויות לקהילה הגאה. רק בחודשים האחרונים, למשל, דאגו חברי המפלגה להצביע נגד הכרה במשפחות שכולות גאות, נגד איסור על קיום טיפולי המרה להומואים ולסביות, נגד הכרה בפשעי שנאה על רקע הומופובי, נגד חוק שיילחם באפליה על רקע נטייה מינית, נגד כל ההצעות לאפשר נישואים גאים או בריתות זוגיות, ועוד ועוד.

למעשה, במהלך שתי הכנסות האחרונות איבדה ישראל את מעמדה כמדינה מובילה בעולם בקידום זכויות להט"ב – ואת הפרחים מוזמנים נציגי הקהילה לשלוח ישירות לבנט. מפלגת הבית היהודי דרשה – וקיבלה – זכות להטיל וטו בענייני דת ומדינה, וניצלה אותה גם על-מנת לחבל ביוזמות וחוקים שנועדו לקדם שוויון לקהילת הלהט"ב.

במילים אחרות, אין סיבה להתרגש מהתנחומים הנרגשים של יו"ר הבית היהודי. מדובר רק בפרק נוסף בהצגה הצבועה שחברי ממשלת נתניהו מעלים בעולם שוב ושוב, כמו הנאומים החוזרים ונשנים של ראש הממשלה (באנגלית, רק באנגלית) על חשיבות שוויון זכויות להט"ב, או כמו היוזמה של משרד התיירות להשקיע 11 מיליון שקלים בתיירים גאים מחו"ל במקום בקהילה הגאה בישראל.

מנהיגי הימין מתים לשכנע את האמריקאים שהם חולקים איתם את הערכים הדמוקרטיים והליברליים ואת התמיכה בזכויות אדם. לצערנו, אנחנו יודעים את האמת: שדמוקרטיה לא מעניינת אותם וברוב המקרים דווקא מפריעה להם, ושהם דואגים לזכויות אדם רק כשמדובר בזכויות מתנחלים, נערי גבעות או מצביעים פוטנציאליים.